Babiš šel do politiky, aby dělal byznys. Lidé mu věřili, protože už zapomněli, co prováděl s Grossem. Dnes jsou lidé pasivní a nechtějí nic riskovat, obává se politolog Mlejnek

16.07.2015 17:36

POLITOLOGOVÉ Řada voličů měla o Andreji Babišovi zkreslené představy. Když se zreální, ukáže se, že mu jde o mocenské postavení a hájí své zájmy. Veřejnosti předváděl jiné motivy svého vstupu do politiky, než reálně měl a má, domnívá se politolog Josef Mlejnek. Podle něj se od koalice nedají čekat razantnější kroky, pro všechny tři politické strany je udržení spolupráce výhodné. Avšak některá chybná rozhodnutí Babiše mohou využít ve svůj prospěch. Jak politici reagují na přistěhovalce a proč? Odpovídal v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Babiš šel do politiky, aby dělal byznys. Lidé mu věřili, protože už zapomněli, co prováděl s Grossem. Dnes jsou lidé pasivní a nechtějí nic riskovat, obává se politolog Mlejnek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andreji Babišovi se to moc nelíbí

Andrej Babiš se potýká s čím dál častějšími problémy kvůli kontrolám živnostníků, případu se Šinclem nebo Agrofertu a ničení půdy. Ovlivní to nějak jeho politickou pozici?

Zatím půjde o volební preference a může to vést k tomu, že budou klesat nebo se zastaví v růstu. Pokud se zastaví na dvaceti pěti, třiceti procentech, těžko se stane, že by Andrej Babiš vládl jednobarevně. Tudíž se bude muset více přizpůsobit a uvědomit si, že je jedním z politických hráčů a asi nemůže být tak dominantní.

Takže voliči vnímají tyto události?

Samozřejmě. Když chce zavést registrační pokladny a jim to vadí, těžko budou potom projevovat ochotu volit ANO.

Koaliční partneři se sice ozývají s výzvami k omluvám nebo kritikou, ale zdá se mi, že to nikam nevede. Můžeme čekat ostřejší kroky z jejich strany?

Spíše pokud by se v rámci nějakého opatření dostali v koalici do sporu. Je běžná věc a patří to ke koalici, že do sebe budou vzájemně rýpat a kritizovat. Zajímavé bude, jestli přijde na stůl něco důležitého, souvisejícího s ekonomickými zájmy nebo politickými stranami v koalici. Potom mohou partneři zkusit být tvrdší, když ucítí, že Andreje Babiše něco oslabilo.

Ekonomické zájmy Andreje Babiše se ale probírají neustále a koalice nereaguje. Chcete tedy říci, že se z pohledu koaličních partnerů nestalo ještě nic tak zásadního, aby z toho vyvozovali důsledky?

To je další věc, že žádná z těch stran nechce koalici rozbít. Dávají přednost dohodě. Mediální kritika může být snahou poukázat na něco, upoutat pozornost, ale neženou se k té hraně rozpadu koalice. Pro všechny tři strany je výhodné koalici udržet.

Využijí Babišovy problémy ve svůj prospěch do dalších voleb?

Jde o to, kdo jsou voliči hnutí ANO, které nabralo voliče ze širokého politického spektra. Politicky je hnutí dimenzováno jako pravý střed, ale nabírá voliče od středu do leva. Takže pro ČSSD tam získání voličů asi je, pro lidovce to bude menší. Ale pro KDU je důležité, aby je veřejnost nevnímala pouze jako poskoky Andreje Babiše, kteří se s ním spojili v koalici, rozebrali si pár fleků ve vládě a nejsou schopni oponovat. Musí voličům prezentovat, co prosadila, že dokáže zarazit Babiše, to potřebuje ke svému politickému obrazu, aby to bylo využitelné. 

Andrej Babiš zveřejnil informace, které o Šinclovi nashromáždil. Připravuje si tím půdu pro další volby?

Já si myslím, že je příliš brzy cílit na příští volební kampaň. Řekl bych, že šlo spíše o neshody ohledně podoby zákona. Nemyslím, že to vyvolal primárně kvůli volbám, roli hrály i věcné důvody. Šlo mu o podobu zákona, jakou si představoval.

Dávají tyto problémy novou šanci opozici do krajských nebo parlamentních voleb?

Krajské volby bych neřešil, tam jde o mix celostátní politky s regionální a záleží na tom, co je to za kraj. Pokud jde o celostátní volby, jak ODS, tak TOP 09 nic jiného nezbývá, než útočit na vládní koalici Andreje Babiše. A daří se jim, ostře kritizují registrační pokladny, vyvolali hlasování o nedůvěře vlády, mluví o střetu zájmů, což jsou věci, které nemají a nemohou mít takový efekt, aby koalice u voličů spadla o deset procent a tito voliči se rozdělili mezi ODS a TOP 09. Když ale budou vytrvale a dlouhodobě pokračovat, odloupnou část voličů. Voliči hnutí ANO měli před volbami zkreslený obraz Andreje Babiše, moc o něm ani hnutí nevěděli. Tak si to představovali i Andrej Babiš a jeho štáb. Když se ale obraz Andreje Babiše jako úspěšného podnikatele, který chce zlepšit chod státu a nekrade, zreální, ukáže se, že jako podnikatel má své zájmy a využívá své mocenské postavení. To je něco, co může být pro řadu voličů nepřijatelné a v dalších volbách budou hlasovat pro někoho jiného.

Kde se tedy pohybuje Andrej Babiš se svými kroky a chováním? Je těsně na hraně z pohledu voličů?

Pohybuje se na hraně, ale on nestartoval z opozice, většina voličů si nepamatovala, co dělal v devadesátých letech, jaké vztahy měl s Grossem a podobně. On mohl veřejnosti vnutit obraz osoby, jaký chtěl. Samozřejmě šel do politiky kvůli tomu, aby si pojistil vlastní byznys, a nyní je v rozporu. Šel do politiky kvůli tomu, aby se pojistil, aby prospěl svému obchodu, ale veřejnosti to nesmí říci, jinak mu nedá hlasy. Teď je u moci, snaží se ji využít, což se bez pozornosti médií neobejde. Babiš zdaleka nekontroluje většinu médií, má dva deníky a jedno rádio. Veřejnosti předváděl jiné motivy svého vstupu do poltiky, než reálně měl a má.

Podle posledních průzkumů pro Českou televizi ztrácí Sobotkova vláda mírně důvěru voličů, čím to může být?

Těžko odhadnout. Je docela možné, že ztráta souvisí právě s těmi záležitostmi, jež jsou sporné v rámci koalice a o kterých jsme mluvili, tedy pokladny, dotace na řepku a tak dále.

Často je jim vytýkáno, že neplní své předvolební sliby. Například navýšili počet státních úředníků. Souhlasíte s tím?

To lze obecně říci o každé straně, zvlášť když jde do koaliční vlády. Nesplní vše a část voličů odradí, ale tady je to důvěra pro celou vládu, tedy se to týká především voličů ČSSD a hnutí ANO. O motivech, proč může voliče ztrácet ANO, jsme mluvili. U ČSSD může být část voličů zklamaná, protože čekali více rozdávání nějakých sociálních dávek a sociální programy. Přece jenom sociální demokracie je v rozdávání štědřejší. Co se týká úředníků, projevil se služební zákon, kdy se v červnu dělala na úřadech škatulata. Lidé odcházeli, jíní se nabírali a od prvního července už jsou ve svých funkcích pevně. Většina ministerstev na to reagovala tak, že přibylo náměstků. Zákon může mít ten efekt, že vláda bude čím dál více byrokratičtější. Neřekl bych, že neplní své sliby. U Andreje Babiše je problém se slibem ANO, bude líp.

To se těžko splňuje.

To se těžko splňuje a ještě hůře se to měří. Mají ještě rok a půl do konce volebního období, jsou v polovině. Voliči samozřejmě cítí situaci s uprchlíky, Řeckem a vnímají rozkolísaný svět. Hledají oporu v té vládě, která podle nich má nařídit, aby byl klid a pořádek. Pokud najednou nastává nejistota, část lidí na to reagovat bude a projeví se to v menší podpoře vládě třeba v průzkumech. Jak se blíží volby, strany začínají sílit kampaň a i vláda se snaží v posledních dvou letech udělat něco líbivého. Polovina období je obecně nejtěžší úsek. Pokud padá důvěra, vůbec bych se tomu nedivil, jestliže pokles není dramatický, a to není.

Soud na Slovensku potvrdil, že svazky o Babišovi byly vedeny nelegálně, zajímá to ještě někoho? Máme tak krátkou paměť?

Celá tato kauza Andreje Babiše zajímá hlavně lidi, kteří ho nevolili. Ti voliči, kteří vyjádřili podporu ANO už v roce 2013, to neovlivní nijak. O té kauze věděli už dříve a věděli, že je podezřelý. On ze slovenského soudu vyždímal rozsudek, že nebyl agentem StB. Podle mě je nesmyslný, ale čistě politicky má papír, že nebyl agentem, to mu může pomoci. On evidován byl a estébáci, kteří svědčili, se vlastně přiznávají k trestnému činu. Ale je promlčený, takže jim nic nehrozí. Mohou říci cokoliv a nic se jim nestane. Není mi však jasné, pokud – jak tvrdí Andrej Babiš – ho do svazků StB zanesli nelegálně, proč nezažaluje přímo je. Místo toho žaluje ústav, který má za úkol pouze schraňovat archiválie a tito estébáci mu tam chodí svědčit. I kdyby estébák zfalšoval rozsudek, tak ho musí udržovat jako archivální dokument. Tato konstrukce svědčí o tom, že agentem StB skutečně byl a s StB spolupracoval.

Otupují se čeští voliči? Protože v jiných zahraničních zemích, pokud by firma politika zničila pole s něčí úrodou nebo by vyhrožoval médiím na tiskové konferenci a tak dále, by dávno rezignoval. U nás se to ale neděje.

Česká společnost je strašně pasivní. Je pasivní, nedovede se zorganizovat a vyvíjet nátlak.

Čím to je?

Nevím přesně. Společnost je relativně bohatá, žádná krize není, internet a mobil má dnes prakticky každý. Nejsou podmínky na to, zorganizovat a vytvořit nějakou akci. Sám přesně nevím, čím to je. Ta pasivita se projevuje i tím, že když se někomu děje příkoří a dělá ho firma místopředsedy vlády, relativně je to lidem jedno. Ekonomika se nehroutí, nemají zájem pálit si prsty.

Chcete říci, že nám není tak zle, abychom se vzbouřili?

Ano, i to je ten důvod, ekonomická situace je celkem dobrá.

Jaká nálada panuje kvůli uprchlíkům? A jak reagují naši politici? Mění se jejich názory ve srovnání s minulostí?

Nálada kvůli uprchlíkům roste v negativním slova smyslu. Jsme čím dál odmítavější. U nás skoro žádní uprchlíci nejsou, ale záběry médií jsou takové, že většina veřejnosti má obavu, aby nedorazila větší vlna přistěhovalců. Politici o těchto náladách dobře vědí a pružně se přizpůsobují. Skoro celá skupina je pro přísný přístup k uprchlíkům, pro nějakou selekci a malý počet. Je vidět, že čeští politici by si nyní netroufli vystoupit s prohlášením, abychom přijali co nejvíce uprchlíků. V souladu s veřejným míněním je v médiích policie, celníci, jak prohlížejí vlaky a najdou dva uprchlíky. To je hlavní zpráva v televizi. Reálně by možná bylo lepší nechat je být, oni stejně většinou chtějí do Německa. Prakticky by mohlo být lepší nečmuchat a nechat je putovat, zpravidla mají namířeno někam jinam. Je zde i poptávka politická, aby český stát něco dělal. Posílá policii do vlaku, a když odhalí uprchlíka, je to hlavní zpráva. Lidé mají pocit, že je čeho se bát, že český stát nestojí zbaběle na stráži a je to díky tomu, že máme bdělého ministra vnitra.

Změnil se nějak přístup politiků k přistěhovalectví v porovnání s minulostí?

Dříve jsme tomu nečelili. Možnost masivní migrace tu nebyla. Příchod lidí z Afriky a Blízkého východu byl dost unikátní. Tedy přicházeli a pohybovali se zde, ale v žádných velkých počtech, aby to vzbuzovalo pozornost. Od roku devadesát k nám migrovali z Ukrajiny, ale to není takový problém. Jde o lidi nám kulturně i jazykově blízké.

Máme tady i Vietnamce, kteří nám jsou kulturně i jazykem dost vzdálení…

Vietnamci nám tak blízko nejsou, ale vnímáme je pozitivně. Jsou pracovití, mají sítě obchodů a Češi je rádi využívají. Oni jsou odlišní kulturně, ale ne tak, aby to vyvolávalo konflikt. Snaží se co nejvíce integrovat, přizpůsobit a nepůsobit žádné problémy. A poskytují společnosti služby.

Na druhou stranu jsou pravděpodobně nejčastějšími velkopěstiteli marihuany u nás.

Češi jsou k marihuaně ale velmi tolerantní, to jim nevadí.

A jak se političtí zástupci staví k Rusku, co se změnilo poté, kdy emoce konfliktu opadly? Cítíte nějaké změny? Překvapilo vás něco pozitivně nebo negativně od českých politiků?

Hlavní rozdíl je v tom, že dění utichlo. Stav je víceméně zakonzervován, anexe proběhla, nikdo ji nechce uznat, ale realitu uznávají. V Doněcké oblasti panuje příměří, které se občas poruší, ale nejsou to tuhé boje. Čili poslední dobou se politická tematika týká spíš uprchlíků a Řecka. To Rusko je nyní stranou. Mě překvapil nepříjemně vstřícný postoj k Rusku prezidenta i části politiků ČSSD. Přišlo mi překvapivé, jak jsou někteří lidé schopni kritizovat Spojené státy a líčit je jako strůjce v černém světle. My jsme součástí NATO a oni jsou schopni mluvit o Spojených státech jako Rusové. To mě překvapilo nejvíce. Proruské postoje z části politického spektra.

Dobře. Ale představme si, že nějaká země rozhodne o blokování platebních karet jiné země, protože se jí nelíbí, jak se zachovala. Je to v pořádku?

Ten současný ekonomický a finanční systém je systém USA a Západu a my jsme součástí této civilizace. Když nějaká země dělá problémy, hrozí jí blokování karet. To mi přijde normální, ať si tedy Rusové vybudují vlastní systém.

To už dělají.

Tak ano. Buď patřím do klubu a chovám se slušně, nebo se chovám neslušně a do klubu nesmím.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…