„V tomto případě je možné průzkum využívat jako nástroj na to, proti čemu je v části společnosti, které se to týká, silný odpor. Takže je to spíš takový PR urychlovač na přesvědčení některých, že když jsou všichni pro, nemůže to být tak špatná věc,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Petr Sokol.
Podle něj je politika hnutí ANO postavena od počátku na tom, že se snaží dělat věci, které mají ověřené průzkumy veřejného mínění. „Dělá se to u nás čím dál víc. Souvisí to s tím, že u nás vznikají strany, které nejsou svázány se zájmy určité skupiny, a tak si mohou říkat, co si zrovna vyčtou z průzkumů, prostě co je zrovna ve společnosti populární,“ konstatoval politolog. Podle dalšího politologa – Lukáše Jelínka – není téma EET svázáno s jednou konkrétní politickou stranou. „Jde o společenskou otázku, která je v současné době vnímána jako aktuální,“ řekl ParlamentnímListům.cz k výzkumu na zavedení EET.
NA VÝSLEDKY PRŮZKUMU SE PODÍVEJTE ZDE
Podle průzkumu STEM jsou obecně Češi značně kritičtí k daňové morálce obchodníků, tři pětiny z nich ji považují za špatnou. Tři čtvrtiny věří v lepší výběr daní díky připravované elektronické evidenci tržeb. Sokol ovšem poukazuje na to, že je v průzkumu vysoké číslo lidí, kteří jsou přesvědčeni, že elektronická evidence tržeb přinese větší výběr daní, ale další čísla ukazují, že lidé přesně nevědí, co to vlastně je. „Lidé, kterých se to nedotýká, mají představu, že je to nějaký pozitivní krok, ale lidé, jichž se to týká, na které to má být aplikováno, jsou většinou proti,“ vysvětlil.
Podle Ministerstva financí může státní pokladna zavedením elektronické evidence tržeb do stravování, pohostinství a maloobchodu získat z daně z příjmu dodatečně až 12,5 miliardy korun. Opoziční ODS a TOP 09 i řada ekonomů to však zpochybňují, podle nich půjde o mnohem menší částku. Upozorňují, že k mnohem vyšším daňovým únikům dochází u velkých firem. „Většina lidí, která podle průzkumů je pro zavedení elektronické evidence tržeb, může být překvapena, že se nevybere zdaleka tolik, kolik ministr financí slibuje,“ říká politolog Petr Sokol a upozorňuje i na další riziko: „Žijeme v zemi, kde centrální registr vozidel je velmi problematická záležitost, trvá roky, než začíná fungovat.“ Je podle něj otázkou, kdy a jak bude fungovat elektronická evidence tržeb, když do systému budou zapojeny desítky tisíc živnostníků, kteří budou odesílat průběžně údaje na finanční úřady.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová