Brno? Já vím, o co jim šlo, odsoudil Zdeněk Zbořil divadlo o Ježíšovi. Padla silná slova

28.05.2018 4:41

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Příliš morbidní!“ To není provokace, která má poučovat a vychovávat, ale budit strach a nenávist. Politolog Zdeněk Zbořil se zamýšlí nad uvedením hry, která měla ve scénáři scénu znásilnění muslimky Ježíšem a vyvolala ostré reakce nejen při jejím uvedení v brněnském divadle. „Pro mne osobně je to zpráva, kam až přijedu příště do Brna, nemusím chodit.“ Vyjádřil se také k debatám o hlasování členské základny ČSSD. „Ačkoli jsem už otrlý, na sledování referenda ČSSD nemám dost fyzických ani morálních sil.“ A jestli řeknou ne vstupu do vlády s hnutím ANO? „Pro Andreje Babiše to nemusí mít velký význam. Ale pro pana prezidenta to budou Vánoce.“

Brno? Já vím, o co jim šlo, odsoudil Zdeněk Zbořil divadlo o Ježíšovi. Padla silná slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

„Trochu mi to připadalo jako zpráva z Marsu nebo z doby historických ukrutností na Balkánu. Je to na můj vkus až příliš morbidní, protože se mi zdá, že nejde o provokaci, která má, jak říká Aristoteles ve své Poetice, poučovat a vychovávat ty hloupé, ale budit strach, hrůzu a nenávist. Ale i těm chce někdo zřejmě vyučovat. Kdybych byl rozčilený, řekl bych, že tak trochu po ustašovsku,“ reaguje na hru Naše násilí a vaše násilí chorvatského režiséra, kterou uvedlo v sobotu brněnské divadlo Husa na provázku, politolog Zdeněk Zbořil. Hra, která má umělecky zpodobňovat uprchlickou krizi, ignoranci a strach Evropanů, zvedla diváky doslova ze židlí i kvůli scéně, kdy postava ztvárňující Ježíše Krista znásilňuje muslimku. „Nejde jen o Chorvatsko a chorvatského režiséra. To by byl asi jen docela dobrý případ pro Freuda. Ale jde o jeho českého promotora, který se kryje, který používá firmy Národního divadla, které si, jako ostatně i jiná divadla v ČR, špatně vyložilo slova klasiků, že umění, dokonce i to jednodušší divadelní, musí být nejen svobodomyslné, ale i ‚zraňující‘... A pro mne osobně je to zpráva, kam až přijedu příště do Brna, nemusím chodit,“ dodal.

Anketa

Vadí vám divadelní představení „Naše násilí, vaše násilí“, které bylo uvedeno v Brně?

94%
6%
hlasovalo: 21765 lidí


V Brně došlo v sobotu kvůli uvedení hry k protestům. Dorazili křesťanští aktivisté, v devatenáct hodin vystoupil i Miroslav Sládek, který se asi s desítkou stoupenců pokoušel zablokovat vchod do divadla. Velmi bouřlivý byl samotný průběh představení. „Část publika, zejména příznivci Slušných lidí v modrých tričkách, začala po několika minutách představení hvízdat, dupat, pak vtrhli přímo na jeviště, utvořili řetěz a natlačili herce dozadu ke stěně z benzínových kanystrů. Reagovali tak na scénu, kdy se herci svlékli donaha a začali se objímat a dotýkat. Aktivisté žádali představení ukončit a odešli až po desítkách minut, když je k tomu vybídli policisté z antikonfliktního týmu,“ popisovala situaci ČTK. Pak se představení znovu rozjelo. Když pak došlo na klíčovou scénu znásilnění muslimky Ježíšem, členové hnutí Slušní lidé už na místě nebyli, ale z publika se ozvali další: „Neurážejte Krista Pána!“ načež byli vyvedeni z divadla. Zbořil k situaci podotýká: „Podle nějakého píšícího zpravodaje měl pan ředitel říci, že je ohroženo svobodné šíření dramatického díla a snad i české divadlo a divadelnictví. To sice ohroženo je, ale nikoli uráženými diváky, ale hloupými divadelními řediteli, dramaturgy, režiséry a  hereckými neumětely. V Brně stejně jako v Praze. Před rokem 1989 vyháněli hofráti herce, dramatiky, režiséry z divadel, dnes diváky vyhání celý až příliš k sobě nekritický divadelní personál. Nechci ani připomínat, že je to často ten, který až příliš hlasitě mluví o pravdě a lásce. A k té svobodě, ta přece končí tam, kde začíná svoboda toho druhého. Třeba i ta ‚umělecká‘ a národně divadelní…“

Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser také označil sobotní narušení hry Naše násilí a vaše násilí za překročení hranic a také za varovný signál společenského vývoje. Jednání aktivistů mu připomnělo scény z filmů o nástupu fašismu. „Brněnští náckové“ podle Glasera chtěli vzít spravedlnost do vlastních rukou. „Snaha zakazovat nějaké umění je vždy něco nebezpečného,“ zdůraznil Glaser v rozhovoru s ČTK. Vystoupení aktivistů z hnutí Slušní lidé podle něj dalo představení ještě další, naléhavější kontext. Zvýraznilo téma celého letošního festivalu, jímž je svoboda a její křehkost. „I já si, podobně jako pan ředitel NDB, myslím, že ‚došlo k překročení hranic‘ a o ‚varovný signál‘. Jen si myslím, že ty hranice a signály vnímáme každý trochu jinak. Snad bych si mohl dovolit připomenout mu větu, kterou pronesl nad hrobem F. X. Šaldy jeden z jeho rytířských kritiků. ‚Staré hodnoty odmítal, protože jimi pohrdal. Ty nové přijmouti nemohl, protože nová doba jim vzniknouti nedala. Zůstal tedy sám, ale o to svobodnější.‘ Nepotřeboval k tomu ani žádný divadelní festival,“ uvedl Zbořil.

Je to urážka, ne provokace. A reakce biskupa? Ohleduplná

Proti se postavila zejména katolická církev, tentokrát včetně biskupa Václava Malého, který jinak obvykle mívá pro podobné experimenty pochopení. „Jsem nemile překvapen, s jakou necitlivostí organizátoři obhajují uvedení hry v Brně, aniž berou v potaz, že svoboda slova je pokřivena, pokud prezentuje sice dramaticky nadsazenou, ale nechutnou a urážlivou scénu o Ježíši,“ napsal na svém Facebooku. „Václav Malý není žádný inkvizitor a myslím, že to prokázal a prokazuje celým svým dosavadním životem a přátelstvím právě s těmi svobodomyslnými. Jeho komentář této urážky, podle mne nikoli provokace, se mi zdá přiměřený, a dokonce vůči autorovi a jeho obdivovatelům ohleduplný. Mohl by jim připomenout třeba ‚provokace‘ evropských futuristů ještě před rokem 1914, kteří o několik let později skončili v obětí Benita Mussoliniho. Na počátku mnoha tzv. revolucí byly ‚provokace‘, většinou umělců a intelektuálů, kteří později skončili jako jejich zdánlivě nevinné oběti. ‚Provokace‘ Charlie Hebdo snad nemusíme připomínat. Ani pokrytecký Trauermarsch evropských politiků jej neučinil symbolem svobodomyslnosti,“ reagoval politolog.

Až si toho všimne frakce Me Too…

Ke hře se na sociální síti vyjádřil i marketingový expert Jakub Horák, autor kampaně „Pusťte nás na ně“ České pirátské strany. Jeho postoj je rozporuplný. „Svoboda uměleckého projevu je nedotknutelná, takže je dobře, že se to hraje,“ napsal. Chápe ale i druhou stranu: „Na druhou stranu podle dosud známého obsahu to zřejmě bude nějaká strašlivá sebemrskačská kokotina, takže je dobře, že tam Slušní lidé demonstrují.“ Nakonec své dilema známý pražský expert rozřešil po svém: „Především je dobře, že to všechno se odehrává v Brně, takže s tím celým nikdo normální nemá nic společného.“ „Připadá mi to jako trochu těžkopádný humor Pirátů a těch, co je obdivují,“ uvedl Zbořil. „Snad se už začali bát těch, kteří přijdou s ještě větším ‚pirátstvím‘ a budou ještě více chtít ‚pustit na ně‘. A  mezi těmi ‚nimi‘ mohou být za pár let už také  dnešní trochu opotřebovaní Piráti a Pirátky. A  házet to tak trochu na Brno by panu Horákovi mohlo způsobit těžkosti už dnes, až se této jeho protibrněnské provokace všimne nějaká neziskovka anebo nějaká frakce Me Too..,“ dodal.

Nabízí se také otázka, zda všechno, co se děje kolem uvedené hry, může pomoci zájmům těch, kdo hru uvedli, anebo čemukoli jinému. „Nechci si hrát na přemoudřelého učitele mravů, ale myslím si, že je to odvádění pozornosti od věcí podstatných k nepodstatným. Zajímá mne to snad jenom jako projev určitého životního stylu a ani věcná diskuse by mne neuváděla do euforie. Jen mi dovolte povzdechnout ‚kde že loňské sněhy jsou‘. Kde jsou sliby a ideály?“ poznamenal Zbořil.

Okamura je příliš velký optimista

Ve Sněmovně jednali o Marrákešské deklaraci. Předseda SPD Tomio Okamura poděkoval poslancům za to, že bylo možné o bodu diskutovat. Na Facebooku pak také napsal: „Je úspěchem, že Sněmovna k námi navrženému bodu přijala usnesení, které dává alespoň základní mantinely k jednání vládě, tak aby měla Česká republika alespoň nějakou kontrolu nad migrací.“  Zbořil k tomu dodává: „Myslím si, že pan Okamura je až příliš velký optimista. Když si připomeneme postoje maďarského a rakouského předsedy vlády nebo to, čeho se v EU obávají, že přijde z Itálie, je to jen pokus zaujmout k deklaraci nějaký postoj a trochu se zbavit odpovědnosti. Obávám se ale, že pro většinu poslanců to byla jen další příležitost se ve Sněmovně trochu vypovídat a nadýchat se jejího nezdravého vzduchu.“

Ještě před jednáním pléna Poslanecké sněmovny o migrační Marrákešské deklaraci se sešel sněmovní výbor pro evropské záležitosti, který byl svolán k témuž tématu. Jednání bylo velmi bouřlivé a emotivní. Přestože si poslanci při začátku jednání tykali, což je při jednání sněmovních výborů neobvyklé, ke konci došlo k ostré hádce. Předseda výboru Benešík při svém vystoupení označil předsedu SPD Tomia Okamuru za „majitele strany“. Místopředseda výboru Volný jej oplátkou označil za „drzého, nevychovaného fracka“ a vzápětí jednání výboru na protest opustil. „Nechci opakovat slova Andreje Babiše, který prohlásil o opozičních stranách, že v PS nechtějí spolupracovat, ani pracovat, ale že si tam chodí popovídat. Zřejmě nejen popovídat, ale také se tak trochu pohádat. Je to za stejné peníze. Já jsem docela rád, že takové debaty, které zde uvádíte, a jim podobné hádanice v nočních přenosech ČT nemusím sledovat. Jen to kazí pohodu a nemá to žádný význam. Snad jen pro novináře a reportéry a reportérky, kteří a které mají alespoň na chleba,“ uvedl Zbořil. „Proto bych jen doporučil, aby to bylo zakázané dětem a mladistvým, aby se při svých případných veřejných vystoupeních, ke kterým je dnes nabádají už i někteří učitelé, nechovali podobně. Příklady táhnou,“ dodal.

ČSSD rozhoduje v referendu o vládní účasti. A jak v tuto chvíli vidí debaty, které se v souvislosti s referendem vedou, Zdeněk Zbořil? „Ačkoli jsem už otrlý, na sledování referenda ČSSD nemám dost fyzických ani morálních sil. A obávám se, že mnozí, kteří ještě po nastavovaném sjezdu uvěřili novému vedení, že se to alespoň trochu obrátí k lepšímu, jsou na tom stejně. Těch statečných nových je málo, těch starých otrlých a nepoučitelných mnoho. A nápady žádné.“

Pokud by se členové ČSSD vyjádřili proti vstupu do vlády, nemusí to mít pro Andreje Babiše podle Zbořila velký význam. „Ale pro pana prezidenta to budou Vánoce. Zase bude moci odstartovat další dny a možná měsíce, ve kterých bude moci být co nejblíže exekutivě. A ti, co se obávají otevřené nebo skryté koalice ANO 2011 s SPD a KSČM, budou zase jen moci lkát na nesprávném hrobě,“ říká politolog.

Bojovný Bartošek ať vyrazí na Ukrajinu

Poslanci svedli ve Sněmovně boj o novičok. Debatu o tom, zda se v Česku novičok vyráběl, jak to tvrdil prezident Zeman, či nevyráběl, jak to zaznělo z tajných služeb, měli vést hned zkraje květnové sněmovní schůze. Jenže většina poslanců ANO, KSČM a SPD smetla tento bod ze stolu. Miroslav Kalousek a Jan Bartošek zuřili. „My pokládáme váš postup za naprosto nehorázné porušení jakýchkoliv dohod. Zadruhé, už vám nebudeme věřit jakoukoli dohodu na organizačním výboru, protože vám nedělá problém lhát mezi 10. a 13. hodinou,“ uvedl Kalousek, který je přesvědčen, že prezidentovy informace o novičoku svědčí o jeho cíli prospět ruské propagandě, a pokládá to za hanebnost. Že nebyl bod projednán, rozčílilo i Jana Bartoška: „Komunisté dlouhodobě realizují program Kremlu v rámci české politické scény, takže jejich rozhodnutí mě nepřekvapuje. Ale pane premiére, vy se chováte jako koňský handlíř. Vy krok za krokem prodáváte tuhle republiku komunistům.“ Miroslav Kalousek navrhl bod zařadit na mimořádnou schůzi příští týden. „Pan ing. Kalousek by si měl přečíst velké interview s ing. Ladislavem Středou, odborníkem, který pracoval pro Ministerstvo obchodu a průmyslu a pro Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který publikovalo Právo pod charakteristickým redakčním titulkem ‚Odmořování novičoku bylo jen divadlo‘. Je v něm mnoho relevantních informací a pan Kalousek by nemusel odpovídat na otázku, jak je to s jeho odborným vysokoškolským vzděláním a zda vůbec ví, o čem mluví. Konečně by si mohl odpovědět také na otázku Jana Kellera (tamtéž), který se ptá, jak to, že ještě po čtvrtroce nedal nikdo z vysokých vládních míst u nás i v zahraničí dohromady vysvětlení, které bychom mohli považovat ‚za jakžtakž věrohodné‘. A ještě dříve položil rozčileným až zběsilým v Poslanecké sněmovně otázku, jak je to vlastně s prezidentem. Buď lhal a pak žádné tajemství nevyzradil, nebo nelhal a pak jej nemůže pro pravdu soudit ani předseda Senátu Milan Štěch,“ uvedl Zbořil.

„Bojovný pan poslanec Bartošek by snad mohl přestat obtěžovat se svou bojovností hrdel a proměnit ji v činy. Na východě Ukrajiny se zase už bojuje, a tak by tam mohl zajet prokázat svou odvahu také činy. Je to tam sice  nebezpečnější než na sjezdu sudetoněmeckých zemských družin, ale snad by si to jako představitel KDU-ČSL mohl dovolit, aby trochu napravil reputaci své strany a svých reprezentantů v Evropském parlamentu, kterou zostudili rukou stejnou a nerozdílnou okolo případu zavržené hrdinky Savčenkové. A  konečně, mluvit v Parlamentu ČR o koňských handlířích a sedět v něm téměř čtvrtstoletí, to už chce nejen odvahu,“ dodal. 

Politolog přidává i slova k preferencím TOP 09: „Snad by jim opravdu prospělo, kdyby se spojili se STAN a KDU ČSL, jak se o tom už jednou mluvilo, a dokonce i částečně uvažovalo. Jejich problém ovšem je, že si myslí, že české politice rozumějí ze všech nejvíc. Snad by je mohly vystrašit blížící se komunální volby, od kterých si slibují zmrtvýchvstání. Ale že by se našlo 10–15% věřících a doufajících může napadnout jen někoho, komu jde o něco jiného než o zachování umělého podniku Miroslava Kalouska, kterým TOP 09 dodnes je.“ 


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Erik Best: Koudelka v ohrožení. Zeman? Pozor. Rusové bouchnou dveřmi, mají plán

4:39 Erik Best: Koudelka v ohrožení. Zeman? Pozor. Rusové bouchnou dveřmi, mají plán

Jak máme chápat dění kolem kauzy ruské účasti na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích před sedmi l…