Prezident Spojených států Donald Trump poskytl exkluzivní rozhovor americké televizní stanici Fox News. Největší kontroverzi vzbudila pasáž, ve které zmínil, že Putina respektuje a že se domnívá, že je lepší s Ruskem vycházet. Na to kontroval moderátor Bill O’Reilly slovy: „Putin je vrah.“ A Trump odpověděl toto: „My máme také mnoho vrahů. Co si myslíte? Že naše země je bez viny?“ řekl americký prezident v rozhovoru natáčeném v Bílém domě. Čeho bychom si měli určitě v kontextu této části rozhovoru všímat?
První, co je potřeba vidět, je to, že se americká domácí politika ještě nevymanila z ritualizované rusofobie. Každý, kdo chce slyšet něco o mezinárodní politice, ale dokonce i o vnitřní politice, musí se zeptat na Rusko. Je to rituál a nesouvisí s vlastním obsahem konkrétního problému. Formulace otázky, která směřovala k Trumpovi, že Putin je vrah, byla velmi agresivní. Trump odpověděl obrannou smečí. V zásadě se z toho dá vyvodit jen jedna věc, že se bude snažit postupovat jinak, ale jak, to se říct nedá.
Lze tedy reakci amerického prezidenta chápat jako obhajobu nebo obranu Putina?
Lze, ale je to zvláštní obrana. Říká, vždyť je to stejný kluk jako ti naši. A ti jsou taky špatní. Obhajoba, neobhajoba… Abychom si rozuměli, důležitá otázka je, kdy pochopíme, že se Trumpova Amerika ve vztahu k Rusku mění. Podle mého názoru – až v souvislosti s Ukrajinou. Dřív se to pochopit nedá. Zatím, co se týká Ukrajiny, stále žijeme ve stereotypech. Všimněte si, že končí mandát generálního tajemníka OBSE a v diplomatických kruzích se začalo mluvit o tom, že ho má nahradit bývalý eurokomisař, který nese značnou část odpovědnosti za převrat v Kyjevě a za rozpoutání občanské války. Zase tu máme něco podobného jako po bombardování Jugoslávie, kdy si kamarádi z mokré čtvrti pomáhali, přistrkávali se z jedné funkce na druhou, aby jim spoluzodpovědnost vytvářela dodatečné alibi. Když rozmístíte lidi spoluodpovědné za bombardování Jugoslávie na odpovídající místa, sebekritika se stává nepravděpodobnou. Totéž se začíná dít kolem Ukrajiny. Jestliže chtějí Američané skutečně naznačit změnu, nemohou tlačit na pozici generálního tajemníka člověka, který se na puči na Ukrajině podílel. Na Ukrajině se láme chleba, ne v rozhovorech pro Fox News.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán
Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…
- 10:24 Rumunský model. Zbořilův strach, jak se zachrání „kauza bitcoin“
- 18:55 Studená sprcha ohledně Blažka. „Opozice nemůže nic.“
- 9:53 Jako 30. léta. Zbořil o Fialovi a Merzovi
- 16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec
- 14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem