Co Fiala neví a neuslyší rád. Petr Holec vidí vážný požár

29.03.2022 8:54 | Komentář

KONTEXT PETRA HOLCE „Vládní většina ve Sněmovně a v Senátu překrývá fakt, že těsná většina voličů jde za opozicí. Mimochodem to už pochopili i Piráti, kteří teď každé domácnosti navrhují plošnou pomoc 400–800 korun,“ připomíná komentátor Petr Holec nejen v souvislosti s výrokem předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové, že vláda tu není od toho, aby se starala o lidi. Pekarové prý „nemůže být jedno třeba to, že teď máme o 40 procent víc exekucí než vloni na podzim nebo že vysoké ceny energií ekonomicky ohrožují už téměř třetinu našich domácností“. A kandidáti na prezidenta? Mluví se i o Vítu Rakušanovi.

Co Fiala neví a neuslyší rád. Petr Holec vidí vážný požár
Foto: Repro ČT
Popisek: Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci vlády

Bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš vyčítá vládě, že málo pomáhá Čechům postiženým drahotou. Premiér Petr Fiala ho kvůli tomu obvinil z pokusu poštvat Čechy proti Ukrajincům. Má pravdu?

Pravda je, že se Česko v Evropské unii stává stále menším ostrůvkem zemí, jejichž vlády odmítají lidem plošně pomoci s energetickou, palivovou nebo potravinovou drahotou buď dočasným zastropováním cen a snížením různých daní, nebo zavedením paušálních příplatků. Už před časem to udělali Poláci, Rakušané i Slováci a teď kruh kolem Česka uzavřeli Němci, kteří všem dají daňový bonus 300 euro a na tři měsíce lidem sníží ceny paliv. Přitom právě Němci mají šetření jako náboženství, protože dluh historicky chápou jako vinu. A v paměti taky pořád mají i hyperinflaci z meziválečné doby. Jestli to takhle půjde dál, budeme všichni díky naší vládě jezdit tankovat i nakupovat do všech sousedních zemí.

Anketa

Má Markéta Pekarová Adamová vaši důvěru?

1%
98%
hlasovalo: 34526 lidí

Navíc je tu jistá politická matematika. Babiš zastupuje v průměru chudší a starší voliče z venkova a menších měst, na které dopadá všechna ta stále větší drahota mnohem citelněji než na obecně bohatší voliče vlády. Mnozí z nich se taky bez auta, a tudíž bez drahého paliva, prostě neobejdou, i když jim vláda moudře stokrát poradí, ať teď jezdí míň. Premiér Petr Fiala je politolog a jistě chápe, že lídr nejsilnější opoziční strany nebude hájit voliče vlády. A je tu ještě jedna důležitá věc: Vládní většina ve Sněmovně a v Senátu překrývá fakt, že těsná většina voličů jde za opozicí. Mimochodem to už pochopili i Piráti, kteří teď každé domácnosti navrhují plošnou pomoc 400–800 korun. I šéf pirátských poslanců Jakub Michálek přiznal, že adresné dávky nefungují. Vláda je zatím jen proměnila v byrokratické peklo.

Fiala ale ve vládě není sám, kdo takhle mluví. Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová povýšila vládní rétoriku v Partii na Primě, když řekla, že se vláda nemá starat o lidi.

Ani se nedivím, že to pak partajní propaganda dokola hasila na twitteru, což je vlastně jen další ironie. Twitterovou bublinu totiž ovládá vládní pětikoalice i bez toho, propagandu tam sami nadšeně šíří voliči vlády i pražští novináři. Šéfka TOP 09 má jistě pravdu v tom, že se vláda nemá starat například o to, co si čteme, o což se ovšem poslední dobou pořád pečlivěji zajímá. Jinak se ale samozřejmě musí „starat“ o lidi v tom smyslu, že jí nemůže být jedno třeba to, že teď máme o 40 procent víc exekucí než vloni na podzim nebo že vysoké ceny energií ekonomicky ohrožují už téměř třetinu našich domácností. Česká vláda se primárně vždycky zodpovídá českým občanům už jen proto, že to všechno platí. Samozřejmě včetně vládní pomoci Ukrajincům. 

Petr Holec

S prázdnými frázemi vlády a minimální pomocí lidem ale o víkendu došla trpělivost i Václavu Moravcovi, který ve svém pořadu OVM v České televizi neobvykle vyjel po lidoveckém ministru zemědělství Zdeňkovi Nekulovi.

Ano, musel ze sebe udělat „úplného blba z Orlických hor“, aby mu Nekula přestal odpovídat prázdnými slovy o ničem. A to si vzpomeňme, jak Moravec ve svém pořadu oslavil, když k němu přišel nově jmenovaný premiér Fiala. Jeho vláda tu má dveře určitě otevřené, řekněme. Nekula byl ale v pořadu stejně celkem zbytečný. Situaci nejlíp popsal šéf Madety Milan Teplý, který řekl, že vláda zatím neudělala nic ani pro zemědělce. A že by si kvůli válce na Ukrajině měla stejně jako jiné vlády v EU mnohem vážněji zabývat naší potravinovou soběstačností. A podobně mimochodem mluvil i prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Anketa

Má NATO vyslat na Ukrajinu mírové sbory?

2%
97%
hlasovalo: 26643 lidí

Podle některých sázkařů má teď vyšší kurz na vítězství v prezidentské volbě generál Petr Pavel než Andrej Babiš. Taky se v zákulisí nově mluví o kandidatuře premiéra Petra Fialy a znovu i Víta Rakušana.

Obdivuju Petra Pavla za jeho skutečně mistrovské pokrytectví. On má podobnou předlistopadovou minulost jako Andrej Babiš, přesto se ale proti němu zkouší profilovat morálně. A dokonce mu to žerou i mnozí voliči vládní pětikoalice. On svou totalitní minulost vymazává tak pečlivě, že podle mě už ani sám neví, jestli bude na Pražský hrad kandidovat předlistopadový lampasák a člen KSČ Petr nebo polistopadová vysoká šajba NATO Pavel. V případě kandidatury Fialy by ODS řešila velké personální prázdno, které by v čele strany zavládlo. A které mimochodem překryla Fialova osmiletka v čele partaje. Třeba by to ale uvolnilo cestu nahoru pro jihočeského hejtmana Martina Kubu. Kandidatura Rakušana by byla satira. Zatím za sebou má jen starostování v Kolíně, ale třeba by mohl využít povolební průšvihy STAN. Slogan největší průšvihář vlády na Hrad vůbec nezní špatně!  

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

ministr financí

Pochybuji, že budete upřímný, ale zkusím to. Fakt myslíte, žě je Stanjura dobrý ministr financí? Nebyl byste vy 1000x lepší? Narozdíl od něj se ve financích vyznáte. Stanjura sestavuje nesmyslné rozpoty a predikce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinská ofenziva, výbuch přehrady: O čem se málo mluví. Co bude dál

12:00 Ukrajinská ofenziva, výbuch přehrady: O čem se málo mluví. Co bude dál

Může nastat další eskalace konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, pakliže se potvrdí, že zničení obří Ka…