Co ten Sobotka za ty dva roky vlastně udělal? Vláda má pololetí, zde jí vystavujeme vysvědčení

30.01.2016 10:48

POLITOLOGOVÉ Polovina funkčního období pryč a Sobotkova vláda za dva roky ještě nic zásadního nepředvedla, shodují se politolog Jan Kubáček i ekonomka Markéta Šichtařová. „Dokázala jen zbořit to, co postavila minulá vláda – druhý pilíř penzijní reformy i zdravotnické poplatky, ale nemohu si vzpomenout na nic zásadního, co udělala nového nebo dokonce objevného,“ řekla ParlamentnímListům.cz ekonomka.

Co ten Sobotka za ty dva roky vlastně udělal? Vláda má pololetí, zde jí vystavujeme vysvědčení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiné fiskální výhled České republiky

Anketa

Jak byste ohodnotili první dva roky Sobotkovy vlády? Známkujeme jako ve škole

4%
hlasovalo: 10969 lidí

Politolog Jan Kubáček uvádí jako klad, že se z jeho pohledu vláda nedopustila žádného zásadního přečinu, který by byl na hraně, nebo dokonce ohrožoval zájmy země. „Na druhé straně je taková nepružná nebo přinejmenším nekomunikativní. A nejen v otázce migrantů, ale mám na mysli hlavně v sociální oblasti,“ vytýká Sobotkovu kabinetu Kubáček.

Stát musí podporovat kroky, jak předcházet migraci

Politolog poukazuje na to, že vláda, která je levicová, v některých věcech středo-populisticky levicová, neuvěřitelně přehlíží a podceňuje například otázku sociálního bydlení, řešení problému lichvy, sociálního zákonodárství, pomoci rodinám. „Ono se zdá, že je to často takové klišé, objevuje se to těsně před volbami ve všech volebních programech, ale pak se to systematicky neřeší,“ kritizuje, že vláda nedělá kroky, které jsou podle něj jedinou šancí, jak účinně předcházet migraci. „Pokud si nevyřešíme budoucnost, to znamená, aby stát tady podporoval zakládání rodin, rozumnou početnost rodin, šanci vzdělávat se, startovat život, bydlet a uspět na trhu práce, budeme postupně vymírat a čelit existenčním problémům v souvislosti s migrací,“ vysvětlil Kubáček.

Vyčítá kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL, že se tím nezabývá. „A to dokonce v situaci, kdy si to jiné státy uvědomují a řeší,“ konstatoval, že právě absenci této agendy považuje za největší handicap této vlády. „Buď budeme stárnout a mizet, nebo budeme řešit migrační vlny, ať už z jihu, východu, severu nebo západu, ale bude to o tom, že budeme pod vlivem nějaké potřebné migrace,“ dodal politolog.

Ekonomka: Růst ekonomiky není zásluhou této vlády, ale ani předešlé

Premiér Bohuslav Sobotka označuje svou vládu za stabilní a stejně jako ministr financí Andrej Babiš připisuje současný ekonomický růst za její zásluhu. Ale opozice i ekonomové s tím zásadně nesouhlasí. „To, že ekonomika takhle roste, není v podstatě vůbec zásluha této vlády, ale ani předešlé. Je to spíš omylem, že se v ekonomice nakumulovaly ohromné tlaky, když lidé neměli na utrácení potom, co se dvakrát zvýšila DPH a zmrazily platy státních zaměstnanců. A když přišel hospodářský růst, vybuchla spotřeba a to hodně pohnalo ekonomiku. Ale spíš je to vedlejší efekt negativních opatření, která se udělala během krize před několika lety, není to zásluha této vlády,“ prohlásila ekonomka Markéta Šichtařová. Sobotkova vláda podle ní nepřišla s žádným velkým počinem.

„Neumím říci jeden větší a zásadnější počin, kromě nějakého jednotlivého zákona, který by platil a mohli jsme ho pochválit,“ marně přemýšlí nad nějakým zásadním opatřením tohoto kabinetu. „Elektronická evidence tržeb ještě není v platnosti, zásadní zákony také ne, podstatné věci ještě ani neprošly Sněmovnou. Ministr financí nám chce zlevnit pivo, ale to stejně nezlevní, protože vzhledem k zákonu, že pivo musí být dražší než voda, by to šlo jen do marží prodejců, cena by se nehnula,“ je přesvědčena ekonomka. Navíc upozorňuje, že všechno, co by se případně díky zavedení elektronické evidence tržeb vybralo na daních, nechalo by se hospodám zase na maržích, takže by to nemělo pro státní pokladnu žádný pozitivní efekt, kromě podrobného přehledu o podnikání každého, na koho by se zavedení EET vztahovalo.

Babišovi pomáhá, že média mluví o jiných tématech, než je jeho střet zájmů

Voliči jsou podle průzkumů spokojeni se současnou vládou víc než s tou předchozí, Nečasovou, jejíž vládnutí provázela spousta hádek a problémů. „Vládnutí dnes není tak bouřlivé, je sice poznamenáno souboji a okopáváním kotníků, ale to už tady bylo mnohokrát, takže v tomto ohledu to není situace nějak výjimečná,“ uvedl Jan Kubáček. Když ke sporům dochází nárazově, tak to voliče tolik nedráždí, ale kdyby bylo systematické, bez nějakého konstruktivního účelu, pak by to voliči potrestali.

Mnoha voličům ani nevadí kontroverzní minulost a obrovský střet zájmů šéfa ANO, podnikatele, majitele řady významných médií, vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. „Hodně dělá to, že to některá média vůbec nesledují, rozmělňují nebo mluví o jiných tématech,“ vysvětlil politolog, proč jednání Andreje Babiše veřejnost tolik nepopuzuje jako jiné věci v minulosti. „Není na to poutána pozornost, není to v plném světle, nedělají se z toho klíčové titulky,“ konstatoval Kubáček, že problematický předseda hnutí ANO se stále těší velké popularitě, i když výsledky práce resortu, který spravuje, i dalších úřadů, které řídí ministři za ANO, žádné oslnivé výsledky nepředvádějí.

Když se dva perou, třetí – Babiš – se směje, říká politolog o sporech Hradu a Strakovky

Výjimečné nejsou ani nepříliš vřelé vztahy mezi Hradem a Strakovkou, i když podle odborníků ještě nikdy nepadaly výroky o zbavení se premiéra pomocí kalašnikova. „V případě sporu prezidenta a premiéra platí staré české pořekadlo, že když se dva perou, třetí se směje. Neboli vždy, když se vyostří vztah premiéra a prezidenta, někdy naprosto nepochopitelně, tak na tom nejvíc získává Andrej Babiš,“ prohlásil politolog. Vicepremiér Babiš je podle něj v nejvýhodnější pozici, když mají Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka mezi sebou spory, na Babiše se neupírá pozornost, navíc oba dva mu vycházejí trochu vstříc, oba ho tak trochu chrání, takže se neřeší reálné výsledky-nevýsledky práce ministra financí. „A on si přebírá témata, s kterými prezident nebo premiér bodují. Myslím, že Babiš jednoznačně vede,“ dodal Kubáček.

Nezvyklé soužití oligarchické a tradiční politické strany

Vláda má za sebou dva roky vládnutí, je relativně stabilní, ale vicepremiér Andrej Babiš nevynechá žádnou příležitost ke kritice sociálních demokratů, často i prostřednictvím svých médií. Udrží se tedy vláda další dva roky až do konce jejího funkčního období? „Je to strašně nezvyklé, unikátní soužití v podstatě opravdu monopolistické, oligarchické strany ANO a strany kamenné ČSSD, se všemi úspěchy a neduhy. Sociální demokracie musí soutěžit na politickém trhu a vedle sebe mají stranu, jejíž šéf vlastní několik vlivných mediálních titulů, to kombinuje v sobě naprosto nesourodé soužití podobné italskému prožitku,“ připouští Jan Kubáček a přirovnává to k případu italského premiéra Silvio Berlusconiho, který byl v podobné situaci, měl oproti svým politickým konkurentům mediální vliv i významné bohatství.

Ale politolog upozornil, že ve srovnání s Itálií u nás zažíváme poměrně klid, i když se podle něj situace bude muset řešit před volbami, protože je netypická i v evropském měřítku. „Ale do té doby všechny spojuje snaha udržet vládu co nejdéle při standardním fungování. A to nahrává Andreji Babišovi, protože Sobotka chce být premiérem a udělá pro to téměř cokoli,“ dodal.

Sociálnědemokratický premiér nemá na výběr jinou variantu, takže musí podle politologa tolerovat excesy Babiše. „On toho umně využívá, sehrává opozici ve vládě, aby si udržel preference,“ říká politolog, ale poukazuje na to, že podobná situace už byla v historii české politiky několikrát.

Když neutrpí ANO karambol v krajských volbách, tato vláda to doklepe až do konce funkčního období

Do zatím poměrně poklidných vod ovšem zasáhnou na podzim krajské a senátní volby. Je otázka, jak jejich výsledek ovlivní spolupráci mezi vládními stranami. Pokud oslabí v krajských volbách sociální demokracie, bude mít podle politologa Jana Kubáčka snahu udržet vládu až do sněmovních voleb.

„A pokud Andrej Babiš nezažije významný karambol v krajských volbách a jeho kandidátky neselžou, když neutrpí výrazný propad, tak myslím, že to vláda doklepe v této podobě, protože pak už nás čeká permanentní kampaň,“ připomněl, že hned další rok budou následovat zásadní sněmovní volby. „Když nebude ANO vytrestáno v krajských volbách, Babiš vyhodnotí, že je lepší se popichovat a vést spory ve vládě a při vládní odpovědnosti a vlivu, než vládu rozebírat nebo demonstrativně likvidovat,“ uvedl Jan Kubáček. Navíc podle něj v Čechách platí, že Češi nemají rádi destabilizaci a toho, kdo má tendenci vládu shodit, většinou ve volbách potrestají. „To by muselo ANO dramaticky selhat v krajských volbách, aby si vyhodnotili, že je pro ně lepší demontáž vlády a mimořádná situace v době vypjaté kampaně, začalo by být mnohem samostatnější ve vládě, Babiš by začal hledat ad hoc koalice pro jednotlivé zákony a snažil by se zastiňovat Sobotku a chovat se jako premiér číslo 2. Ale takový vývoj moc nečekám,“ přiznal politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pozice ČT je neudržitelná, brzy se to projeví. Mozky mnoha intelektuálů melou naprázdno. Zrazují nás tím, že barbarské kultury staví na naši úroveň

8:38 Pozice ČT je neudržitelná, brzy se to projeví. Mozky mnoha intelektuálů melou naprázdno. Zrazují nás tím, že barbarské kultury staví na naši úroveň

ROZHOVOR „Společnosti blahobytu hloupnou a ztrácejí pud sebezáchovy. Intelektuální vrstvy těchto spo…