Cyril Svoboda po těsných rakouských volbách: Korespondenční volbu krajanů nepodporuji. Když jsem s nimi totiž jako ministr mluvil...

24.05.2016 21:21 | Zprávy

SVĚT OPTIKOU CYRILA SVOBODY Co znamená výsledek rakouských prezidentských voleb pro Rakousko a pro Evropu? Jde o vítězství liberálního přístupu nebo to přivede další voliče protestním stranám? Situaci hodnotí ředitel Diplomatické akademie a bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda.

Cyril Svoboda po těsných rakouských volbách: Korespondenční volbu krajanů nepodporuji. Když jsem s nimi totiž jako ministr mluvil...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Jak obecně hodnotíte těsný výsledek rakouských prezidentských voleb? Skoro do poslední chvíle nebylo jasné, kdo vyjde z boje jako vítěz. Co výsledek znamená?

Obecně mohu říci, že jako v nedávných regionálních volbách ve Francii i teď v prezidentských volbách v Rakousku byla populistická pravice zastavena téměř před branami. Je to veliké varování pro Evropu, že buď stávající politická elita najde společné evropské řešení, anebo v příštích volbách už nic nezastaví vítězství těchto populistických a v tomto případě pravicových stran.

Co se týče právě onoho těsného výsledku, jak to hodnotit? Alexander Van der Bellen zvítězil o pouhých pět desetin procenta. Měli bychom to vidět tak, že si těsná většina rakouských občanů zvolila tolerantní liberální politiku nebo to může spustit naopak masivnější úspěch Svobodných v rakouských parlamentních volbách?

Podle mého názoru nejde o tolerantnější nebo méně tolerantní řešení, podle mého názoru nakonec těsná, ale přece jenom většina v Rakousku řekla ano celoevropskému řešení a jasně dala najevo, že se problém musí řešit v rámci celé EU. To, co nabízel kandidát Norbert Hofer, bylo vyloučení Rakouska z evropského řešení problému.

Lidé podle mě nevolili nového prezidenta proto, že si ho přáli jako prezidenta, ale protože nechtěli řešení, které nabízel Norbert Hofer. Byla to spíš negativní než pozitivní volba, a proto jde o vážný signál.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Radim Panenka

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…