Pane docente, jak je to se společným postupem EU a USA k ukrajinské krizi a Rusku? Nelze tam pozorovat, třeba ohledně sankcí, značnou dvojkolejnost či dokonce rozpad vzájemného postupu?
Ta otázka je jistě na místě a s tím, co implicitně obsahuje, já souhlasím. Jenom bych doplnil, že tato dvojkolejnost panuje od samého začátku. Spojené státy zcela logicky chtěly, pokud by došlo k nějakým sankcím, aby ty jejich důsledky nesli Evropané, a aby se to Američanů netýkalo. Tato dvojkolejnost daná různými zájmy, zůstala i do dneška. Dokonce se může stát, že se i přiostří. To bude záviset na tom, jak rychle a jakým směrem se bude ukrajinská situace vyvíjet a jak se bude chtít profilovat nový předseda Evropské komise Juncker.
V čem vůbec možné vidět rozcházející se zájmy Spojených států a některých evropských zemí? A nemusí se to teď týkat pouze Ukrajiny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka