Drsná válka v ČSSD o Zemanovu vládu. Zdeněk Zbořil kouká na Sobotku a baví se

5. 8. 2013 16:11

Pomalu i ti nejzatvrzelejší odpůrci ČSSD mají zapotřebí poradit jejímu předsedovi Bohuslavu Sobotkovi, aby hájil nezávislost strany a vzepřel se prezidentu Miloši Zemanovi ve věci vlády Jiřího Rusnoka. Podle politologa Zdeňka Zbořila je to projev neuvěřitelné hlouposti.

Drsná válka v ČSSD o Zemanovu vládu. Zdeněk Zbořil kouká na Sobotku a baví se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Období před hlasováním o důvěře vládě Jiřího Rusnoka, k němuž dojde už tuto středu, zaplnila v médiích spousta rad a výzev předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Většinou mu doporučují, ať uhájí nezávislost sociální demokracie, ať se vzepře prezidentu Miloši Zemanovi a potlačí prozemanovskou rebelii uvnitř strany. Přitom šéf ČSSD by takovéto rady ani nepotřeboval, protože byl od počátku tím, kdo tvrdil, že jeho strana žádnou jinou vládu, tedy ani Rusnokovu, nepodpoří.

„Myslím, že zejména to prokalouskovské křídlo v jistém levicovém deníku, které je hlavním hlasatelem těchto myšlenek, nemluvím teď o jiných médiích, které jsou tradičně proti sociální demokracii, se dopouští neuvěřitelné hlouposti. Pan Sobotka sice může uhájit nějakou nezávislost jisté části sociální demokracie na Zemanovi, ale v nadcházejících volbách ČSSD ztratí pozici nejsilnější opoziční strany,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz pobaveně politolog Zdeněk Zbořil.

Nehraje se o nezávislost ČSSD, ale o její výsledek ve volbách

Ten zpochybňuje přesvědčení valné většiny sociálních demokratů, že jim předčasné volby pomohou k nějakému výraznému úspěchu. „Myslím, že dopadnou buď jako Jiří Paroubek, kdy nebudou schopni sestavit ani koalici, nebo dopadnou ještě hůř. Tady se nehraje o nezávislost sociální demokracie, ale hraje se o její úspěch ve volbách. A Sobotka by se měl pokusit tu deset let trvající nenávist několika jednotlivců, kteří jsou dnes ve vedení ČSSD, ale jinak nemají většího významu, k prezidentovi překonat,“ míní politolog.

Poukazuje rovněž na to, že Zemanovi odpůrci v ČSSD vehnali Michala Haška do pozice svého oponenta a fanatického obdivovatele Miloše Zemana. „Ale to je jen mediální obraz. Hašek je zřejmě největší realista a ví, že když už se ta strana rozhodla, že prohraje příští volby, tak ví, že musí hrát o své postavení hejtmana a dalších sociálnědemokratických hejtmanů, aby nedopadli stejně jako ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny. Je úplný omyl přijmout hru na to, že Zeman je tady od toho, aby rozdělil ČSSD,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Obratná personifikace dobra a zla, Zemana a Kalouska

Michal Hašek jako statutární místopředseda ČSSD nedávno uvedl, že strana se musí rozhodnout buď pro Miloše Zemana, nebo Miroslava Kalouska. A zatímco on neskrývá sympatie k hlavě státu, na možnou spolupráci Bohuslava Sobotky s prvním místopředsedou TOP 09 upozornil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý ekonomický expert ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý, když poukazoval na jejich společné vládnutí z let 2002 až 2006, kdy byl Sobotka ministrem financí za ČSSD a Kalousek šéfem rozpočtového výboru jako předseda koaliční KDU-ČSL.

„Hašek je skutečně realistický politik a ví, že sice pravice – levice je takové hraní si na politiku, ale to manichejské vnímání politiky, to znamená černý – bílý, dobrý – zlý, tady existuje. A zatím to vždy ve volbách vedlo k nějaké mobilizaci voličů, tak velice obratně použil personifikaci těch dobrých a zlých, černých a bílých. Miroslav Kalousek je líčen jako ďábel se dvěma ocasy a čtyřmi rohy a naopak musí přijít s andělem spásy Milošem Zemanem. Přitom všichni víme, že ani jeden obraz není úplně pravdivý, ale jako volební heslo se to hodí,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.

Za Sobotku se viditelně staví jen Dienstbier. A to je málo

Stoupenci Michala Haška i Rusnokovy vlády jsou také mnohem více vidět i slyšet než lidé kolem Bohuslava Sobotky, kteří důvěru této vládě dát nechtějí. Dalším z důkazů je i memorandum Asociace krajů, v němž zástupci krajů vyzývají strany zastoupené ve sněmovně i nezařazené poslance k podpoře kabinetu Jiřího Rusnoka. Toto stanovisko přednesl Michal Hašek za účasti hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance, jinak také místopředsedy ČSSD, a jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, jenž je stínovým ministrem pro místní rozvoj.

Naopak o podporovatelích Bohuslava Sobotky se toho moc neví. „Jsou to lidé, kteří tak činí nepřímo a téměř neviditelně. Jediný, který je vidět, je Dienstbier, ale ten samozřejmě nemá pro to současné rozhodování žádný význam. Ten může jen kritizovat Zemana a prozemanovskou skupinu v ČSSD, ale nic se tím nevyřeší. K tomu Sobotkovu křídlu bych klidně přiřadil i pana Zaorálka, ale ten je natolik chytrý, že ví, že tu válku za něj musí vybojovat někdo jiný, tak se nechce příliš ukazovat,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Osamělý předseda možná nabídne jen spolupráci s Kalouskem

Pak už jde jen o některé členy Sobotkovy stínové vlády, kteří mají naslibována ministerská křesla a když mají příležitost, tak se vyjádří. „Sice okrajově, nicméně proti Zemanovi. Viz to Špidlovo prohlášení, že lidé v Rusnokově vládě jsou z druhé a třetí ligy. To jsou ale jen marginální vyjádření, jinak se schovávají za zády Sobotky. Ten je jediný, kdo tu kůži nese na trh v zájmu nějaké skupiny. Ale jestliže bude takhle osamělý, tak je skutečně možné, že těm svým stoupencům nebude umět nic jiného nabídnout než nějakou spolupráci s Kalouskem,“ domnívá se politolog.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který v neděli zveřejnila Česká televize, si 65 procent lidí přeje, aby sněmovna důvěru Rusnokově vládě vyslovila. „Průzkumy by se neměly přeceňovat, ale neměly by se ani přehlížet. Ale za tu dobu od jmenování Rusnokovy vlády a neustálého rozpouštění Poslanecké sněmovny, ke kterému se k jako jedinému politickému kroku rozhodlo Sobotkovo vedení a bylo neúspěšné, tak sociální demokracie ztratila dost velký počet svých příznivců,“ poukazuje Zdeněk Zbořil, že veřejné mínění nemůže ČSSD brát úplně na lehkou váhu.

Sociální demokracie jen dobíhá vlak, který jí už ujel, a ztrácí příznivce

„Sociální demokracie vinou toho lavírování, vinou toho, čemu říká dnes Pehe oportunismus, podobně jako kdysi Josif Vissarionovič Stalin a před ním Lenin považoval sociální demokracii za oportunistickou, tak vinou toho hledání příležitosti, té oportunity, už určitě ztratila významný počet příznivců,“ domnívá se politolog s tím, že tomu zdaleka ještě nemusí být konec.

„A pokud Rusnokova vláda dostane důvěru, tak zase bude sociální demokracie přinejmenším s TOP 09 usilovat o rozpuštění sněmovny a zase budou dobíhat za vlakem, který už jim ujel. A rozhodně ztratí dost velký počet těch příznivců, kteří nebyli klasickými sociálními demokraty, ale kteří sociální demokracii podporovali jenom proto, že tady nic jiného opozičního v Parlamentu nebylo,“ konstatuje Zdeněk Zbořil.

Sobotkovo vystoupení k odvolání ředitele ND bylo na úrovni Němcové

Za šťastné pak nepovažuje ani počínání předsedy ČSSD v minikauze kolem odvolání ředitele Národního divadla. „Razance, se kterou proti tomu vystoupil Sobotka, je téměř na úrovni paní Němcové, která by za to chtěla i někoho trestat. Pan Sobotka by si měl v těchto pro něj tak těžkých chvílích, kdy se možná hraje i o jeho postavení v sociální demokracii, napsat někam na stůl staré heslo 'Kdybych býval mlčel, zůstal bych filosofem',“ dodává politolog Zdeněk Zbořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tereza Spencerová: Novičok? Jako houska na krámě, má to leckdo. Putin po večerech nad čoudícími kádinkami vyvíjí nové zbraně. Ty plky a bláboly o Rusku... V Evropě hrozí obrovské násilí imigrantů

8:41 Tereza Spencerová: Novičok? Jako houska na krámě, má to leckdo. Putin po večerech nad čoudícími kádinkami vyvíjí nové zbraně. Ty plky a bláboly o Rusku... V Evropě hrozí obrovské násilí imigrantů

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Začíná v tom být docela chaos a z ‚tajuplné‘ látky se pomalu stává …