Erik Best opět šokuje: Americká propaganda je už silnější než ruská. USA v Sýrii ustupují. Sankce proti Rusku mnozí nechtěli. A Nobelovy ceny...

13.10.2015 4:40

ROZHOVOR Americká propaganda už je mnohem silnější než ruská. ParlamentnímListům.cz řekl tuto větu někdo, od koho by to možná málokdo čekal, americký novinář a analytik Erik Best. Podle něho jsme v silné informační válce a s tím i souvisí Stropnického prohlášení o Rusku a jím organizovaných vlnách uprchlíků. Amerika je dle Besta oslabena a Rusko chce svou akcí v Sýrii ukázat, že může být dosud chybějící alternativou.

Erik Best opět šokuje: Americká propaganda je už silnější než ruská. USA v Sýrii ustupují. Sankce proti Rusku mnozí nechtěli. A Nobelovy ceny...
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

Anketa

Která země má lepšího prezidenta, Česká republika nebo Slovensko?

10%
hlasovalo: 7831 lidí

Co vidět za ruským zásahem v Sýrii? Nejprve se mluvilo o tom, že jde o cílenou likvidaci tzv. Islámského státu, nyní Putin prohlásil, že cílem je upevnění pozice režimu prezidenta Bašára Asada. Co k této akci Moskvu vedlo? Co tím chtějí získat?

Jak se to celé podává na Západě a v Rusku je poněkud odlišné. V Rusku vůbec netají, že jde o podporu Asada a říkají to od začátku dennodenně. Rozdíl je v tom, že Rusové tvrdí, že tam jsou víceméně všichni teroristé nebo všichni chtějí chalífát a pouze Kurdové, Rusové a Asad bojují proti IS. V tom je ten rozdíl. Američané nechtějí přiznat, že jsou primárně zaměřeni proti Asadovi a málo proti tzv. Islámskému státu a momentální problém pro Američany je, že se tam objevil Putin. Rusové v podstatě svému publiku říkají, že tam jsou kvůli podpoře Asada. Z toho je v podstatě Američané obviňují, ale sami Rusové to nijak netají! Problém je, že Američané najednou musí přiznat, že nejenže nemají strategii, ale že ta jakoby strategie nefunguje; a v pátek zrušili program na podporu protiasadovských sil.

Teď dokonce americké noviny píší, že Američané už v Sýrii skoro žádný hlas nemají a víceméně ustupují. To je nová situace. Najednou je tam Rusko jako hlavní síla. To podporuje ruský výklad, který tvrdí, že se Rusko angažuje v Sýrii, aby dokázalo, že jednopolární svět má alternativu a ti, kteří chtějí tuto alternativu využít, mají teď možnost – a tou je Rusko. Toto může mít vliv na státy, které nebyly dosud rozhodnuty, ke komu se přiklonit, protože nechtěly odporovat Americe, protože nebyla alternativa. Dokonce teď Juncker (předseda Evropské komise – pozn. red.) prohlásil, že si nemůžeme nechat diktovat z Washingtonu, jak se chovat k Rusku.

Sám jste zmínil nedávná překvapivá slova šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který řekl: „Musíme usilovat o praktický vztah s Ruskem. Není to sexy, ale musí to tak být, nemůžeme takto pokračovat. S Ruskem se musí zacházet slušně. Nemůžeme dovolit, aby nám vztahy s Ruskem diktoval Washington.“ To je od lídra EU poměrně nezvyklé vyjádření. Co se změnilo? Máme očekávat obrat v chování EU k Ruské federaci?

Pochopil jsem to jako pokračování toho, co jsme viděli od začátku. Ne všichni Evropané souhlasili se sankcemi a dalšími protiruskými opatřeními, ale Američané natolik tlačili, že jsme nakonec museli. Němci začali postupně ustupovat, například odsouhlasením projektu Nord stream 2, Severního proudu, ale to dělali, aniž by to říkali příliš nahlas. Juncker to teď řekl nahlas. Beru to jako další krok k oslabení americké moci, ale nepovažuji to za nic zásadního.

Když Tunisané dostanou Nobelovu cenu míru a každý, kdo to pozorněji sleduje, ví, že to je organizace podporovaná state departmentem (ministerstvem zahraničí USA – pozn. red.), tak to snižuje důvěryhodnost Nobelovy ceny a totéž platí pro Bělorusku, co vyhrála Nobelovu cenu za literaturu. Někdo řekne, že je to vynikající spisovatelka, ale ona nevyhrála kvůli tomu. Vyhrála kvůli tomu, že kritizuje Putina. To už je tolik věcí. A když se k tomu přidá útok (Američanů) na nemocnici v Afghánistánu, jsou to maličkosti, které mění situaci ve světě. Mám pocit, že jedním z důvodů, proč šlo Rusko do zásahu v Sýrii, je, že cítí, že pozice Ameriky je oslabena a je tu prostor pro někoho jiného, kdo nabízí alternativu.

Ministr obrany Martin Stropnický pro sobotní MFD tvrdil, že jeho maďarský kolega mu řekl, že Rusové organizují příliv uprchlíků do Evropy přes Balkán. Jenže onen maďarský ministr obrany popřel, že by něco takového řekl a odmítl to i Kreml. Jak se takové prohlášení od Stropnického vysvětlit?

Ten, kdo pozorně sleduje americký tisk, vidí, že už asi týden soustavně používají argument, že Rusko je tím, kdo vytváří vlny uprchlíků. Jde o další dílek do mozaiky. Může se říct, že Stropnický slyšel nějaký nesmysl a on to opakuje, protože to vytváří obraz, že uprchlická krize je kvůli Rusku. Zdá se mi, že tu máme obrovskou informační válku a propagandu z obou stran. Každá strana používá propagandu, ale musím říct, že propaganda americká už je o tolik silnější, že větší část světové populace to vidí. A uprchlické vlny poháněné Ruskem jsou jen dalším příkladem té propagandy.

Německo chce v EU prosadit stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků, což jste předpovídal už před posledním hlasováním Rady ministrů vnitra EU. Máme se připravit, že to bude schváleno?

Předpokládám, že ano. Samozřejmě, pan Sobotka a Zaorálek dělají všechno proto, aby dávali najevo, že to tak nebude. Jinak by měli obrovské problémy. Museli by to buď chtít vetovat, a tedy naštvat Německo, anebo budou muset jít proti českému Parlamentu a naštvat úplně všechny ostatní parlamentní strany. Navíc se začalo mluvit o té nové „uprchlické dani“. Merkelová mluví o tom, že je to součást globalizace, že je to nevyhnutelné. Takže ona fakticky počítá s tím, že kdo přijede do Evropy, tady už zůstane. A když ano, bude muset existovat systém na rozdělování. Němečtí politici mluví o tom, že oni už uprchlíků mají dost a musí se přidat ostatní. Je to tlak na to, aby pomáhaly i ostatní státy. Podle mě budou možná chtít rozhodnutí o permanentních kvótách odložit, ale počítám s tím, že přijato bude, a myslím, že Sobotka to ví také, protože to chce oddálit. Pokud by to nevetoval, měl by doma velké problémy.

 

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec. „Lékaři a učitelé, pak zbraně.“ Docent Valeš: Už vidí i voliči Fialy

4:44 Konec. „Lékaři a učitelé, pak zbraně.“ Docent Valeš: Už vidí i voliči Fialy

„Jestli si odbory mají v ČR zachovat nějakou akceschopnost a zbytek důvěryhodnosti, tak by tu stávku…