Erik Best se diví tomu, co vyvádí Sobotka. A mluví o Bakalovi, Kellnerovi a jejich moci nad novináři

3. 1. 2014 6:34

Budoucí premiér Sobotka si zadělává na problém. ParlamentníListy.cz na to upozorňuje novinář a analytik Erik Best a podrobně se pozastavuje nad zvláštním jednáním šéfa ČSSD. Best také rozebírá výrazné změny na českém mediálním trhu i vlivové nitky, o kterých se nemluví a jež vedou i do České televize.

Erik Best se diví tomu, co vyvádí Sobotka. A mluví o Bakalovi, Kellnerovi a jejich moci nad novináři
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best
reklama

Anketa

Které velmoci věříte nejvíce?

10%
87%
3%
hlasovalo: 252886 lidí

Předseda sociální demokracie a nejspíš budoucí premiér zvolil poněkud zajímavý styl vystupování vůči prezidentu Miloši Zemanovi. Erik Best se nad tím podivuje a připisuje to možnému nízkému sebevědomí Bohuslava Sobotky.

„Bohuslav Sobotka osvojil novou zvláštní praktiku. On nejdříve řekne, že nepředpokládá žádné problémy, že se domluví nebo druhá strana určitě bude návrhy akceptovat a všechno se vyřeší. A potom hned v druhé větě vyhrožuje, ponižuje nebo kritizuje,“ míní analytik Best.

Koleduje si o problém

„Tohle Sobotka dělá nejen v souvislosti s prezidentem Zemanem, kde říká, že přepokládá dohodu a druhým dechem dodá, že je připraven podat ústavní žalobu. To je takový bipolární styl a nejsem si úplně jistý, co to znamená. Těžko říct, zda je to náznak nedostatku sebevědomí či něčeho jiného, ale jisté je, že tento styl šéf ČSSD používá čím dál víc,“ zdůrazňuje.

A podle Erika Besta se zmíněný styl Sobotkova vystupování netýká už jen prezidenta Zemana, ale i šéfa hnutí ANO. „V souvislosti s Andrejem Babišem mluvil podobně, když řekl, že koalice je vlastně dohodnutá a nikdo nemá čas na hádky. Následně když se pak bavil o rozpočtu, naopak řekl, že není spokojený s tím, jak na příjmové stránce žádná domluva není a že v ANO jsou začínající politici a musí se v tom nejdřív zorientovat. Zase stejný styl. V tomtéž rozhovoru na jednom místě řekne, že problémy nejsou a záhy si protiřečí. Sobotka si tím koleduje o problém,“ varuje americký novinář.

Fotogalerie: - Rok 2013 v politické kostce

Koná se první přímá volba prezidenta. Kandiduje ta...
Další z kandidátů Jan "želé" Fischer. Později zase...
Do druhého kola přímé volby postupují Miloš Zeman ...
Vítězem a tedy prezidentem se stává Miloš Zeman. N...
Miloš Zeman při inaugurační přehlídce
Při vystavení korunovačních klenotů není Miloš Zem...

Uvidíme, co na to prezident

Stačilo by prý přece říct, že všichni věří v dohodu a atmosféra by tak zůstala pozitivní. „On však dělá opak. Proto bude zajímavé, jak na takový styl zareaguje Miloš Zeman,“ podotýká Best pro ParlamentníListy.cz.

Podle jeho slov je už zcela jiná otázka nad oprávněností případné kompetenční žaloby. „Velká část politologů má v tomhle stejný pohled jako Sobotka a bude velice těžké, aby Zeman někoho odmítl. Očekávám, že Zaorálek nakonec bude ministrem zahraničí a Stropnický ministrem obrany,“ předpovídá.

Anketa

Myslíte si, že případ "smrtící trezor" vážně ohrožuje bezpečnost naší země?

78%
22%
hlasovalo: 3924 lidí

Chce být Babiš ministrem financí?

„Vůbec jisté naopak není, že bude Babiš ministrem financí. Jak říkáme v angličtině: Dokud neuvidíte dítě vycházet z lůna, negratulujte matce k narození. Nemůžete prostě vědět, že to skutečně dopadne a podobné je to s Babišem. Pokud se ministrem financí nestane, bude to spíš proto, že nebude chtít, než že by ho Zeman nechtěl jmenovat,“ konstatoval analytik s tím, že práce šéfa resortu financí je příliš náročná, což by prý Andreji Babišovi nemuselo vyhovovat.

Nyní už uplynulý rok přinesl výrazné změny na českém mediálním trhu. Nejde jen o známé investice Andreje Babiše do vydavatelství Mafra, svoji důležitost má i nedávná změna majitele společnosti Ringier Axel Springer CZ. Vydavatele periodik Blesk, Reflex a řady dalších koupil Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem. Přinesou tyto posuny nějaké důležité změny?

„V aktuálním vydání časopisu Forbes je žebříček nejvlivnějších lidí v médiích. Skoro ve všech případech jsou to majitelé těch médií a šéfredaktoři jsou na mnohem nižších pozicích toho žebříčku. Jde samozřejmě pouze o jedno hodnocení. Jestli ale Babiš nebo Křetínský neovlivňují obsah, proč jsou na tak vysoké příčce z hlediska mediálního vlivu?“ klade si otázku Erik Best.

Bývalá vysoce postavená novinářka přiznala vliv Bakaly

Otázkou pak prý zůstává, zda je daný člověk vlivný ve chvíli, kdy už médium vlastní. „Samozřejmě když médium kupuje, v tu chvíli se jedná o projev vlivu. Ale je dennodenně Bakala vlivný? Bude Babiš vlivný jen kvůli tomu, že to vlastní? Zdá se, že asi ano. Navíc jak přiznala bývalá šéfredaktorka serveru iHNed.cz Lucie Tvarůžková, přítomnost majitele tam je a ovlivňuje to redaktory v jejich práci. To přiznání mě překvapilo. Byla tam na dost vysokém místě a celou dobu lidé z Hospodářských novin a Respektu dementovali, že tam pan Bakala nějaký vliv má,“ sděluje analytik.

Časopis Forbes sice uvedl, že nejvlivnější postavou českých médií je Andrej Babiš, ale novinář Jaroslav Plesl k tomu na Facebooku poznamenal, že skutečně nejvlivnější je Petr Kellner, protože je prý natolik vlivný, že ani žádná média nepotřebuje. Jak je to tedy s reálnou mocí nejbohatšího Čecha?

„Jednak si myslím, že duch PPF je všudypřítomný na Kavčích horách a pan Uhde víceméně naznačil, že do vedení ČT byl Petr Dvořák nasazen právě PPF. Z tohoto hlediska je ten vliv dost přímý. Jinak obecně tu situaci přirovnávám ke členství v komunistické straně. Ti, kteří tam v těchto médiích jsou, se bojí něco říct či napsat, aby nebyli vykopnuti jako ze strany. Mají přece rodiny, hypotéky a tak dál,“ dodal v komentáři pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Převrat světa. Nikdo neujde, žádná země, slyšel Ben Kuras. Merkelová? Hrobař

11:51 Převrat světa. Nikdo neujde, žádná země, slyšel Ben Kuras. Merkelová? Hrobař

OBZOR BENJAMINA KURASE Proti Angele Merkelové jsem nic neměl do doby, než pozvala do Německa migrant…