Havel? Co si přál? Zdeněk Zbořil doplnil návštěvu Čaputové tím, na co Halík a jiní zapomněli

15.04.2019 7:11

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Víme víc, než kdo ji na Slovensku volil, kdo ji pomlouvá a kdo ji bude v Praze považovat za slovenského nástupce Václava Havla. A to přesto, že Václav Havel raději jezdil do Německa než na Slovensko,“ komentuje soukromou návštěvu budoucí slovenské prezidentky v Česku politolog Zdeněk Zbořil. Věnuje se také založení nové strany, o které mluví Václav Klaus ml. „Myslím, že to není dobrá zpráva ani pro ODS, ani pro pana Klause ml.“ Zbořil se vyjadřuje i k čínským investicím v Česku a verdiktu Ústavního soudu v souvislosti s případem ruského hackera Jevgenije Nikulina. „Pokud je pravda, že oběti hrozí ve Spojených státech asi tak třicet let, měl by ho pan Pelikán v americkém arestu alespoň navštívit. Jinak ho bude jeho duch strašit do konce života,“ říká Zbořil.

Havel? Co si přál? Zdeněk Zbořil doplnil návštěvu Čaputové tím, na co Halík a jiní zapomněli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Návštěva paní Čaputové v Praze, hned po zvolení slovenskou prezidentkou, je samozřejmě hodná pozornosti,“ reaguje na soukromou cestu budoucí slovenské hlavy státu politolog Zdeněk Zbořil. V úterý Zuzana Čaputová povečeřela s poslancem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, setkala se s ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským, knězem Tomášem Halíkem nebo hudebníkem Michaelem Kocábem. Navštívila také koncert legendárního zpěváka Boba Dylana v Lucerně.

Fotogalerie: - Osobnosti pro Drahoše

Herečka Dana Morávková přišla podpořit Jiřího Drah...
Herec Tomáš Hanák přišel podpořit Jiřího Drahoše d...
Marek Hilšer s manželkou Monikou Hilšerovou přišli...
Herec Jan Hrušínský přišel podpořit Jiřího Drahoše...
Michaela Hořejší Horáčková přišla podpořit Jiřího ...
Pavel Fischer přišel podpořit Jiřího Drahoše do Ko...

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Zeman v přítomnosti Čaputové kouřil?

21%
79%
hlasovalo: 6796 lidí

„Jednak opravdu byla na koncertu Boba Dylana, takže víme alespoň něco málo o jejím hudebním vkusu. A samozřejmě je také zajímavé, s kým se chtěla v Praze setkat, anebo kdo z ‚Pražských‘ se chtěl setkat s ní. Předpokládám, že všichni čtyři pánové ji informovali o svých názorech na českou politiku a Karel Schwarzenberg ji obšťastnil, jak je jeho zvykem, nějakým peprnějším pojmenováním českých politiků. Takže o ní víme víc, než kdo ji na Slovensku volil, kdo ji pomlouvá a kdo ji bude v Praze považovat za slovenského nástupce Václava Havla. A to přesto, že VH raději jezdil do Německa než na Slovensko,“ dodává Zbořil.

A zda byla návštěva nějakým vzkazem pro českého prezidenta? „Jistě si to ti, kteří paní Čaputovou v Praze provázeli a setkávali se s ní, přáli a chtěli, aby tomu tak bylo. Možná si to tak představovali i někteří členové pražského diplomatického sboru a obdivovatelé evropských temných struktur. Ale české národní povstání (stejně jako SNP) to nevyvolá. I když by si to alespoň někteří čeští senátoři přáli,“ reagoval Zbořil. „Prezident Zeman se dokázal na své úrovni domlouvat s Andrejem Kiskou, proč by to nedělal s paní Zuzanou. I když si o ní nemyslí, jako někteří její pražští obdivovatelé, že je to středoevropská Johanka z Arku,“ dodal.

Fotogalerie: - Čekání na Robinsona

Po zrušené konferenci ve sněmovně se Tommy Robinso...
Po zrušené konferenci ve sněmovně se Tommy Robinso...
Jana Volfová
Jana Borkovcová
David Rath
Po zrušené konferenci ve sněmovně se Tommy Robinso...

O kandidatuře uvažuje Němcová. A co ostatní české ženy?

Michael Žantovský na Facebook přidal foto se Zuzanou Čaputovou a napsal: „Václav Havel si vždy přál jako svou nástupkyni ženu. Svým způsobem se dočkal. Je to radost.“ Zbořil připomíná i jiná jména. „Já si ještě pamatuji, jak Václav Havel mluvil o svých mladých nástupcích. Měli to být nejen Stanislav Gross, ale i Petra Buzková. Sice se jeho přání nesplnilo, ale jistě mu to dělalo alespoň malou chvíli radost. Radovat se může leckdo z lecčeho. Ale to ještě neznamená, že je to moudré, anebo alespoň hodné pozornosti,“ uvedl Zbořil. „Možná by ale bylo zajímavé, zeptat se, která z veřejně politicky činných žen v ČR, stejně jako nečinných na Slovensku, by si funkce hlavy státu považovala. Dosud se o tom zmínila jen paní poslankyně Němcová, a to ještě jenom slíbila, že o tom bude uvažovat. Ale jistě by se našlo víc pozoruhodných žen, které by se mohly rozhodovat alespoň podle nepříliš hlubokomyslné úvahy: „Když to jde tam, tak proč ne tady?‘,“ dodal.

O tom, že právě Čaputová může přinést novou naději, hovořil také pro tyzden.sk teolog Tomáš Halík. „Mne zajímá fenomén Zuzana Čaputová jako psychologa, jako sociologa, ale také jako křesťana. V ní vidím duchovního a spirituálního člověka, který něco pozitivního vyzařuje do toho našeho světa, a to je něco strašně potřebného,“ konstatoval. „Nejsem si jistý, zda Tomáš Halík je právě ten, kdo pozná, že někdo něco pozitivního vyzařuje,“ komentuje Zbořil.

„Někteří křesťané zkoumali, jak se o tom dnes pořádají i psychologicky a sociologicky koncipované konference pod dozorem Vatikánu, ‚vyzařování‘ osob stejného i opačného pohlaví, až je z toho celosvětová ostuda. Také adorace barmské disidentky Su Ťji Aun Shan, pozdější nositelky Nobelovy ceny míru, se dnes ukázala být zavrženíhodná. Dlouho jsme už neslyšeli ani o Jeho Svatosti dalajlámovi, který na sklonku života začal důvěřovat názorům Karla Marxe. Ono je v tom ‚našem světě‘ někdy něco potřebné a někdy to samé zase také nepotřebujeme,“ dodal.

Průzkumy? Přesné součty nepřesných čísel

V neděli byl zveřejněn další průzkum. Hnutí ANO upevňuje pozici a volilo by ho 33 procent voličů, což je o dva procentní body více než na přelomu února a března. Druzí by ve volbách do Sněmovny skončili Piráti se ziskem 19 procent hlasů a třetí ODS by dostala 13,5 procenta. Z výsledků aktuálního volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi také vyplývá, že do Sněmovny by se dostalo sedm subjektů. Na hranici vstupu balancují lidovci a hnutí SPD, které přitom v předchozím průzkumu dostalo 9,5 procenta.

„Průzkumy agentury Kantar CZ se mi zdají stále méně důvěryhodné. Není hned nutné mluvit o jejich zadavateli, kterým je ČTV, a o tom, že stále se zkoumají jen preference aktuálních parlamentních stran. Asi jsou to opravdu, jak říkají někteří kritici tohoto výzkumnictví, přesné součty nepřesných čísel. Ale je to i o tom, že s ohledem na skryté rozdělení hlasů mezi tzv. pravici a levici, nebo spíše mezi dobré a zlé, se nic zásadního nemění. Pořád je to hra s poměrem 100 : 100 a odhady volební účasti se sice také publikují, ale nekomentují,“ předesílá Zbořil.

„Který odhadce např. dokázal odhadnout, že ke druhému kolu doplňovacích voleb do veledůležitého Senátu (alespoň podle slov STAN) přijde 11,84 % voličů? To, že se o tom nepsalo a nemluvilo, jen dokazuje, že všechny možné průzkumy tzv. veřejného mínění nejsou ničím jiným než pokusy o jeho vytváření. Zejména pak když je nutné některou stranu, např. SPD (nebo i TOP 09, STAN, a dokonce i ODS), jak říkali oba poslední čeští prezidenti ‚vytunelovat‘,“ dodal.

SPD s aktuálním ziskem 5,5 procenta se propadá. „Předpovídali jsme krizi popularity, která začala SPD hned tehdy, když se její předseda dokázal postavit do jedné televizní řady s antibabišovskou opozicí krátce po volbách do PS PČR. Od té doby jejich popularita padá, nebo stoupá v souvislosti s různými podobně nešťastnými vyjádřeními jejich poslanců i samotného předsedy,“ podotýká Zbořil s tím, že také kritika EU nebo usilování o všespasitelná referenda jsou za hranicemi politického realismu a potenciální voliči SPD mohou být zmateni. „Možná že připravované ‚antiunijní‘ demonstrace v Praze na Václavském náměstí a přítomnost politických osobností, které pan Okamura představuje jako své partnery a potenciální spojence v EU, způsobí nějakou změnu. Ale o to větší bude mediální tlak na celou stranu. Takže za hlavní příčinu proměn odhadů volebních preferencí považuji nerealistické očekávání a nesplnitelné sliby o změnách v EU,“ dodal.

Výzkum společnosti Kantar CZ pro ČT se konal v období od 16. března do 5. dubna. Zahrnoval tedy i událost jako odchod Václava Klause mladšího z ODS. Jenže lze z toho usuzovat, že jeho vyloučení nemělo vliv na zájem voličů o ODS? „Je to opravdu zvláštní, ale zřejmě je celý křik okolo Václava Klause jr. jen pražskou záležitostí. Možná ale přestává politika ODS potenciální voliče zajímat, a protože se poslední výzkumy téměř zastavily na těch 12,5–13,5 procenta a některé veřejně známé osoby, nikoli osobnosti, odcházejí nebo hledají jiné politické prostředí, je odchod, resp. vyloučení a kritika pana Klause jr. jen jedním z více příznaků dnes, zdá se, už permanentní krize ODS,“ říká Zbořil.

Založení nové Klausovy strany. To není dobrá zpráva

Václav Klaus mladší založí novou politickou stranu. „Chci postavit tým skutečných expertů na jednotlivé oblasti života, aby si to lidé mohli spojit s nějakými myšlenkami s konkrétními lidmi,“ řekl v Epicentru Blesk Zpráv. „Myslím, že to není dobrá zpráva ani pro ODS, ani pro pana Klause ml. Dokonce bych si dovolil říct, že se ODS generační změna nepodařila a že dnešní Piráti, při vší úctě nebo neúctě k jejich politice, jsou pro mladší až střední ročníky mnohem zajímavější. Mj. i proto, že nemají minulost a nemusejí se dívat vpřed s hlavou otočenou dozadu,“ říká politolog. 

Letní prázdniny syn exprezidenta prý stráví objížděním republiky a novou stranu představí na podzim. „Horizont nějakého comingoutu, představení nějakého základu a takové ty mažoretky, bych viděl někdy po prázdninách,“ řekl také Blesku. „Je to trochu ‚blesková zpráva‘ a předpokládám, že mažoretky ani starou, ani novou ODS nezachrání. Možná že se objeví nějaké finanční zdroje, ale trochu skromnosti a méně arogance by oběma stranám neškodilo. Anebo si budou tak dlouho něco vyčítat a svalovat vinu jeden na druhého, až přestanou být zajímaví,“ uvedl politolog.

Exprezident Václav Klaus by měl mít v nové politické straně „emeritní roli“ a nebude nějakou „výraznou tváří ve vedení“. Podle Zbořila je to dobrý nápad. „Vždyť ta případně nově vznikající strana (stále ještě si neumím představit, jak k tomu dojde) nic jiného na svůj štít nemá. Ta mladší generace už je někde jinde a ta starší je už zaopatřena,“ komentuje politolog.

ODS nezvládla odstranit svého vyloučeného člena Václava Klause mladšího z funkce předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny. Každopádně tím vše zřejmě nekončí. „Je dohoda, že po volbách do EU Václav Klaus na výboru skončí, jelikož se vládnoucí ANO bojí obstrukcí ze strany opozice, ale dají jim to sežrat za Zelienkovou, kterou jim ODS neodvolala z výboru v předchozím volebním období, když odešla k TOP 09. Školácká chyba, která by se za Topola nestala. Měli ho stáhnout z výboru pro školství a nahradit a bylo po nerváku. Teď se bude asi hlasovat veřejně ve Sněmovně, ale pokud tam zůstane, bude to pro Fialu další obrovský problém,“ řekl poslanecký zdroj ParlamentnímListům.cz.

„Pokud ty nepříjemnosti s neúspěšným odvoláváním budou pokračovat, bude to mít důsledky pro celou ODS. Už ve volbách do EP se může ukázat, že nespokojenost vedení ODS s Klausem jr. se mohla vyřešit jinak a že to v těchto volbách velkou slávu ODS nepřinese. Bude to sice jen další větší průzkum obliby ODS v květnu 2019, ale pokud nedojde k oboustrannému kompromisu, dá se už dnes předpovědět, jak to dopadne. Snad by si i lidé s ODS minulostí mohli uvědomit, že máme v české politické tradici poučení, že nejsou důležité strany pravicové nebo levicové, ale strany slušných a neslušných lidí. I když si nedělám iluze o tom, že není snadné je najít, nebo dokonce zakládat,“ uvedl Zbořil.

Čínské investice? Senátor Fischer…

Čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Po jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem to v Dubrovníku uvedl předseda české vlády Andrej Babiš. Podle něho je třeba, aby se „bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu“. Zbořil k tomu podotýká: „O podobném se mluví a píše dokonce ještě s větší důrazem v antibabišovských  médiích. Z mnoha důvodů, proč tomu tak je, bych si dovolil upozornit na nepřátelské politické prostředí v ČR. Došlo to tak daleko, že senátor Fischer chce předvolávat před jakýsi kárný tribunál Senátu PČR představitele PPF k podání zprávy nebo jakémusi pohovoru o aktivitách této nestátní společnosti v ČLR,“ upozorňuje Zbořil.

„Vzhledem k tomu, že pan senátor je a byl podle svého CV v až intimních vztazích s různými ekonomickými subjekty, které bychom mohli považovat za konkurenty PPF, to lze považovat za pokus o ovlivňování a maření investic této společnosti v Číně. Kdy dojde na ostatní teritoria, dnes ještě nevíme, ale zpozornět bychom měli. Stejně jako proto, jak je možné, že někteří politici, a třeba i senátoři, mohou pracovat ve spolčení se skutečnou nebo potenciální konkurencí PPF,“ dodal.

Politolog zmiňuje, že jiným důvodem je, že „bezpočetné návštěvy“ v tak obtížném teritoriu, kde jsou aktivní japonské, americké, korejské, německé, francouzské aj. firmy a jim nadřazené nadnárodní korporace, jsou nutné, aby byly vytvořeny důvěryhodné obchodní vztahy. „A to zejména v zemích, kde jsou běžné úplatky a uplácení a účast politiků na existenci nepřátelského podnikatelského prostředí. (A to nemluvíme o existenci organizovaného zločinu a jeho nejrůznějších derivátů.) A konečně také proto, že se obě strany musejí naučit, co jedna druhé může nabídnout. Pan premiér jako obchodník, který má zkušenosti v mezinárodním obchodu, této věci rozumí a možná že jeho setkání s čínským premiérem mělo za účel také vysvětlit si pozice obou stran, protože v reálu světového obchodu jsou nesouměřitelné,“ dodal.

Varování, aby nepromarnili příležitost mlčet

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek také hovořil o čínských investicích, a to v Otázkách Václava Moravce. „Číňané mají ranec peněz a nejsou schopni ho uplatnit, protože nemají know-how. Teď se zvedlo to, že ty čínské investice tady musejí recipročně umožnit i naše investice v Číně. A Čína teď poprvé připustila, že je k tomu ochotná. Vniknout do toho prostoru je velmi těžké, a pokud se Číňanům nepomůže, tak se to prostě nepovede,“ prohlásil. „Pan Zaorálek to říká trochu zjednodušeně, ale srozumitelně a v podstatě se dotkl jádra pudla.Ta ‚reciprocita‘ je složitější záležitostí a od dob, kdy Vladimír Dlouhý dokázal zlikvidovat podniky zahraničního obchod,u je vyjednávací pozice českých firem nebo zahraničních firem s českou účastí nikoli jen v čínském, ale v celém dálněvýchodním a jihoasijském teritoriu dost obtížná. Také čínská ‚ochota‘ a naše ‚pomoc Číňanům‘, kteří dnes téměř dominují na světových trzích zejména v Asii a Africe, jsou slova spíše varovná pro české politiky a páně Zaorálkově taktním upozorněním, aby nepromarnili svou příležitost mlčet,“ uvedl politolog.

Prezident Miloš Zeman se popáté chystá na návštěvu Číny. A co od ní lze očekávat? „Jistě to nebude nic tak velkého, o co jde při opakovaných návštěvách ČLR, které podnikají Emmanuel Macron nebo Angela Merkelová, a ani nepůjde o dvacetimiliardové objemy zakázek, na kterých se nedávno dohodla ČLR s Itálií. Ale snad může dojít k prezentaci české ‚outsiderovské ekonomiky‘ na podobné úrovni, jaká existovala v minulosti, tedy v dobách ČSR a ČSSR, a že si toho také všimneme u nás doma. Zatím to vypadá tak, jako kdybychom si vztahy s ČLR chtěli sami sobě zakázat,“ říká politolog.

Pan Pelikán by měl Nikulina v americkém arestu navštívit

Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán porušil při vydávání do USA práva údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Nepočkal na definivní vyřešení jeho žádosti o azyl včetně soudního přezkoumávání. Rusově stížnosti vyhověl Ústavní soud a Pelikánovo rozhodnutí zrušil, a to i přesto, že Nikulin nakonec azyl nezískal. Prezident Miloš Zeman uvítal rozhodnutí Nejvyššího soudu a na adresu Pelikána řekl v TV Barrandov: „Neměl být servilním subalterním úředníkem, který se podbízí zahraniční velmoci.“

Zbořil k tomu říká: „Vypadá to, že Ústavní soud se chtěl prezentovat jako nezávislý, a dokonce statečný orgán soudní moci. Ale ve skutečnosti je vydání pana Nikulina neodvolatelné a nenapravitelné. A pokud je pravda, že oběti hrozí ve Spojených státech asi tak třicet let (doufejme, že ne na pověstném Guantánamu), měl by ho pan Pelikán v americkém arestu alespoň navštívit. Jinak ho bude jeho duch strašit do konce života,“ komentuje Zbořil.

Režisér Jan Hřebejk reagoval v Prostoru X také na otázku týkající se prezidenta Miloše Zemana. I když se evidentně příliš vyjadřovat nechtěl, nakonec konstatoval, že doba „zemanovství“ podle něj končí. „Já mám pocit, že je to člověk minulosti, i když je teď prezidentem, a myslím si, že nepřináší... já to nemyslím agresivně, já myslím, že je to starý muž a už nepřináší nové inspirativní myšlenky. Má z mého pohledu samozřejmě škodící potenciál, ale v zásadě to není člověk, který určuje, kam se ta společnost ubírá,“ shrnul své názory na prezidenta Hřebejk.

„Prezident Zeman je také jen člověk, který, jak říkával Karel Poláček, žije proto, aby umřel. To se samozřejmě týká i pana Hřebejka. Stejně je mylná představa, že jeden člověk, byť by to byl prezident, určuje, ‚kam se ta společnost ubírá‘. ‚Neurčoval‘ ani první, ani druhý prezident ČR, a i když se všichni snažili, dopadlo to vždy trochu jinak, než chtěli. Ani s tou inspirací to není přesné. Někoho inspiruje, někoho nikoli. Zejména když se liší věkem, vzděláním, profesí, způsobem myšlení a života. A pokud jde o ten věk, snad bychom si mohli připomenout, že ‚mladé dokáže být každé tele‘. Snad i v tom je trochu inspirace,“ uvedl politolog.

Drahé brambory. Snad nás zachrání neviditelná ruka trhu

Po zdražení másla a vajec se teď vede debata o cenách brambor. Produkce došla, další české brambory budou až v květnu, a tak jsme odkázáni na dovoz. „Shodou okolností právě dnes jsem viděl na nějakém, doufám, že nikoli dezinformačním webu, jak jsme za posledních dvacet let devastovali produkci brambor. Osevní plochy jsou prý letos mnohonásobně menší. Snad by stálo za to zeptat se pana exministra zemědělství Jurečky, který teď prý bude mít dost volného času a který měl na mnoho věcí pohled téměř kosmický, jak to je doopravdy a oč se on a jeho většinou lidovečtí ministři zemědělství zasloužili. A zdali, pokud si brambory nevypěstujeme na svých domácích zahrádkách, si je můžeme koupit z dovozu. Po téměř dvousetletém pěstitelství a jeho skoro už třicetileté likvidaci nás snad neviditelná ruka trhu zachrání,“ uzavírá dnešní Rozjezd politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Oskar Krejčí: 50 atomovek USA v Turecku? Část plánů globální války. A krok Ruska? Náhody neexistují

14:55 Profesor Oskar Krejčí: 50 atomovek USA v Turecku? Část plánů globální války. A krok Ruska? Náhody neexistují

POLITOLOGOVÉ Turecká ofenzíva v Sýrii? „Podle mého názoru, došlo k dohodě mezi Spojenými státy, Ture…