Události v Turecku začínají po pátečním nezdařeném převratu nabírat na síle. Zatčených jsou tisíce a počty se stále zvyšují, režim navíc prý zatýká i své kritiky, kteří s pučem neměli nic společného. Podobný otazník visí nad zadrženými téměř třemi tisíci soudců. Prezident Erdogan upevňuje moc, má výrazně „utáhnout šrouby“ a připouští obnovení trestu smrti. Co se podle vás s Tureckem v dohledné době bude dít? Co očekávat a jaké důsledky to pro naši část světa bude mít?
Erdogan si upevňuje osobní moc v podstatě od chvíle, kdy jím založená partaj poprvé vyhrála volby. Není to nic nového. Jen to zpočátku nedával tak najevo. Teď pouze využil nezdařeného puče a poněkud přitvrdil. Chová se jako jiní diktátoři, kterými se to v jeho okolí hemží. Takže se vlastně nic moc zvláštního neděje. Jen si od něj musíme zachovávat větší odstup. Strategický význam Turecka pro Evropu se tím ovšem nijak nezmění.
Zastavme se ještě u samotného průběhu událostí v noci z pátku na sobotu. Nejprve se zdálo, že puč může vyjít, pak se Erdogan spojil s místní CNN, vyzval lidi, aby šli do ulic, a nastal zvrat. Někteří analytici se pozastavovali nad amatérským průběhem převratu ze strany pučistů… Zaznívají dokonce šíleně znějící scénáře, že si vše prezident zorganizoval sám, aby měl důvod upevnit moc. Takže, jak na vás události v časovém sledu působily a co k tomu říci dnes, když je po všem?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán