Je to jen záminka. Konec. Zajímá vás islám a teror, ale čtěte také tento článek o Babišovi a poměrech ve vládě

23.03.2016 7:40

ROZHOVOR Babiše mají plné zuby. Je to paradoxní revolta proti němu. A Čapí hnízdo? Jen záminka. Velmi zajímavé postřehy k rozklíčování vztahů v koalici poznamenaných aktuální kauzou přináší politický komentátor a publicista Bohumil Pečinka, a to i o záměru koaličních stran: „Vnímají situaci tak, že by bylo dobré, aby pan Babiš zůstal ve vládě, ale postupně ztrácel svatozář protikorupčního bojovníka a krvácel a krvácel.“ Proč „vzali klacek“ na ministra financí a jak koaliční krize může dopadnout? Také o tom se zmiňuje Pečinka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Je to jen záminka. Konec. Zajímá vás islám a teror, ale čtěte také tento článek o Babišovi a poměrech ve vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Anketa

Kterému vrcholnému představiteli EU věříte?

0%
0%
1%
hlasovalo: 29399 lidí

Vicepremiér Andrej Babiš slíbil, že odhalí majitele Čapího hnízda během středečního projednávání kauzy v Poslanecké sněmovně, a také snad měl v Senátu zmínit, že pronese slova, na která se nezapomene. Dá se předpokládat, jakou taktiku nebo způsob argumentace Andrej Babiš zvolí? A podaří se mu vše vysvětlit tak, aby uklidnil nejen koalici, ale i veřejnost?

Podle mých informací neříká ani nejbližším spolupracovníkům, co všechno uslyšíme, natož mně. Myslím si ale, že situaci shrne, řekne, kdo vše dotaci schválil, a brutálně zaútočí na všechny politické strany. To je evidentní. Otázka je, jestli zvolí nějaký plán B. Plán B by měl být, že celá jeho strana vystoupí z vlády a začnou se připravovat na předčasné volby. Je to jedna z variant, kterou ale nevidím jako reálnou.
Čapí hnízdo bylo tak trochu záminkou. O většině věcí, o kterých se dnes vzrušeně a moralizujícím tónem píše, se vědělo minimálně před dvěma lety. Přesto usedl do vlády a stal se ministrem financí. Dnes jde o reakci hlavně koaličních stran, které mají Babiše plné zuby a chtějí ho trochu usměrnit. V jistém smyslu je způsob probírání kauzy paradoxní revolta, kdy cílem vládních stran není dostat ho z vlády, ale naopak ho ve vládě udržet s tím, že na něj budou mít něco, čím ho mohou neutralizovat.
V minulých letech na ně útočil Andrej Babiš podobně nevybíravým způsobem, takže dnes, když vyvřela tato aféra, vnímají situaci tak, že by bylo dobré, aby pan Babiš zůstal ve vládě, ale ztrácel svatozář protikorupčního bojovníka a postupně krvácel a krvácel. I když mu okolí radí, aby vystoupil z vlády, připravil se na předčasné volby a komunikoval s veřejností, jemu se z vlády také nechce, protože by se zvýšila pravděpodobnost jeho trestně-právního stíhání. Je to zamotaná situace, která zřejmě dopadne tak, že vláda přežije. Po těch útocích obou stran si ale absolutně nedokážu představit její fungování.

Na stole je projednávání zákona o střetu zájmů, objevil se návrh na změny ve financování volebních kampaní, protikorupční organizace ho vyzvaly, aby zodpověděl 22 otázek, které se ptají například na celkovou výši dotací pro Agrofert nebo financování předvolební kampaně hnutí ANO. Předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová lituje, že se střet zájmů v případě Čapího hnízda neřešil. Proč se neozvali dřív nebo postupně, jak informace přicházely? Takže, jak říkáte, Čapí hnízdo bylo spouštěč a cíl politických stran se dá pochopit, ale proč nebyli slyšet v minulosti protikorupční aktivisté?

Ne, že nebyli slyšet, oni vše aktivně podporovali a vydláždili mu cestu k moci. Měli by reflektovat své postoje. Měli by říci, proč. Proč byli dva až tři roky slepí a dali bianko šek člověku s tak obrovským střetem zájmů? A hlavně, ať ti lidé nejsou směšní a neříkají nám, že o střetu zájmů v případě Čapího hnízda se dozvěděli před čtrnácti dny. Je to směšné. Debaty o Čapím hnízdě jsou mocenské boje, které využívají určité skupiny jako klacek na Babiše. To je evidentní. Tím klackem ho chtějí přidržovat u země, protože zjistili, že politicky ho porazit nemohou. Samozřejmě tím neříkám, že nemohlo dojít k dotačnímu podvodu, ale je to věc stará přinejmenším dva roky. Je to spíše morální problém. Při kvalitě právníků, které má pan Babiš, to skončí maximálně nějakou pokutou od evropských institucí, nikoli vzetím ministra financí do vazby. 

Už jste nastínil cíl možná i ČSSD. Každopádně, co se týká konkrétně premiéra Bohuslava Sobotky… Ten nemá jednoduchou pozici, zřejmě nechce rozpustit kabinet a bojovat o hlasy voličů v předčasných volbách, zároveň má jistě zájem na oslabení Andreje Babiše a ANO. Možná už to zaznělo, ale ještě bych se přeci jen ke strategii ČSSD vrátila. Jak chtějí oslabovat Andreje Babiše?

Andrej Babiš je strašně silný ve své ofenzivní poloze. Teď se dostal do defenzívy, takže taktika je, nedat mu z ní vyjít, postupně ho oslabovat a oslabovat a zvýšit si šance na vlastní dobrý volební výsledek. Myslím si, že takto je strategie postavena.   

Má podle vás šanci vicepremiér přejít z obrany do útoku? Například otevřít kauzy, které se týkají Bohuslava Sobotky?

To by byl jen vzájemný masakr. Ofenzíva v této situaci může znamenat jen to, že odejde z vlády a začne se připravovat na předčasné volby. Že by začal někoho ostřelovat kauzami například přes svá média, to by nebylo účinné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zásahy do našich voleb! Zbořil viděl přesné příklady

10:54 Zásahy do našich voleb! Zbořil viděl přesné příklady

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Tváře politiků na billboardech, které mi připomínají spíše Policií ČR hledan…