Je to tak neuvěřitelné, až je to možné. Odborníci o teorii pokračování vlády

4. 11. 2012 7:37

POLITOLOGOVÉ Nevěříme zprávám o propojení LIDEM a Věcí veřejných, shodují se v reakci na slova poslance Jeronýma Tejce čeští politologové. Vít Bárta ale i tak může být tajným premiérovým spojencem, dodávají všichni jedním dechem. Zvěsti jdoucí okolo situace ve Věcech veřejných prý ukazují, kam až ve své sebestřednosti dospěl český zákonodárný sbor.

Je to tak neuvěřitelné, až je to možné. Odborníci o teorii pokračování vlády
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

Kdy ž poslanec Jweroným Tejc hovoří na téma hlasování o důvěře vládě, které sněmovnu čeká v příštím týdnu, jeden se nestačí divit. Mezi poslanci, minimálně těmi levicovými, prý panuje podezření, že Vít Bárta, označovaný jako superguru Věcí veřejných, ovládá i odštěpenou část svých poslanců, sdružených ve straně LIDEM Karolíny Peake.

Podle Tejce bude potvrzením této teorie, pokud dvojice David Kádner a Josef Dobeš přeběhnou při klíčovém hlasování o vládním daňovém balíčku do vládního tábora. O Dobešovi s Kádnerem jako vítané posile pro koalici se spekuluje minimálně týden, objevily se i teorie o vzniku další platformy odštěpené z Véček, založené na Dobešově Hnutí pro sport. Stejně tak má Bártovým plánům, jak zachránit Nečase a s ním i vlastní poslance pomoci novinářské angažmá lídra VV Radka Johna pro společnost Empress Media. Pokud by totiž John podlehl tlaku pravice a opustil sněmovnu, na jeho místo nastoupí další hlas pro Nečase, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

VV jako zásobárna hlasů pro vládu

Trochu brzděte v těch konspiračních teoriích, shoduje se trojice předních českých politologů nad Tejcovým scénářem. Politoložka Vladimíra Dvořáková nevěří, že by strana LIDEM byla ovládána zvenčí. "Já se spíš obávám, že oni spíš nevědí kudy kam. Pokládám ale za možné, že dva z poslanců Véček podpoří Nečase a může za tím být pan Bárta a jeho dohoda s premiérem. VV mohou být zásobárnou hlasů právě pro případ rebelů v řadách ODS. VV si tímto krokem zároveň uchovají pozici opoziční strany," uvedla pro ParlamentníListy.cz Dvořáková.

Známá politoložka z pražské VŠE zároveň nevěří, že by John podlehl tlaku zprava a opustil sněmovnu kvůli nové práci investigativního novináře. jediným, koho jeho angažmá může poškodit, jsou ale právě novináři. "Je to nesmírně neetické. Investigativec přeci nemůže popisovat nekalosti v nějaké partaji, když je lídrem jiné," říká Dvořáková s tím, že ani v nové dvojroli nebude John úspěšný, protože jeho práci nebude nikdo věřit.

Nedospělá strana mezi vlky

"Nemohu tomu věřit, ale ani nevěřit. To je tak šílená spekulace, že je zároveň možná. Lidé ve sněmovně totiž ztratili jakoukoliv soudnost a hrají hry, o kterých se veřejnost ani novináři nemohou dozvědět. Nicméně vzpomeňme slov dvou zkušených politiků, Klause a Zemana, kteří si položili otázku, jak rychle bude nová strana VV vytunelována. Véčka byla vždy nestabilní a náchylná k politické a materiální korupci," nebere si servítky politolog Zdeněk Zbořil.

O členech VV ve světle současné situace pak pro ParlamentníListy.cz hovoří jako o lidsky i politicky nedospělých. Tato údajná nedospělost je pak ve sněmovně, kde desetina poslanců je buď souzena nebo vyšetřována, popřípadě na tyto procesy čeká. Proto zde mají prostor různé spekulace a možná role Kádnera s Dobešem je ve hvězdách. Jisté je ale jedno- členové VV, ať už současní či bývalí, se budou předčasným volbám tvrdě bránit. Tento zájem podle Zbořila nemá ani ODS.

Je trochu pozdě na přebíhání k vládě

Politolog Rudolf Kučera vnímá situaci podobně. "Moc tomu nevěřím. Případ John je projevem jeho přesvědčení, že vláda příští týden nebo v nejbližší době při jiné příležitosti padne. John utíká už dopředu, výborů se podle mne vzdá, ale poslancem zůstane. Proč by se měl vzdávat mandátu, když Nečasův kabinet nevydrží ani měsíc," předpokládá politolog.

Ve věci dvojice údajných rebelů je Kučera ještě skeptičtější. "Oni moc dobře ví, že strany, které vznikly přeběhnutím poslanců, skončí okamžikem uzavření volebních místností. Měli by stigma bývalých členů VV a uvědomují si, že je na vše pozdě. Nepředpokládám, že by zrovna oni dva měli důvod přeběhnout," uvedl pro ParlamentníListy.cz.


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Ivánek
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Střílet a umírat? Profesor: Aktivisté a dnešek Evropy. Jinak, než se píše

14:23 Střílet a umírat? Profesor: Aktivisté a dnešek Evropy. Jinak, než se píše

ROZHOVOR Evropská unie je naprosto předvídatelná – při jakémkoliv problému nebo řešení totiž vždy se…