Klaus říká, že Rusko má právo okupovat cizí území? Tak to je hlásná trouba ruské propagandy. Skutečně mě zvedl ze židle, řekl nám politolog

21.06.2015 19:35

POLITOLOGOVÉ Páteční projev bývalého prezidenta Václava Klause na Mezinárodním hospodářském fóru v Petrohradu vyvolal celou řadu emocí a také poměrně velkou diskusi nejen mezi politiky. ParlamentnímListům.cz se ke slovům bývalého prezidenta vyjádřili politolog Oskar Krejčí a Josef Mlejnek.

Klaus říká, že Rusko má právo okupovat cizí území? Tak to je hlásná trouba ruské propagandy. Skutečně mě zvedl ze židle, řekl nám politolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus
reklama

Shodli se na tom, že situaci na Ukrajině rozhodně není možné považovat za domácí ukrajinský problém, jak se vyjádřil Václav Klaus. Ohledně Ruska v souvislosti s Evropou se ale neshodnou. Mlejnek označil jeden z názorů Klause za hlásnou troubu ruské propagandy. „Rusko do Evropy patří,“ souhlasil naopak s bývalým prezidentem Krejčí.

Bývalý český prezident se v Petrohradu rozhovořil například na téma Ukrajina, Rusko i socialismus. „Tragickou situaci na Ukrajině považuji za domácí ukrajinský problém, nikoli problém ukrajinsko-ruský nebo problém mezi Ruskem a Západem,“ řekl mimo jiné bývalý prezident (celý Klausův projev si v překladu přečtěte ZDE).

„No to je totální nesmysl. Samozřejmě že problém Ukrajiny je problém mezi Ruskem a Západem, reagoval Josef Mlejnek. A s tím, že rozhodně nejde o domácí problém, souhlasil i Oskar Krejčí. „Od syrského konfliktu vidíme, že se znovu objevují války, kde mocnosti bojují rukama místního obyvatelstva. Jsme svědky toho, že dokud se nedohodne Washington s Moskvou, konflikt se zastavit nepodaří,“ říká Krejčí.

Dodal, že názor, který projevil Václav Klaus, je tak trošku překvapivý. „Víme, že se Evropská unie snaží snížit význam tohoto konfliktu. Uvědomuje si, že se nechala zavléci Spojenými státy do problému, který není schopna vyřešit. Celá řada lidí reaguje podobným způsobem. Říká, že ten konflikt je relativně málo významný. On může být málo významný, když to nebude svár mocností. Ale pravda je, že i když se Evropská unie stáhne do pozice moderátora, nikoliv přímého účastníka na jedné straně, tak pořád tam máme tu aktivitu Washingtonu, která je destruktivní. To znamená, že je to mezinárodní konflikt,“ vysvětluje Krejčí.

Rusko patří do Evropy

Doslova ze židle zvedlo politologa Josefa Mlejnka vyjádření Václava Klause ohledně toho, že by podle něj byla „tragická chyba“ vykázat Rusko právě teď z Evropy. „Rusko si zaslouží šanci určit svou novou historii, najít vlastní cestu a být aktivním hráčem na mezinárodní scéně,“ řekl Klaus.

„Nevím, co tím myslí? Že má Rusko právo okupovat cizí území? V současném kontextu, když to řekne, si to mohu vysvětlit tak, že říká, že Rusko by mělo mít právo uzurpovat si cizí území. To je něco, co je jakoby snahou ospravedlnit ruské zábory jiných území. Když toto řekne, tak to je Václav Klaus hlásnou troubou ruské propagandy, nic víc,“ vyjádřil se tvrdě politolog Mlejnek.

S jeho vyjádřením tentokrát nesouhlasil politolog Krejčí. „Rusko z Evropy nelze vykázat. To, že někteří politici se o to pokoušejí, řádově snad už od 16. století, to je pravda. Ale je to zeměpisný nesmysl, kulturní nesmysl a politický nesmysl. Rusko do Evropy patří. Je součást Evropy. Řešit problémy Evropy bez Ruska, mám na mysli ekonomické, sociální, migrační, v podstatě není možné,“ řekl Oskar Krejčí a dodal, že v tom má Václav Klaus podle jeho názoru stoprocentní pravdu.

„Bez Ruska Evropa neexistuje a bez Ruska evropské problémy řešit nelze,“ řekl Krejčí.

Model západního světa

Klaus se opřel také do, jak řekl, nynějšího modelu západního světa. „Nynější model západního světa se svým nepopiratelným omezováním svobody, rostoucí manipulací lidského myšlení, nadměrnou vládní regulací, neproduktivním paternalismem, politickou korektností a iracionální doktrínou globálního oteplování je spíš než liberalismem projevem socialismu, což jsme před 25 lety nepovažovali za možné,“ řekl.

„To on říká už dlouho. Nevím, proč to ale říká v Rusku, kde se to umocní na druhou nebo na třetí. Když říká, že omezuje lidské myšlení a další věci… Že to říká zrovna v Rusku. Ještě do Severní Koreje by mohl odjet a říkat to,“ vyjádřil se Josef Mlejnek.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ještě před skandálem: Prymula by mohl zachránit vládě tvář. Jenže nyní je vše jinak

10:55 Ještě před skandálem: Prymula by mohl zachránit vládě tvář. Jenže nyní je vše jinak

ROZHOVOR „Lidé jsou odkázáni na to, jak a kdo k nim hovoří, což je přesně ta věc, kterou v posledníc…