Kriminál, pane Sobotko. A vám Zeman milost nedá. Varování Zdeňka Zbořila do ČSSD

15.05.2017 6:32

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Sobotka prohrává. Svůj názor nikomu, dokonce ani ČT ale nevnucuji,“ říká k další, snad poslední etapě vládní krize politolog Zdeněk Zbořil. Konstatuje, že zákulisním hráčům, kterými je premiér veden, jde nejen o Andreje Babiše, ale také o prezidenta Miloše Zemana. Zbořil doporučuje ČSSD, ať raději zaplatí vlastní dluhy a „přestane se zabývat Čapím hnízdem nebo nahrávkami pana Přibila (nebo snad Milana Chovance?) a nečeká se svými spolustraníky, až je někdo pošle do arestu místo pana Kajínka. Je Miloš Zeman určitě amnestovat nebude.“ V kampani Babiš podle Zbořila bude moci použít rétoriku reprezentanta politického hnutí, který je „vadou v systému“. „Tím, že se ‚tradiční politické strany‘ v této vládní krizi, ať už byly ve vládě, nebo v opozici, tak zesměšnily, nemusí se ANO 2011 ani snažit vyhrát volby,“ podotýká Zbořil.

Kriminál, pane Sobotko. A vám Zeman milost nedá. Varování Zdeňka Zbořila do ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

„Pan předseda vlády ztrácí každým dnem, kdy se mu nedaří zbavit se Andreje Babiše, a nyní již i prezidenta Zemana, na své dobré pověsti, která ani před začátkem této snad poslední etapy vládní krize nebyla nijak valná,“ otevírá dnešní Rozjezd politolog Zdeněk Zbořil. Připomenout můžeme, že ještě na začátku uplynulého týdne mohla být ve hře i varianta: vláda bez Babiše i bez Sobotky. Postupně se ale ukázalo, že reálná evidentně nebude. Vicepremiér také připustil, že je připraven z vlády odejít, pokud budou akceptováni navržení nástupci. 
Sám ale neodstoupí, protože, jak například sdělil pro Radiožurnál, jde o „sprostou kampaň“. Počká si, jak rozhodne prezident, který avizoval, že se vládní krizi bude věnovat po svém návratu z Číny. K přístupu premiéra Zbořil říká: „To, že se mu podařilo ‚sjednotit‘ zbytky svých věrných v ČSSD není úspěch. Jeho přátelé a přítelkyně ho opustí, někdo by dokonce řekl i zradí, podobně jako kteréhokoli ze svých předsedů strany a předsedů vlád v posledních dvaceti pěti letech.“

Politolog se domnívá, že „jeho pokus přeformátovat vládu za pomoci TOP 09, ODS (a dosud věrného MV Chovance), snad pomůže těmto dvěma politickým stranám, které se dostávaly na hranici volitelnosti, ale nyní mu může být noční můrou i hra o 5 % pro ČSSD“. K poměrům v  ČSSD také zmínil: „Strana jde do posledních předvolebních půtek vizuálně sjednocená (jak dříve říkali komunisté „semknutá okolo ústředního výboru“), ale jako celek zmatená a obávající se každého dalšího rozhodnutí svého předsedy. Nepomáhá jim ani ‚kádrováci mánie‘ současného vedení, jejímiž oběťmi jsou výrazné tváře strany, ani vyšetřování afér, ve kterých už nejde jen o nějaké nahrávky nebo ovlivňování médií, ale doslova o kriminál. A pokud myslí na demokracii a právní stát, ať raději zaplatí pravomocně odsouzený dluh panu Altnerovi, resp. jeho dědicům, a přestane se zabývat Čapím hnízdem nebo nahrávkami pana Přibila (nebo snad Milana Chovance?) a nečeká se svými spolustraníky, až je někdo pošle do arestu místo pana Kajínka. Je Miloš Zeman určitě amnestovat nebude.“

Anketa

Považujete Alenu Schillerovou za dobrou nástupkyni Babiše?

83%
11%
hlasovalo: 13849 lidí

A kdo obstál v uplynulém týdnu před veřejností lépe? Sobotka nebo Babiš? „Nemám k tomu žádná data, ale předpokládám, že pan Sobotka prohrává. Svůj názor nikomu, dokonce ani ČT, ale nevnucuji,“ říká Zbořil. K aktuální situaci ještě dodává: „Samozřejmě, že zdánlivě bezmocný pan Sobotka je veden mocnými zákulisními hráči. To ale ještě neznamená, že bude úspěšný. Těm totiž jde nejen o Babiše, ale i o Zemana. Proto se tolik materiálně a morálně investuje do ‚prefabrikátu‘ mediálně popularizovaného jako ‚mocenský tandem Babiš–Zeman‘. Problém vztahu jeviště a zákulisí spočívá i v tom, že za nejedním aktérem, který si myslí, že je nepostradatelný, spadne tak rychle opona, že tomu do konce života nebude věřit. (Podobně jako tomu snad dodnes nevěří američtí poradci Hillary Clintonové, které si najal Lidový dům.) Vysvětlit se to nikomu ale nedá. Tak alespoň ať pamatují to staroanglické: Chovej se slušně k těm, které potkáváš, když jdeš nahoru. Nikdy nevíš, koho z nich potkáš, až půjdeš dolů!“

ČSSD nejde o výměnu nějakého ministra

Ministryní financí současná náměstkyně Alena Schillerová, vicepremiérem dosavadní ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec. Takové jsou plány hnutí ANO. Berme ještě v potaz i skutečnost, že z navržených kandidátů nejsou představitelé ČSSD nadšeni a pochybují o jejich „nezávislosti“. Někteří už se vyjádřili odmítavě, například ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Jak ale zareaguje veřejnost? Bude tento krok vnímán spíš jako slabost Andreje Babiše, který má, jak zmínil na Primě europoslanec Jan Zahradil, na hlavě „několik hroud másla“ nebo bude považován za někoho, kdo chce pomoct k tomu, aby byla vláda funkční? „ČSSD nemůže být nadšena z čehokoli, co nebude mít za následek nejen odchod Andreje Babiše z vlády, ale i ANO 2011. Nejde jim totiž o demisi nebo pád vlády, výměnu nějakého ministra, i kdyby to byl ‚zloduch‘ Babiš, ale o ‚rekonstrukci‘ či obnovení koalice s lidovci za šestiměsíční podpory TOP 09, ODS a možná i KSČM. Samozřejmě je dojemné, když reprezentant ODS mluví o másle na hlavě Andreje Babiše. Kdyby tomu opravdu tak bylo, v jaké hromadě politických odpadků by se musela brodit jeho rodná strana, která se asi nerozhodne demonstrativně spáchat harakiri, ale bude propagovat svou sílu a sílu svých idejí? Možná, že je to pro ni ještě riskantnější než zmatené střečkování ČSSD,“ uvedl Zbořil.

Že prezident nedodržuje Ústavu? Směšné

Minulou středu si zřejmě Andrej Babiš nepřidá na seznam příjemných dnů, na které bude rád vzpomínat. Nejenže v Poslanecké sněmovně v souvislosti s nahrávkami, podle kterých měl ovlivňovat novináře, dospěli k závěru, že opakovaně lhal a zneužíval média, ale na náměstích v republice proti němu a také proti prezidentu Zemanovi demonstrovaly tisíce lidí. Proč? Proto! Lidé žádali, aby oba pánové už z politické scény raději odešli. Zeman namíchl veřejnost i tím, že oddaluje odvolání vicepremiéra a Babišovi sečetli jeho údajně pochybné obchody, nahrávky, EET atp. O čem to svědčí? „I když se ČT snažila ukazovat ‚masová shromáždění‘ a vyhýbala se ukázat tváře tzv. signatářů, kteří už podepsali všechno možné a demonstrovali na náměstích od Kroměříže po Prahu, demonstrace jen poskytly příležitost panu Horáčkovi, dr. Hilšerovi a dalším, posbírat podpisy na podporu svých kandidatur.
Heslo o tom, že prezident svým chováním nedodržuje Ústavu ČR, je směšné všem, kteří si alespoň jednou text  Ústavy přečetli a umějí si položit otázku, zda  prezidenta k něčemu ‚zmocňuje‘ nebo ‚přikazuje‘ plnit přání premiéra a vlády,“ uvedl politolog. „Snad by se mohli zamyslet, a myslíme tím i v dnešních dnech intenzivně publikující právníky, zda v příslušné Hlavě třetí (Moc výkonná) a v její první části (Prezident republiky), podle čl. 54, 62 a 63, kde postrádají časová data, je jejich absence úmyslem nebo omylem. Prezident je k výkonu svých práv a povinností Ústavou zmocněn nebo je mu něco Ústavou přikázáno. Zda absence těchto termínů a odkazy na dokonce jen předpokládané ‚ihned‘ nebo ‚okamžitě‘ zde není proto, aby prezident nebyl jen vykonavatelem vůle vlády a premiéra, jak si to dnes někteří demonstrující a ČT přejí, ale byl ochráncem zájmů těch občanů, které jim jsou bez ohledu na stranickou příslušnost a stranické programy společné,“ dodal.

Zbořil také zdůrazňuje: „Ještě jednou opakuji, myslíme si, že by prezident měl všechny občany chránit před zvůlí politických stran, a právě proto je součástí moci výkonné a měl by být nadstranickým zejména v dobách vládních krizí. A ještě nezapomínejme, že dnes není zítra, a jakmile se jednou s textem Ústavy začne zacházet svévolně, ať z vůle politických stran, nebo prezidenta, bude demokracie a ‚občanská společnost‘ v ČR ohrožena víc, než nám výřeční demagogové, citující nahrávky pana Přibila v Poslanecké sněmovně, přiznávají.“ Premiér avizoval, že se počátkem tohoto týdne sejde s experty, aby připravili návrh kompetenční žaloby na prezidenta Miloše Zemana pro případ, že by Andreje Babiše odmítl odvolat z vlády. Miloš Zeman při návštěvě Libereckého kraje uvedl, že se chce obrátit na Ústavní soud, aby posoudil, zda je prezident povinný na přání premiéra odvolat ministra. Senátoři avizovali možnost ústavní žaloby. „Neumím si představit, i když je to možné, jak Bohuslav Sobotka přijede na Staroměstské náměstí a oznámí shromážděným, že se právě vrací z Hradu a že pan prezident všechny jeho návrhy týkající se demise ‚zrádných ministrů‘ přijal. Jak jsem již uvedl výše, prezident Zeman usiluje o určení objemu moci, který je mu Ústavou svěřen (podobně jako prezidenti Havel a Klaus) a pracuje nejen na své blížící se volební kampani, ale také na své interpretaci Ústavy ČR. Žalobníčkům ze Senátu PČR bychom mohli doporučit, aby nenaslouchali účelovému vábení politiků všech politických stran a zamysleli se, jak uvádíme, nejen nad dneškem, ale i zítřkem a pozítřím,“ uvedl Zbořil.

Když vyšetřovat jednoho, proč ne ostatní?

Důvodem odvolání vicepremiéra mají být hlavně pochybnosti o způsobu jeho podnikání. Na druhou stranu ani premiér Bohuslav Sobotka nemá čisto před vlastním prahem. Andrej Babiš na jeho adresu například uvedl: „Celý jeho politický život provázejí podvody. I do politiky vstoupil podvodem... K jeho kandidatuře do Sněmovny mu v roce 1996 pomohly černé duše. Dokonce v ČSSD existoval návrh na jeho vyloučení ze strany.“ Toto řekl o Sobotkovi Babiš deníku Právo. V podstatě tu samou informaci sděloval i na besedě s občany v Plzni: „Pan premiér mi něco vyčítá? Nemluvím o tom, že už v roce 1996 podváděl při své první kandidátce do Sněmovny. Zeptejte se jeho organizace. Ve Vyškově jej chtěli vyloučit. Manipuloval, černé duše.“ A vicepremiér pak zopakoval i další obecně známé argumenty proti ČSSD, samozřejmě včetně OKD. „Slova pana Babiše se netýkají jen pana Sobotky, ale dovolil bych si tvrdit, že desítek politiků, kteří se podíleli na té podivné ‚transformaci‘ politických a ekonomických institucí v posledních dvaceti pěti letech. Někteří nám o svém ‚zbohatnutí‘ a la Babiš už nic nepoví. Nemohou, nejsou a nebudou. Ale když se dokáže PS sejít k jednání o tom, jak nabyl svého majetku Andrej Babiš, ať se zeptají, jakým způsobem tak učinili jiní. A hlavně, co s tímto majetkem učinili? Možná by bylo zajímavé vědět, kolik Čapích hnízd na místě zdevastovaného statku postavili v Čechách nebo na Moravě a kolik pytlů peněz pokoutně pašovali do nejvzdálenějších koutů světa. Vypadá to, že Andrej Babiš byl jen jeden, ale naštěstí to o něm víme. Ale kdo byli ti další? Najdou se ti skuteční loutkovodiči porevolučních elit? A když vyšetřovat jednoho, proč ne ostatní? Během předvolební kampaně by se o tom mohlo mluvit,“ doporučil politolog.

Mimo jiné na besedě v Plzni Babiš uvedl: „Kmotři řídili přes milenku premiéra celou zemi a to byla ODS; a dnes jsou jiní kmotři na ČSSD, kteří řídí tuto zemi, oni jsou ta oligarchie.“ Pokud přijmeme předpoklad, že Babiš z vlády odejde, bude podobných setkání s občany organizovat více a jeho rétoriku si určitě dokážeme představit. V tom případě by nemusel vyjít možný předpoklad ČSSD, že pokud Babiš zmizí z vlády, sníží se mu publicita, tzv. „sejde z očí, sejde z mysli“ a klesnou mu preference. „Nevím, zda pana Babiše bude bavit objíždět náměstí jako pana prezidenta Zemana. Ale rozhodně bude mít víc času na to, aby se věnoval tomu, co z loajality vůči koaliční vládě dosud opomíjel. A nemusí jít jen o ČSSD a pana Sobotku. Jsou i jiné a snadnější cíle,“ říká Zbořil. Přesto, vystačí si Andrej Babiš v kampani se současnou rétorikou? V podstatě se dá čekat, že princip bude stejný jako ten, s kterým do politiky šel, takže opět „Babiš proti všem“. Bude to fungovat? „Vystačí, ale ještě bude mít k dispozici rétoriku reprezentanta politického hnutí, který je ‚vadou v systému‘, proti kterému se budou sdružovat všichni, kteří se dosud nenáviděli. Václav Bělohradský mluví o ‚smečce‘, která neumí pochopit rozdíl mezi politikou politickou (ideologickou) a pragmatickou. Tím, že se ‚tradiční politické strany‘ v této vládní krizi, ať už byly ve vládě, nebo v opozici, tak zesměšnily, nemusí se ANO 2011 ani snažit vyhrát volby. Zmatení odpůrci mu moc nebo účast na vládě ‚ze zákona‘ nebo ze ‚způsobu vládnutí‘ přinesou podobně jako tentokrát Bohuslav Sobotka na stříbrném podnosu,“ popsal politolog.

„Ani pružný Telička to nemusí přežít“

Je vůbec správně, že vicepremiér Andrej Babiš odejde z vlády? Ochrání nás tak premiér Sobotka před údajně nebezpečným oligarchou, který ohrožuje demokracii? „Můj velmi subjektivní názor je, že měla odejít celá vláda. Ale nestalo se tak, tak ať si pan Sobotka nehraje na ochránce před ‚oligarchou‘. Jednak asi neví, co to znamená, jednak je obklopen tolika ‚oligarchy‘, že je to pro jednoho až příliš,“ reagoval Zbořil. A jak tato krize může skončit pro všechny tři hlavní aktéry? „Netroufnu si odpovědět. Možná, že to ještě mnoho lidí neví, ale jsme teprve na začátku posledního velkého dějství, které může ‚transformovat‘ politický systém ČR. Navíc i způsobit lidské tragédie, které dosud vypadaly jako tragikomedie,“ obává se Zbořil. Podle politologa je ale jisté to, že tato vládní krize neprospěje nikomu. „Odpovědnost za to leží na těch, kteří ji vyvolali. Možná, že to ještě ani nevědí a myslí si, jak říká pan ministr Jurečka, že se ‚hlavy uklidní‘ (ačkoli ještě 28. října 2016 volal na Staroměstském náměstí po dnech neklidu), ale džin již byl z lahve vypuštěn a ani pružný pan Telička to nemusí přežít,“ uzavírá Rozjezd Zbořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zdravější než Havel, uvidíte. Demoblok v pasti. Binec a jeho zákulisí

9:37 Zeman zdravější než Havel, uvidíte. Demoblok v pasti. Binec a jeho zákulisí

VHLED MICHALA BOKA Komunisté svým odchodem z vlády dali moc do rukou Miloše Zemana a ten je tak abso…