Pět týdnů před předčasnými volbami ukazují průzkumy, že se do sněmovny může dostat víc stran než kdykoli předtím. Posilují SPOZ i ANO, ztrácejí zavedené strany s výjimkou KSČM. „Zatímco stabilita voličské základny u ostatních zavedených stran je modelově kolem 70 procent, tak u komunistů je to asi 85 procent. Stabilitou své voličské základny jsou znovu jedničkou. Tak tomu bylo v minulosti, ale už ne v posledních měsících. Jejich voliči zjistili, že nemusejí váhat a že jejich vidění světa nejlépe obslouží volební adresa KSČM,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz sociolog Jan Hartl.
„Za komunisty pracují ostatní politické strany, které se pustily velmi temperamentně do předvolební kampaně a různě se v ní zesměšňují. Vedení KSČM jednak neukazuje nějaké závažné rozpory, ale ani nevystupuje nijak zběsile. Jako vždy je kritické vůči ostatním politickým stranám včetně ČSSD, ale nechová se hystericky. Takže komunisté se paradoxně stali tou klidnou silou, o kterou usilovali původně lidovci. Tím, že stojí mimo stranickou řevnivost, jsou zřejmě vnímáni jako klidná síla,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil upevnění voličského jádra KSČM.
Skandály SPOZ ministři a ekonomka vyvážit nemusí
Z adeptů na proniknutí do sněmovny je nejméně čitelná SPOZ. Na jednu stranu láká na ministry Pecinu a Žáka i ekonomku Švihlíkovou, na druhé straně čelí skandálům s kandidatutou lobbisty Šloufa nebo potyčkou senátora Drymla. „Mně se ti ministři i paní Švihlíková zdají jako integrované osobnosti. V české politice mají co dělat, ale na druhé straně malérů SPOZ je nějak mnoho a přibývají,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník