Migranti volby nerozhodnou. Politolog vysvětluje, jak se toto téma stranám podařilo „zazdít“

29.05.2016 16:46 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Migrační krize, která sužuje mnohé západoevropské státy, začíná zasahovat do rozhodování voličů. Dosavadní vstřícný postoj vůči migrantům s přibývajícím počtem běženců, násilných trestných činů nebo v některých případech i teroristických útoků se voličům v členských zemích Evropské unie, kam míří stovky tisíc běženců, přestává líbit a přiklánějí se k populistickým nebo nacionalistickým stranám či hnutím, jež volají po razantnějším postupu vůči nim. Jak to bude v České republice, která zatím není příchodem migrantů zasažena? Ovlivní téma migrace také volby v České republice? Na to, zda u nás budou v krajských a senátních volbách nebo později ve sněmovních bodovat politické subjekty, které varují před islamizací Evropy a České republiky, se ParlamentníListy.cz zeptaly politologa Petra Sokola.

Migranti volby nerozhodnou. Politolog vysvětluje, jak se toto téma stranám podařilo „zazdít“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Blok proti islámu oslavil 1. máj pochodem na Klárov

„Myslím, že migrace bude jedním z témat letos i příští rok. Ale strany, které na tomto tématu stavějí svoji existenci, budou mít ve volbách tři problémy,“ říká politolog. Prvním z nich je podle něj fakt, že drtivá většina českých politických stran má v evropském srovnání velmi jednoznačné názory na imigraci, a to spíš tvrdší, než je ve většině západoevropských zemí obvyklé. „Většina politických subjektů v zásadě nějakou přestavbu do multikulturní společnosti odmítá. Vláda odmítá povinné kvóty pro rozdělování uprchlíků, opozice odmítá kvóty, takže pro strany, které se vymezují vůči migraci, příliš velký prostor nezůstává,“ upozornil Sokol. Jako druhý problém vidí to, že antiislamistické politické spektrum se v posledních měsících velmi dezintegrovalo.

„Pokud dnes máme na politické scéně minimálně tři relevantní subjekty, které se snaží získat hlasy protiimigračně naladěných voličů, bude pro ně velký problém získat pět procent hlasů potřebných pro vstup do Poslanecké sněmovny. Myslím, že množství voličů, kteří by na to slyšeli, se pohybuje někde kolem deseti procent. A pokud to rozdělíte třemi, i když volební výsledek nebude takhle rovnoměrně rozdělen, vidíme, že ta pětiprocentní hranice může být nakonec nedosažitelná pro všechny,“ konstatuje Sokol. Jedna strana z nich může teoreticky pětiprocentní hranice dosáhnout, ale z důvodu této velké roztříštěnosti se tak podle něj stát nemusí.

Antiislamistické strany mají šanci, ale ne příliš velkou

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Libuše Frantová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…