Nacisté a muslimové si rozuměli. Masakry žen a dětí, střílí je jako králíky. Islamizace a zbabělá EU. Erdogan mluvil o Izraeli a toto nám řekli kníže, Keller či Okamura

22.05.2018 14:17

ANKETA Dle agentury AFP turecký prezident Recep Erdogan na summitu Organizace islámské spolupráce řekl, že „neexistuje žádný rozdíl mezi zvěrstvy, která utrpěl židovský lid v Evropě před 75 lety, a brutalitou, kterou utrpěli naši bratři (Palestinci) v Gaze“. Izrael dle něj napadá Palestince pomocí podobných metod, „které používali nacisté“, a dopouští se státního teroru.

Nacisté a muslimové si rozuměli. Masakry žen a dětí, střílí je jako králíky. Islamizace a zbabělá EU. Erdogan mluvil o Izraeli a toto nám řekli kníže, Keller či Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele
reklama

„Neexistuje žádný rozdíl mezi zvěrstvy, které utrpěl židovský lid v Evropě před 75 lety, a brutalitou, kterou utrpěli naši bratři v Gaze,“ prohlásil Erdogan podle agentury AFP na zahájení summitu islámských zemí. Zároveň obvinil vedoucí představitele „lidu, který během druhé světové války utrpěl všechny druhy mučení v koncentračních táborech“ z napadání Palestinců „pomocí metod podobných těm, které používali nacisté“. „To, co Izrael udělal, je banditismus, brutalita a státní terorismus,“ řekl také Erdogan, který zároveň incident v pásmu Gazy přirovnal ke genocidě.

Nacisté i muslimové si vždy rozuměli

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o výroku myslí a zda by evropské státy neměly přehodnotit své spojenecké vztahy s Tureckem. Většina politiků odsuzuje Erdogana za jeho příměr, nicméně někteří ostře kritizují Izrael.

„Ano, podobnost tu je a obrovská, ovšem trochu jinde – Židé tehdy nenapadali Němce na hranicích s hořícími penumatikami, kameny ani výbušninami. Nacisté ale stejně jako dnes Erdogan lhali, útočili a pokrytecky obviňovali z agrese Židy, a co je pozoruhodné – nacisté i muslimové si vždy rozuměli. I za války byli spojenci a přátelé nejen v boji proti Židům, ale hlavně proti demokracii,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Piráti odmítají násilí a agresi jako nástroj řešení sporu. Turecko je země, která je nám dost vzdálená svou kulturou a potlačováním opozice, ale mít s ním dobré vztahy je strategicky důležité. Na základě toho, že si nějaký politik honí body siláckými výroky, není nutné měnit zahraniční politiku,“ sdělil ParlamentnímListům.cz předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany Jakub Michálek.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

„Je to naprostý nesmysl a překrucování dějin. V Turecku jsou za měsíc volby a Erdogan se takto pokouší aktivizovat své voliče. Odsoudil jsem jeho výrok na Twitteru,“ uvedl člen předsednictva ODS a europoslanec Jan Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

„Není to srovnatelné. Je propastný rozdíl mezi zbytečně tvrdým okupačním režimem izraelským a vražednými, vyhlazovacími postupy nacistů,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu KSČM Leo Luzara je nepřípustné používat takovéto historické paralely. „Holokaust byl obludný projekt vyhlazování ras a národů! Vztahy Izrael a Palestina jsou založeny na poválečných koloniálních zvycích velmocí ‚umýt si ruce‘. Nezapomínal bych ani na problém Kurdů, proto být Turky mlčím o historii, dokud se sami nepostaví čelem například ke genocidě Arménů. Světovému společenství a hlavně velmocem by už konečně mělo být jasné, že zbraněmi nic nevyřeší, a pokud neopustí své vlastní postranní zájmy, mír nebude. Bohužel nám USA stále ukazují, že košile je bližší než kabát. Tak se nemůžeme divit, že i ostatní se takto snaží jednat,“ uvedl Leo Luzar.

Masakry žen a dětí

„Historické paralely bývají ošidné a jsou často zneužívány. Někoho by mohlo napadnout, že se Izrael chová k Palestincům jako Turci ke Kurdům. Očekávám, že se k masakrům důrazně ozve Evropský parlament. Pokud by mlčel, někoho by mohlo napadnout, že zabíjení civilistů včetně žen a dětí je součástí našich nejvyšších evropských hodnot,“ říká europoslanec Jan Keller.

„V žádném případě nelze akceptovat jakoukoli protiizraelskou rétoriku. Izrael je náš klíčový partner v oblasti bezpečnosti a boje proti terorismu. Proto každý, kdo užívá protiizraelskou rétoriku, si musí být vědom toho, že ztrácí v nás spojence. V případě, že by se stejná rétorika i nadále objevovala, bylo by nutné přehodnotit naše velmi dobré vztahy s Tureckem,“ říká europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Je velmi zvláštní, že střílet Palestince jako králíky je pod rozlišovací schopnost exportérů zapadní demokracie (Irák, Sýrie, Libye). Asi je pohodlnější v senátním závětří si hrát s ‚velezradou‘ prezidenta Zemana (Šesták, Bublan, Kysela a spol.). Jinak nejsem v žádném případě příznivec islámského terorismu, ale je třeba znát historii Palestiny, nejnovější dějiny tohoto regionu a současný stav. Nejenom z literatury, je třeba to vidět in natura. Já tu možnost opakovaně měl a byl jsem několikrát v Izraeli a dvakrát v pásmu Gazy. Přestěhování americké ambasády je návrat o 50 let zpět a historie se bude opakovat. Jinými slovy pokládám krok Trumpa za provokaci s těžkými důsledky, přičemž Erdogan není ten, který by tuto tragédii Palestinců měl soudit,“ říká senátor SPO Jan Veleba.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu SPD Radka Rozvorala jsou taková prohlášení, jaké učinil Erdogan, projevem buď nevzdělanosti, nebo obrovského cynismu. „Jsem přesvědčen, že se v tomto případě jedná o druhou možnost, jelikož prezident Erdogan velice dobře ví, jaká zvěrstva nacisté v době druhé světové války na Židech páchali. Proto je jeho srovnání se současností nemístné a provokativní. Prezident Erdogan dává svými prohlášeními Evropě již delší dobu najevo svou nadřazenost, která je způsobena nenávistnou, netolerantní, velice násilnou a ženami opovrhující islámskou ideologií, které je vyznavačem. Tato ideologie je srovnatelná s nacismem a historie nám to potvrzuje genocidou Arménů Turky v Osmanské říši, která byla pro nacisty inspirací při přípravě židovského holokaustu. Z toho všeho plyne, že musí být Evropa při jakékoli spolupráci s Tureckem velice obezřetná,“ vysvětlil Rozvoral. 

Srovnávat nacistickou válečnou mašinérii s ostrahou hranic židovského státu…

„Srovnávat nacistickou válečnou mašinérii, která měla za cíl systematicky vyhladit celé národy, včetně našeho, a které se částečně podařilo vyhladit národ židovský, s ostrahou hranic židovského státu je zcela nevhodné, nemístné a zavádějící. Český stát se významnou měrou podílel na vzniku izraelského státu a dodnes je to jeden z našich nejbližších spojenců v této turbulentní oblasti světa. Byť mohu mít výhrady k míře použití střelných zbraní při ostraze hranic Izraele, nehodlám jako člověk žijící v bezpečí středu Evropy nikoho moralizovat v tom, jak má bránit svůj stát v takové oblasti světa, jakou Blízký východ je,“ uvedl poslanec ODS Karel Krejza.

„Turecko jako stát stojící jednou nohou v Evropě a jednou nohou v Asii si ve své historii prošlo i obdobími, kdy se spíše od Evropy vzdalovalo (například válka se spojencem z NATO, Řeckem). A současná politika Turecka tedy není žádným extrémem. Turecko je jedním z mála stabilních států v tomto regionu, má druhou největší armádu NATO, je pro Evropu významným obchodním partnerem a nezapomeňme na jeho roli při zastavení uprchlické vlny. Toto všechno jsou důvody, proč s Tureckem spolupracovat i nadále. Ukazuje se však, že bude potřeba najít nový způsob vzájemné komunikace a vytýčit si nové mantinely ve vzájemných vztazích, které budou počítat i s tím, že se Turecko snaží stát hegemonem Blízkého východu a z tohoto důvodu se nyní snaží slovně hájit i ty Palestince, kteří nedbají varování Izraele a dělají kroky, které vedou k tragickým ztrátám na životech,“ dodal Karel Krejza.

 „No, od Erdogana to sedí vzhledem k tomu, co rozpoutal u nich. Ale v tomto případě, obávám se, s ním musíme souhlasit. Izrael si asi neuvědomuje, že je na území, které Palestincům patřilo. Jen obrovským jeho vyzbrojením, žel i s naší pomocí, a vlastně neustálým dalším a dalším vyzbrojováním se z něho stal takto se chovající agresor. Agresor bez jakýchkoli skrupulí vraždící Palestince a zabírající další a další jejich území. I já mám někdy pocit, že cílem Izraele je Palestince vyhubit a získat jejich území. Zajímavé je, že mu jsou úplně volné rezoluce OSN vyzývající k zastavení akcí proti Palestincům. Ještě zajímavější je, že to netrápí ani jeho nejbližšího spojence USA. Přehodnotit vztahy s Tureckem? Ano. Je to země, která by neměla být členem EU. To zatím snad nehrozí, i když hovory s ním, pokud si dobře vzpomínám, přerušeny nebyly, jen se stále o tom hovoří,“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

„Erdogan jde dlouhodobě úplně jinou cestou než evropské země a ostatní demokracie. Spojenectví s Tureckem bude problém,“ míní senátor ODS Jaroslav Zeman.

Někdo to musí provokovat, platit aktivisty, novináře a kompars

„Premiér Erdogan si podle mne zvolil na své cestě k absolutní moci nebezpečnou metodu islamizace Turecka i vývozu islámu do zahraničí. Zahraniční provokace jsou v takovém případě součástí taktiky. Vidíme to i na poklesu ostrahy tureckých hranic, která se díky tomu stává jednoduše propustnou pro nelegální migranty na cestě do Evropy, kterých přes Balkán přichází stále víc. To, že se přesun pár zastupitelských úřadů (nebo dokonce jenom účast na recepci) do Jeruzaléma stal záminkou masových protestů, které přešly do takového krveprolití, které je srovnatelné s regulérní válkou, není samo sebou. Někdo to musí provokovat, platit aktivisty, novináře a kompars. Turecká propaganda, která se nestydí lhát a porovnávat nacistická zvěrstva a genocidu národů s tím, co se děje na palestinských územích, tento názor jen nepřímo potvrzuje. Jsem si jist, že se od Turecka (člena NATO) dočkáme ještě dalších nepříjemných překvapení.  Byli jsme uctít v Terezíně památku těch, kteří tam zahynuli. Možná by si Erdogan měl udělat výlet do některého koncentračního tábora, mohlo by mu to otevřít oči. Evropské státy by rozhodně neměly podobné výroky Erdogana přecházet mlčením, i když u současného zbabělého vedení EU rozhodně ráznou akci neočekávám,“ uvedl poslanec SPD Jiří Kobza.

„Osobně nemám rád takováto srovnávání; konkretní dobová situace, se všemi socialně antropologickými specifiky, nebývá opakovatelná. Na druhé straně je faktem, že izraelská vojenská a policejní brutalita již začíná atakovat hranici zjevné nepřiměřenosti a zcela jistě míru v této oblasti neposlouží. Osobně ale turecká vyjádření neberu poslední dobou zcela vážně, bývají až přehnaně extendovaná. Otázkou přehodnocování vztahu s touto zemí by se mělo především zaobírat NATO, jehož je členem a kde my působíme jen jako jeden z malých proamerickych lokajů, EU snad ani žádné vetší páky na Turecko nemá,“ říká poslanec KSČM Jiří Valenta.

 „Výroky prezidenta Erdogana jenom potvrzují snahy Turecka stát se globálním hegemonem. Na jednu stranu by byl rád za členství Turecka v EU, přitom neplní již jednu ze zásadních podmínek v oblasti lidských práv směrem k potlačování práv kurdské menšiny. Drží také EU v šachu  zadržováním ilegálních imigrantů na svém území, za což jim však EU královsky platí. Při tureckých armádních akvizicích prováděných v Rusku zase dráždí NATO, čímž si kladu otázku, jestli lze vůbec na takovýto stát v rámci našeho případného napadení vůbec spoléhat, a jestli tedy vlastně ještě NATO existuje. Vypadá to, že pouze v proklamacích a na papíře. Z hlediska geopolitického je zásadní oblast Bosporu a Dardanel a Erdogan je hráč, se kterým je potřeba sedět u jednacího stolu. On si svou roli plně uvědomuje, a tak také vystupuje, přičemž v tomto případě srovnává dvě zcela nesrovnatelné skutečnosti,“ říká poslanec SPD Radovan Vích.

„Takhle zjednodušeně se to nedá říct, ale každý si hájí tu svou pravdu. Přehodnotit postoj k této lokalitě musí především USA a evropské státy by je k tomu měly tlačit. Bohužel nejednotnost Evropy se spíše prohlubuje, a tak na to ostatní doplácí včetně nás. Pokud budeme i nadále podporovat problematické vojenské akce Západu, jen se dočkáme eskalace již tak rozvracenych vztahů. Každý si asi udělá svůj názor, ale z dlouhodobého hlediska jsou prostě Palestinci ti utlačovaní,“ míní senátor KSČM Václav Homolka.

„Přirovnávat násilí na Arabském poloostrově k židovské genocidě je drzost. Všichni víme, že muslimové na Arabském poloostrově spolupracovali s Hitlerem, že v Palestině docházelo k vyvražďování Židů zrovna před Hitlerovým nástupem k moci a není proto ani divu, že se v průběhu války stali spojenci. Hitler dokonce jejich vysoké funkcionáře hostil a finančně podporoval ve zvěrstvech, které se Židům v této oblasti  děly. Musíme si dát velký pozor na snahy přepisovat dějiny. Muslimové na Arabském poloostrově byli Hitlerovými spojenci a Československo bylo ze 2/3 osvobozeno Sovětským svazem. To jsou fakta,“ říká poslankyně SPD Jana Levová.

„To je velmi složitá otázka a ještě náročnější odpověď na ni. Nechám to povolanějším,“ říká senátor ODS Jiří Burian.

„Izraelsko-palestinský konflikt je podle mě v současné době čistá a oboustranná nenávist za hranicí lidskosti. Je to souboj kdo z koho s vědomím, že je prakticky historicky nemožná varianta vzájemného mírového soužití. Za mrtvé nicméně většinově odpovídají muslimští fanatici a teroristé, kteří jsou jednoznačně největším zdrojem toho, co se následně mění v oboustrannou nenávist. Hranice, když už je určena a vytýčena se musí bránit. Izrael není – naštěstí pro Izraelce – EU a to, co považuje za své hranice prostě bude nekompromisně bránit, protože Izraelci již nikdy nehodlají nikomu dát šanci na opakování holokaustu. Narozdíl od mnohých občanů EU, Izraelci vědí proti čemu stojí. Erdogan sám je masový vrah hrdinů boje proti ISIS, Turecko nezákonně okupuje část Kypru, část Sýrie a chová se velmi agresivně i tlakem turecké komunity v Evropě, která je mnohdy loajálnější k Turecku než k zemím, které je živí a chrání. Turecký erdoganovský  nacismus ještě nadělá v EU velké škody, ale EU jako taková je příliš slabá a příliš zbabělá, aby si aspoň diplomaticky udělala s Erdoganem pořádek. EU vedou dnes zbabělci, kteří si troufnou pouze šikanovat a ohrožovat původní Evropany. Na to, aby se postavili muslimskému diktátorovi v čele muslimského Turecka, odvahu nemají,“ říká poslanec SPD Lubomír Volný.

Summit Organizace islámské spolupráce se konal v reakci na smrt několika desítek demonstrujících Palestinců, které minulé pondělí na hranici pásma Gazy zastřelili izraelští vojáci. Událost se odehrála v době, kdy USA slavnostně otevíraly svoje velvyslanectví v Jeruzalémě.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbořil: Tu chřipečku si zasloužíte. Že se nestydíte před lékaři. Výletníci od moře a z hor

9:54 Zbořil: Tu chřipečku si zasloužíte. Že se nestydíte před lékaři. Výletníci od moře a z hor

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Že se nestydí alespoň před lékaři, sestrami a zdravotníky!“ „Asi si tu ‚chři…