Nářez lídrům za povodně: Nečas klame tělem, kníže se choval jako ignorant

09.06.2013 20:15

POLITOLOGOVÉ Letošní povodně jsou v posledních letech již několikáté, ale přesto v něčem nové. Poprvé přišla do země velká voda v období před volbami, kdy už de facto probíhá předvolební kampaň. Veřejné vystupování politiků, které ke krizovým situacím neoddělitelně patří, je tak posuzováno rovněž optikou politického souboje, který již rok před volbami propukl.

Nářez lídrům za povodně: Nečas klame tělem, kníže se choval jako ignorant
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračovala schůze poslanecké sněmovny. O přestávce mezi dopoledním a odpoledním jednáním se sešla vláda

Mediální analytik Jiří Bystřický si myslí, že navzdory četnosti povodní v poslední době naši politici stále úplně přesně nevědí, jak v těchto krizových situacích postupovat. Celkem dobře podle něj ale zapůsobil premiér Petr Nečas.

„Skutečně působil jako záchranář, což lidé od politiků očekávají. U něj to navíc bylo umocněné tím, že je o něm všeobecně známo, jak moc nerad dělá taková dramatická gesta. Ale tady skutečně působil dojmem, že proti těm povodním mobilizuje,“ říká pro ParlamentníListy.cz Bystřický s tím, že takový mediální obraz premiérovi nepochybně pomůže.    

Zcela rozdílně se na premiérovu záchranářskou misi v modré větrovce dívá politolog Lukáš Jelínek. „Mě fascinovalo, že ať Petr Nečas v tomto týdnu udělal cokoliv, tak u toho byly televizní kamery.  A proto si myslím, že to byl především marketingový záměr, který mu poradil někdo z jeho poradců, že to vypadá hezky, když někam přijede zachraňovat,“ říká Jelínek.

Podle něj by politici měli být v době povodní vidět méně, protože se záchranářům spíše pletou. „Petr Nečas si tady asi chtěl získat nějakou popularitu, aby se zapomnělo na to, v jakém je jeho vláda rozkladu,“ dodává.

Kdo si však podle Bystřického udělal beznadějnou mediální ostudu, to byl ministr financí Miroslav Kalousek. „To jeho rozhlasové vystoupení, které teď lidé tolik sdílejí na internetu, bylo prostě neomluvitelné,“ říká Bystřický. Zkušený politik, který má navíc pověst skvělého komunikátora, se prý za daných okolností neměl v žádném případě nechat přepojovat do vysílání. „Měl jim to položit, jednoznačně,“ říká mediální expert s tím, že pro indisponovaného politika není ostudou, pokud se z veřejného vystoupení omluví.

„Bylo to totální selhání, které se nedá nijak vysvětlit,“ poznamenává k další Kalouskově snaze vysvětlit okolnosti své indispozice.

Mediálně podle analytika povodně nezvládl ani předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Když už začínaly deště, ze kterých ty povodně vznikly, tak on v tom slejváku organizoval na náměstí nějakou debatu a i když už meteorologové varovali před povodněmi, tak ho vůbec nenapadlo, že lidi můžou mít jiné starosti než jeho Fórum. To je přístup, který působí dojmem až na hraně ignorance,“ myslí si Bystřický.  

Podle něj je s podivem, že TOP 09, která má pověst strany mediálně neobyčejně zdatné, povodně takovým způsobem nezvládla. Mezi její selhání je prý třeba zahrnout i vystupování pražské TOP 09, jejíž představitelé vystupovali k situaci v metropoli. „Oni ta protipovodňová opatření v podstatě zvládli v pořádku, ale způsob, jakým vystupovali a komunikovali s veřejností, byl naprosto děsivý,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz Bystřický.  

Lukáš Jelínek je vůči Miroslavu Kalouskovi smířlivější. „U ministra financí není žádný důvod, aby se procházel v holínkách po břehu,“ myslí si. Fakt, že Kalousek během záplav „zmizel z očí“, proto nevnímá jako něco, co by mu mělo uškodit. A podobné je to prý i s ministrovým nepodařeným rozhlasovým výstupem. „Že vystoupil v rozhlase opilý, bych mu nevyčítal, navíc když uvážíme, že mu voda vyplavila dům, tak je i lidsky pochopitelné, že se napil,“ myslí si Jelínek.

Ukázalo se, že vláda je v rozkladu

Podle mediálního odborníka Bystřického je otázkou, jak moc se vystupování politiků projeví ve volbách, které jsou sice až za rok, ale kampaň před nimi již v podstatě začala. „Ty povodně mohou být ve volbách významným faktorem. Přece jen - války u nás nehrozí, žádné tornádo sem asi také nepřijde, a ty povodně si lidé v postižených oblastech budou pamatovat dost dlouho,“ myslí si.

I když premiér Nečas působil lépe než jeho rivalové na pravici, neznamená to prý automaticky, že povodně pro něj budou plusovým bodem. „Nečas dostal do ruky obrovskou zbraň, ale bude ji muset pořádně použít,“ říká analytik. Premiérovo vystupování totiž prý nebylo jednoznačným vítězstvím, a vyniká spíše díky šedi dosavadních mediálních výkonů premiéra Nečase.

Ve skutečnosti prý nelze hodnotit premiéra jednoznačně pozitivně. „Navzdory jeho částečnému úspěchu se ukázal rozklad politické scény, za kterou museli klíčová rozhodnutí činit nižší úředníci. A to se ve finále může obrátit proti Nečasovi, který je premiér,“ myslí si Bystřický, který odhaduje, že do pozice hlavního kritika selhání a amatérismu státní správy se postaví prezident Miloš Zeman.  

Povodně ovlivní i činnost vlády. A už to prý začíná

Anketa

Zvládli pověřený primátor Prahy Hudeček a česká vláda povodně?

hlasovalo: 1850 lidí
Do voleb ale stále ještě zbývá rok, a proto se záplavy nevyhnutelně promítnou i do kroků Nečasovy vlády. „Povodně nepochybně budou nastolovat vládní agendu,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Tomáš Lebeda. Podle něj je nepochybné, že škody, které bude třeba odstraňovat, se stanou politickým tématem, stejně jako otázka zabezpečení proti povodním, která byla zdůrazněna již v tomto týdnu (například ministr zemědělství Petr Bendl mluvil o vyvlastňování pozemků pro protipovodňové hráze, což okamžitě vzbudilo rozruch) .

Situace se však podle Lebedy bude výrazně lišit od situace po roce 2010, kdy se pod dojmem povodní a potřeby obnovy podařilo prosadit tzv. „povodňovou stokorunu“, což byl příspěvek daňových poplatníků na obnovu po povodních prostřednictvím snížení daňové slevy.

„Politický cyklus je rok před volbami někde jinde. Tehdy bylo po volbách, a tak bylo možné dělat i nepopulární opatření, která rok před volbami racionálně uvažující politik zkrátka nedělá,“ myslí si Lebeda. Politický cyklus však není jediným rozdílem od roku 2010. Je prý třeba vidět, že země se také nachází v úplně jiné ekonomické kondici, což rovněž nejspíš přinese odlišná řešení.

Politici již před povodněmi slibovali, že stát přispěje k ekonomickému oživení prostřednictvím různých pobídek. Podle Lebedy mohou být povodně takovým stimulem pobídek pro některé firmy. „Škody vždy vyžadují investice, a investice mohou vytvářet zvýšený výkon ekonomiky,“ uvedl politolog.  

Politolog Lukáš Jelínek si ale myslí, že do popovodňové obnovy se jak premiér, tak ministr financí pustili špatně. „Velmi mi vadí ta jejich přestřelka, kdo navrhne vyšší úlevy na daních,“ říká. S takovou věcí měli prý přijít již před povodněmi, nebo vyčkat, až se situace uklidní a vše bude možné v klidu promyslet a spočítat. „Navrhovat takto zásadní ekonomické změny v situaci vrcholícího emočního vypětí, to opravdu vyvolává řadu otazníků,“ varuje politolog.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbořil: Romové a kauza Sokolov? Ať Bartoš a Babiš předvedou, jak na tento problém

9:39 Zbořil: Romové a kauza Sokolov? Ať Bartoš a Babiš předvedou, jak na tento problém

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Politolog Zdeněk Zbořil v pravidelném komentáři uplynulých dnů analyzuje aktu…