Novinářka Spencerová nachází některé souvislosti, pokud jde o krizi v Rusku

18.12.2014 8:04 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Analytička Tereza Spencerová ve svém nejnovějším rozboru světového dění pro ParlamentníListy.cz rozebírá současné snahy prezentovat Rusko jako zemi na kolenou, v těžkých ekonomických problémech a bezmála rozvratu. Podle ní má spoustu problémů i Evropa a USA, jen se na ně tolik neupozorňuje. Analytička je však ukazuje s nemilosrdným smyslem pro detail.

Novinářka Spencerová nachází některé souvislosti, pokud jde o krizi v Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci sankcí proti Rusku a zastánci Vladimira Putina

Mám až strach ptát se na kurz rublu, protože jeho hodnota se neustále mění a ke středečnímu odpoledni to vypadá, že katastrofální hodnoty 100 rublů za euro a 80 rublů za dolar jsou zažehnány. Nicméně, co Vy soudíte o prudkých pohybech ruské měny, kde vidíte jejich příčiny a nakolik v nich vidíte prsty skloňovaných ,,spekulantů"? A jak vnímáte způsob referování českých i světových médií, který často mohl vypadat apokalypticky? Také se Vám vybavil rok 2008 a pád indexů na Wall Street, kolem kterého obchodníci a analytici pobíhali jako hejno slepic?

 A já mám strach na vaše otázky odpovídat, protože ekonomice nerozumím a fakt netuším, jestli je volný pád rublu důsledkem nízkých cen ropy, západních sankcí (je jasné, že se Západ právě na tomto vysvětlení bude točit, aby alespoň nějak obhájil svou politiku), spekulací, nějakého záměru nebo všeho dohromady a ještě čehosi navíc. Na druhou stranu mám dojem, že konkrétní příčiny nejsou – pro většinu čtenářů – beztak důležité, zajímavější jsou viditelné důsledky.

Třeba v našich médiích lze vidět titulky typu „Situace je kritická, přiznalo Rusko“, ale když si je rozkliknete, tak se vlastně nic takového nedočtete.

Obecně asi platí, že v Rusku aktuálně probíhá střet mezi liberálními ekonomy, kteří hrají podle tradičních, Západem nastavených globálních ekonomických „pravidel“ a se snaží zachránit dolarové rezervy před znehodnocením, a lidmi kolem Kremlu, kteří pád rublu naopak vítají. Argumentují například tím, že levný rubl umožní i domácímu byznysu žít a rozvinout se, nemluvě o tom, v oné „kritické situaci“ Rusko stále vydělává – ceny ropy totiž klesají pomaleji, než rubl, a tak nízký kurz do státního rozpočtu přispěl v přepočtu už 23 miliardami dolarů. Jinými slovy, vláda vylučuje (velkou) regulaci a nechce opakovat rok 2008, tím spíš, že po obratu od Evropy a USA – a od dolaru – vlastně přestává být dodržování „západních pravidel hry“ pro Rusko až tak důležité, jak si tady stále ještě myslíme. Titulky v novinách realitu nezmění. Bude přitom zajímavé sledovat, co s kurzem rublu udělá dnešní další Putinova tisková megakonference věnovaná právě ekonomice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

Ukrajinskou válku tato koalice nezbytně potřebuje až do voleb, proto Petr Holec neváhá říci, že si p…