Odblokujte vztahy s Ruskem. Ono nechce válčit v Evropě, vyzývá Cyril Svoboda. Koller a Dusilová? Je otázka, zda je to vkusné, ale...

12.04.2016 10:31 | Zprávy

SVĚT OPTIKOU CYRILA SVOBODY Odklánět se od tvrdého jádra Evropy je strategická chyba. O tom je přesvědčen exministr zahraničí, dnes ředitel Diplomatické akademie Cyril Svoboda: „Opírat se o Francii, Německo, jádro zakladatelských států více než o ostatní státy. Pokud bychom byli v krizi, nepředpokládám, že by přišla účinná pomoc z Maďarska, Polska nebo Slovenska.“ V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se také vyjádřil k politickým názorům umělců, které sdělili při předávání Andělů: „Otázka, kdy a jak je to vkusné, to nechme posuzovat ostatní. Že je ale otevřené vyjádření názoru možné, znamená: Buďme hrdi na zem, kde žijeme.“

Odblokujte vztahy s Ruskem. Ono nechce válčit v Evropě, vyzývá Cyril Svoboda. Koller a Dusilová? Je otázka, zda je to vkusné, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Evropská komise přišla s novými návrhy na řešení migrační krize, které byly univerzálně odmítnut nejen českými politiky. Terčem kritiky je i dohoda s Tureckem, kdy není jisté, zda vůbec bude fungovat. Navíc na řecko-makedonských hranicích probíhají tvrdé střety a narůstající frustrace migrantů může vést k vyhrocení konfliktu. I zástupci OSN očekávají další konflikty. Jak by měla teď postupovat Evropská unie a jaký předpokládáte další vývoj?

Řešením je evropská spolupráce. Rozdrobení na jednotlivé státy nevede k řešení. Dokladem je situace na makedonských hranicích. Buď bude situaci řešit Evropa jako celek, nebo budeme zažívat nové a nové krize, někdy na makedonské hranici, pak na jiné. Chápu odpor vůči kvótám, ale nic jiného než kvóty a společný přerozdělovací mechanismus mě nenapadá. Pokud by existoval jiný, budu rád. Měl by to být řízený proces.
Jsem odpůrcem myšlenky, že migranti mají právo se pohybovat po Evropě, kde chtějí. Mají právo na azyl.

Vám se zdál přijatelný některý z návrhů Evropské komise?

Vycházím z toho, že bychom měli pečlivě rozlišovat mezi občanstvím a právem na azyl. Po dobu, kdy hrozí migrantovi ohrožení v zemi jeho původu, pak má právo na azyl. Pokud není nelegální migrant, může ho využít. Nemůže se ale volně pohybovat a říkat: „Chci azyl v Berlíně, na jihu Francie nebo v Benešově u Prahy. Toto právo nemá.  

Německá tajná služba sdělila, že mezi imigranty nejspíše budou bojovníci Islámského státu a že situaci podcenila. Současně se objevují nepříjemná čísla o nárůstu kriminality uprchlíků – zejména mladých mužů, kteří přišli bez rodin. Všeobecný strach z terorismu vládne Evropě. Jak takovým věcem předejít a jak bezpečnostní situaci řešit?
Pokud jde o vládu České republiky. Na jaké kroky by se měla chystat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

Ukrajinskou válku tato koalice nezbytně potřebuje až do voleb, proto Petr Holec neváhá říci, že si p…