Odvolat Moravce? Hovado, žvanilové. Zdeněk Zbořil ostře kritikům Zemana a Klause...

25.03.2019 6:30 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Jen politické rozhodnutí, které má snížit úroveň významu úřadu prezidenta. I takto komentuje hlasování senátorů, kteří neschválili kandidaturu profesora Aleše Gerlocha politolog Zdeněk Zbořil. V reakci na prezidentova slova o vyhladovění Senátu Zbořil podotýká: „Pan prezident ČR, podobně jako prezident USA, má svůj zvláštní humor a ví, že tím jen rozpoutá další kolo láskové, nikoli laskavé excitace.“ K dalším výrokům prezidenta na setkání s občany Karlovarského kraje, které vzbudily rozruch, dodává: „Zejména kritikům prezidenta republiky a předsedy vlády většinou chybí jakýkoli smysl pro humor a tento svůj nedostatek nahrazují zavilým vytím.“

Odvolat Moravce? Hovado, žvanilové. Zdeněk Zbořil ostře kritikům Zemana a Klause...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Profesor Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Také o tom, že senátoři jeho kandidaturu neschválili, byla řeč v pořadu Týden s prezidentem, který tentokrát natáčela TV Barrandov v Karlovarském kraji, kde byl prezident na několikadenní návštěvě. „Tak mně už se to stalo potřetí,“ okomentoval nezvolení prezident Miloš Zeman s tím, že navrhne nové kandidáty, a ocenil, že výbor Gerlocha doporučil. „Uškodili ne mně, ale Ústavnímu soudu, který mohl mít skvělého člena,“ řekl. „Pokládám to za ubohost části senátorů,“ pokračoval a znovu zopakoval, že trucovat nebude a bude hledat jiného kandidáta. K tématu se vrátil i na závěrečné tiskovce při ukončení návštěvy v regionu: „Pokud si opoziční kluby prožily pětiminutovku své hérostratovské slávy, tak neuškodili mně, ale uškodili především Ústavnímu soudu, který mohl mít skvělého právníka. Mimochodem, už v roce 2006 byl právníkem roku,“ připomněl Gerlochův úspěch prezident Miloš Zeman.

„Samozřejmě, senátorům vůbec nejde o prof. Aleše Gerlocha, ale o prezidenta Miloše Zemana. Je to politické rozhodnutí, která má snížit úroveň významu jeho úřadu, ale podle mého názoru to bude na škodu nejen Ústavnímu soudu, ale i Senátu PČR samotnému,“ reaguje politolog Zdeněk Zbořil. „Stačí si přečíst jména senátorů, kteří hlasovali proti prezidentovu návrhu, ale i jména těch, kteří hlasování nezúčastnili a každému je jasné, dokonce i Viki od Voršilek, která kritizuje prezidentovo, podle jejího názoru, neústavní chování, oč jde. Voliči si ale své senátory zvolili, a tak se budou moci těšit na jiné lhůty vyřizování svých záležitosti, které byly už tak dost dlouhé,“ dodal a upozornil: „Nevím, zda si jsou vědomi také toho, že zase předali prezidentovi na objemu jeho moci, což se projeví tím, že, jak sám říká, bude vybírat a nedělat schválnosti. Bohužel ale nevíme, jak dlouho to potrvá a zda se nebude čekat na jiné složení Senátu, který by mohl být vůči prezidentovým návrhům vstřícnější.“

„Pan Vondráček ví, o čem mluví“

V Interview na ČT24 reagoval na to, že Gerlocha Senát nepodpořil, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček: „Znám ho osobně, byl to skvělý kandidát po odborné i lidské stránce. Kdyby Zeman nominoval na ústavního soudce Ježíše Krista, tak v tomhle Senátu by neprošel,“ podotkl. „Více než polovina senátorů z jejich úctyhodného počtu 81 si myslí, že je ve válce s prezidentem a ta druhá polovina se zasedání Senátu, nikoli však výborů, účastní, dalo by se říct s trochu nadsázky, jen občas,“ uvedl politolog. „A pokud se ve vzrušené mediální přestřelce hovořilo o vyhladovění Senátu, nebo naopak o vyhladovění prezidenta, není to o ničem jiném než dalším pokračování sporu, který začal zatím neúspěšným žalováním senátora Václava Lásky, pokračuje nepřijetím návrhu Aleše Gerlocha za člena Ústavního soudu a konečně finišuje, v době kdy předseda italské vlády podepisuje v ČLR obchodní smlouvy za 20 miliard USD nebo euro, a před cestou prezidenta do Číny obviňováním ČLR kvůli čínskému Guantanámu, o kterém páni senátoři vědí jen z doslechu,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…