Omyl Václava Havla. Zbořil velmi vážně o Němcové

25.7.2022 12:36 odp. | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Říše lži se nerozkládá na Západě nebo Východě, ale je to jeden z velkých úspěchů tolik kdysi oslavované globalizace,“ říká v dnešním Rozjezdu politolog Zdeněk Zbořil. Komentuje diskuse o úsporách na klimatizaci nebo investice do obrany státu. „Nemyslím si, že stíhací letouny F-35 bude nějaký americký second hand, ale snad se našim odborníkům podaří uhodnout, za co bude třeba zaplatit ty nekřesťanské peníze,“ podotýká. A sněm hnutí STAN? „Pří vší úctě k panu Gazdíkovi, trochu mi to připomíná starý vtip…“

Omyl Václava Havla. Zbořil velmi vážně o Němcové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Snad nikoho neurazím, když řeknu, že nejzajímavější v těchto dnech je jakási mediální pohoda. Ne, že by se nic nedělo, ale ve zpravodajství ze všech stran přímo vyzařuje neochota zprávy vyhledávat, kriticky je posuzovat a hodnotit,“ komentuje uplynulé dny politolog Zdeněk Zbořil. „Kdo v nich chce hledat obraz skutečnosti, měl by být varován, že jde o obraz falešný, nepravdivý a záměrně vznikající za účelem obelhávat nejen ty, kterým je snad určen, ale i ty, kteří jej vytvářejí. Říše lži se nerozkládá na Západě nebo Východě, ale je to jeden z velkých úspěchů tolik kdysi oslavované globalizace,“ dodává.

V nedělní Partii Plus televize Prima se střetli předseda Senátu Miloš Vystrčil a dvojnásobný exministr průmyslu a dopravy, nyní místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček. „Oba pánové se mi zdáli až příliš upřílišnění a příliš spěchající přesvědčit své předpokládané publikum o tom, kdo má vlastně pravdu. Pak to nemohlo dopadnout jinak, než že byli nedůvěryhodní oba,“ podotýká Zbořil. „Snad překvapila shoda názorů na přijetí nebo odmítnutí eura. Nedovolil bych si z toho ale usuzovat na to, že pan senátor Vystrčil  prokázal vůli k dohodě s ANO 2011 a nedohodě se STAN a TOP 09. Snad si jen mysleli, že si také jednou mohou dovolit hájit názor, který považují za prospěšný občanům ČR, bez ohledu na to, zda jsou vládní stranou nebo opozicí,“ dodává.

Vláda lidem říká, že mají šetřit. A to je jedna z věcí, která Havlíčka zlobí. „Tyhle hraběcí rady nikdo nepotřebuje, lidé šetří sami,“ konstatoval. Kabinetu Petra Fialy vyčetl, že vůbec nepomáhá firmám, na rozdíl od programů v Rakousku či v Německu.
„Potvrzením páně Havlíčkových slov je dnešní ranní zpráva, že spotřeba plynu na některých místech v ČR klesla o 14–15 %. Jistě to není tím, že paní předsedkyně EK Ursula von der Leyenová o tom mluví a naši politici ji napodobují. Udělat to mohou, nebo už udělali, jen konzumenti. Ať malí nebo velcí, ale jen oni a žádná moudrost z Bruselu či z Valdštejnské zahrady a Strakovy akademie to za ně neudělá,“ hodnotí politolog. „Jen bychom měli dávat pozor, zda některé ‚rady‘ se neříkají snadno, když je venku na slunci 33 stupňů Celsia a jak to bude, až přijdou první mrazy a začne padat sníh,“ dodává.

Když se politik okresního formátu stane ústavním hodnostářem

Vystrčil doporučil, že bychom mohli ušetřit ještě na klimatizaci. „Teď se na mě asi někteří budou zlobit, ale já si nemyslím, že je tolik potřeba využívat klimatizaci. Šetřit budeme muset všichni, a já chci moc poděkovat všem, kteří to dělají,“ řekl Vystrčil v Partii. „Tak to vypadá, když se politik okresního formátu stane senátorem nebo dokonce třetím nejvyšším ústavním hodnostářem. Snad by si pan Vystrčil mohl nechat spočítat, jak energeticky náročná je klimatizace v rodinném domku nebo v paneláku, a jak je to s její nutností v libovolném výrobním provozu,“ uvedl Zbořil. „Když už ‚budeme šetřit všichni‘, mohl dát pan senátor na počinek informaci, jak se bude šetřit v budově Senátu a jeho přilehlých servisních prostorách,“ dodal.

Podle Havlíčka je úsporný energetický tarif „legislativní paskvil“, ale i tak je třeba schválit alespoň něco, aby lidé pomoc dostali. „Ale hlavně ta pomoc je nízká, je to málo. Toto kdyby bylo uděláno na jaře, tak je to v pořádku, ale teď ta situace, jaká bude na podzim, tak to lidem možná sníží náklady o 10 procent, ale možná o nic,“ hřímal Havlíček v Partii. „To je otázka pro odborníka a předpokládám, že pan Havlíček mezi ně patří. A ví, o čem mluví. Rozhodně by taková rozhodnutí měla být zásadní a dosahovat by se jich mělo ve shodě vládních stran s opozicí. Snad nemusíme připomínat, že by se podobné téma nemělo zneužívat v předvoleních tahanicích, ať již jde o volby komunální, senátní nebo prezidentské,“ říká politolog.

Nejde jen o nákup několika hraček na létání

Nákup amerických stíhaček F-35 Lightning vyvolal spory mezi politiky. Podle zastánců má obchod zvýšit ochotu Spojených státu bránit v případě krize jak Českou republiku, tak i evropské státy NATO. „Tato záležitost je opravdu hodná pozornosti, protože nejde jen o nákup několika hraček na létání. Ale jde o celý systém obrany vzdušného prostoru České republiky a její kompatibilitu s podobnými systémy ve střední a nad střední Evropou. A to neuvažujeme o její sounáležitosti s vojenskými operacemi nad územím NATO a případným angažmá někde za jeho pomyslnými hranicemi,“ analyzuje Zbořil. „Nezanedbávejme ani podezření, že se zase jen jedná o přípravu na válku, která už byla, a že takovému omylu se nedokázali vyhnout ani nejslavnější vojenští stratégové. Nemyslím si, že stíhací letouny F-35 budou nějaký americký second hand, ale snad se našim odborníkům podaří uhodnout, za co bude třeba zaplatit ty nekřesťanské peníze a co bude nezbytně nutné v době překotně se měnících technologií a způsobů vedení války,“ dodává.

K nákupu nové vojenské techniky také dodává: „Těch několik kusů letadel naši zem a její vzdušný prostor neubrání a spolupráce s vojenskými strukturami USA se bude muset zvětšovat. Rozhodnout ale, jak dlouho nám tato spolupráce vydrží, je velká odpovědnost a mám spíše obavy z toho, jak tato rozhodnutí vlády a Parlamentu vznikají. Dosavadní, třeba jen třicetileté zkušenosti nám ukazují, že nebývala snadná a v nejhorších případech končila před soudem.“

V čem se prezident Havel ve Visegrádu mýlil?

Maďarský premiér Viktor Orbán naznačil potřebu změnit strategii pro válku na Ukrajině,  protože sankce nefungují. Jeho slova mimo jiné nepřijala senátorka Miroslava Němcová. Podle ní se Putin snaží s podporou Orbána narušit jednotu EU a Visegrádská čtyřka by měla být raději rozpuštěna. „Pokračování V4 nemá smysl,“ uvedla.
  
„Paní senátorka se zřejmě našla na  jiné politické úrovni, než na které se dosud pohybovala. Dosud jsem v minulých letech nezaznamenal její geopolitické úvahy v takovém rozsahu, kterých se tentokrát dopustila,“ uvedl politolog. „Jako demonstrativní obdivovatelka politiky Václava Havla by mohla nám nevěřícím vysvětlit, v čem se prezident Havel ve Visegrádu mýlil. A když už chceme rozhodovat o rekonstrukci válkou zničené Ukrajiny, jak se o tom budeme domlouvat s polskou a maďarskou vládou? Snad by se o tom mohla domluvit alespoň s dnešním MZV ČR Lipavským a nestrašit naše nejbližší sousedy, anebo, po dohodě s paní Pekarovou Adamovou, se rovnou zasadit o svržení vlády Viktora Orbána  v Maďarsku. A protože Polsko a Maďarsko mají na Ukrajině své zájmy, snad by bylo vhodnější, jak říká její politicky také zvláštně uvažující kolegyně, stát někde v koutku a ‚šoupat nohama‘,“ dodal.

STAN má za sebou sněm. „Vono se to hlo až na zem!“

O víkendu se uskutečnil mimořádný sněm hnutí STAN. Vicepremiér Rakušan potvrdil pozici. „Nechtěl bych nikoho urazit, ale šlo vlastně jen o jediné – ‚držet pohromadě nebo viset každý zvlášť.‘ Je to v Evropě prastaré naučení, které se ale vyplatilo už mnohokrát a není divu, že je stále tak aktuální,“ komentuje Zbořil.

„Jsme hnutí, které buduje, stará se, posouvá věci kupředu, řeší problémy, nenechává usnout vize, nepolitikaří, je slušné, vidí dál než za vlastní volební období, prosazuje rozhodování co nejblíže lidem,“ vyjádřil se Petr Gazdík, bývalý ministr školství, který se v souvislosti s kauzou Dozimetr vzdal mandátu. „Pří vší úctě k panu Gazdíkovi, trochu mi to připomíná starý vtip z rozhovoru zednického mistra s jeho pomocníkem: Pane mistr, vono se to hlo... (říká učedník)… A kam? Napravo nebo nalevo? (mistr) Pane mistr, vono se to hlo – až na zem!“ směje se Zbořil.


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To se vám vymkne. Napadání Babišových mítinků: Pamětník Zbořil ví své

9:11 To se vám vymkne. Napadání Babišových mítinků: Pamětník Zbořil ví své

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Tak asi jsme už dospěli do druhé fáze ‚liberálně-demokratické revoluce‘ a ně…