Politolog Rupnik licituje o možných prezidentech: Škoda, že je Dienstbier mladý

23.06.2012 8:23

POLITOLOGOVÉ Velké strany v Česku nemají žádného jasného kandidáta na post prezidenta. To je zarážející. U ČSSD je problém, že nikdy nevěděla, co s bývalým lídrem. Snad se to změní. Škoda, že je Jiří Dienstbier tak mladý. V USA by prošel, ale u nás ne. Tak přemítá o možných prezidentech francouzský politolog a historik Jacques Rupnik, jenž měl vždy blízko k zesnulému exprezidentovi Václavu Havlovi.

Politolog Rupnik licituje o možných prezidentech: Škoda, že je Dienstbier mladý
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jacques Rupnik

„Škoda, že je Jiří Dienstbier tak mladý. V USA by možná prošel, ale v konzervativním Česku ne. Má budoucnost. Jeho vstup do vysoké politiky byl principiálním gestem. Nechtěl na pražské radnici pokračovat v tiché dohodě ČSSD a ODS. Na oko bojovali, ale potichu to spolu pekli. Tak to odmítl. Nemluvě o jeho rodinném dědictví,“ vynáší Jacques Rupnik mladého sociálního demokrata. Vždy byl příznivcem a přítelem zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla, s nímž sdílel mimo jiné i jeho proevropské smýšlení.

Klausův náhled je zastaralý

Proto odsuzuje různá přirovnání Evropské unie ke komunistické Radě vzájemné hospodářské pomoci jako urážky všech Evropanů. „Nikdy jsem si nemyslel, že hájení národní identity a projektu Evropské unie si musí jednoznačně protiřečit. Otázku národní identity a suverenity přeci dnes nelze definovat pohledem devatenáctého a velké části dvacátého století. Žijeme v propojeném a globalizovaném světě. Evropský projekt je sice nedokonalý, ale jde o sdílenou suverenitu,“ podotýká Rupnik s tím, že euroskepticismus prezidenta Václava Klause proto není na místě.

Anketa

Kdo by byl nejlepší prezident?

hlasovalo: 6311 lidí

Na druhou stranu připouští, že některé Klausovy původní výtky vůči euru byly oprávněné. „Jako odpůrce eura vystupoval od začátku. Měl pravdu v tom, že společná měna u zemí s tak rozlišnou rozpočtovou politikou si zadělává na problém. Ten přišel. Nicméně vše se postupně dopracovává a domýšlí. Mít dílčí pravdu neznamená mít celou pravdu. Pokud však existují obavy z ekonomické nadvlády Německa ve střední Evropě, je třeba o to více sázet na Evropskou unii, která právě kvůli tomu vlastně vznikla. Vědí to Rakušané, Slováci a Poláci, kteří sází na unii. Jen my jsme ostrůvkem úplně největší moudrosti,“ ironizuje.

Havlův náhled na prezidenta

„Zaráží mě, že velké strany nemají samozřejmého lídra. Vždy pro mě bylo záhadou, proč ČSSD nikdy nevěděla, co udělat s bývalým lídrem. Zeman skončil na Vysočině. Špidla na čas v Bruselu. Gross na Floridě. Paroubek založil novou stranu. Snad se to teď  změní,“ přemítá. Ostatně strany podle něj ztratily důvěru lidí, proto se nediví úspěchu nadstranických kandidátů v průzkumech. „U Fischera lidi přitahuje serióznost a fakt, že byl vždy povznesen nad stranické šarvátky. Švejnar je úplně zvenku, což některé také láká,“ posuzuje.

Proto by podle něj mohlo Karlu Schwarzenbergovi v současnosti uškodit právě to, že je kandidátem TOP 09 a jako ministr zahraničí je moc zamotaný do vládních struktur, které nemají u veřejnosti moc dobré renomé. „Zajímám se mimo jiné i o středoevropskou historii a v případě Karla Schwarzenberga v Černínském paláci a možná i na Pražském hradě je příznačné, jaké dějiny udělaly kolečko a jak se jeho rod vrací z dávných věků,“ směje se.Další názory předních politologů k aktuálním tématům čtěte ZDE

V letech 1990 až 1992 byl Jacques Rupnik poradcem prezidenta Václava Havla. „Prezidenti nemusí být vždy postarší muži, kteří si místo do penze odcházejí odpočinout na Hrad. Václav Havel chtěl někoho, kdo hájí určité hodnoty a není úzce stranicky zaměřený. Třeba nějakého ze studentských vůdců z roku 1989. Třeba Šimona Pánka. Nicméně velké kvality viděl i u žen v politice. Obecně se ví, že podporoval Madeleine Albrightovou, ale i Petru Buzkovou,“ posuzuje Rupnik vhodnou osobnost na Pražský hrad i úhlem pohledu prvního demokratického prezidenta Česka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

On to sako nesundá. Sundají jeho? Zlé zprávy pro Fialu, hrozí ještě horší

14:34 On to sako nesundá. Sundají jeho? Zlé zprávy pro Fialu, hrozí ještě horší

„Mám pocit, že stále přemlouvají přesvědčené. Nedaří se jim narozdíl od Babiše vstoupit do vod váhaj…