Politolog ukázal studentům recept na silnou vládu. A přidal varování

01.11.2012 10:50 | Zprávy

Přímá volba prezidenta je spojena s celou řadou rizik. Novou hlavu státu budeme moci volit přímo zřejmě jen proto, že nelze kvůli hospodářské krizi zajistit ekonomický růst a větší počet pracovních míst, myslí si politolog Tomáš Lebeda.

Politolog ukázal studentům recept na silnou vládu. A přidal varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády České republiky

Naplní přímá volba prezidenta očekávání občanů, nebo přinese další zklamání a deziluzi? Na tuto otázku se tento týden v jedné z olomouckých kaváren snažil nalézt odpověď politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého. Podle něj fakt, že budeme moci volit hlavu státu přímo, může přinést řadu nepříjemností.

Přímá volba může posílit prezidentovy ambice

„Pouštíme se do nejistoty. Podstupujeme rizika, která bychom jako stát podstupovat nemuseli, protože je nemáme zapotřebí. Přímá volba může posílit prezidentovy ambice ještě aktivněji zasahovat do politiky a změnit rozložení sil uvnitř exekutivy. Silný mandát od obyvatel, který získá prezident díky přímé volbě, je totiž něco nesrovnatelného s přímou legitimitou odvozenou od třeba velmi křehké většiny v Poslanecké sněmovně, kterou má vláda a premiér,“ sdělil několika desítkám přítomných studentů Lebeda.

Prezident by tak podle něj mohl například začít pravidelně navštěvovat jednání vlády a mohl by se začít chovat tak, že vládu začne v podstatě úkolovat. „Může dojít také k situaci, kdy vzejde prezident ze stejné strany jako premiér a pak bude rozhodující, kdo z nich je větší autorita, ten pak bude dominovat exekutivě. Pokud se vám to zdá absurdní, stačí se podívat do Francie,“ doplnil docent a vedoucí katedry politologie olomoucké univerzity s tím, že poté už není daleko k tomu, aby prezident řekl premiérovi, že dělá svoji práci špatně a měl by tedy odejít. „A premiér to udělá, protože jeho prezident je zároveň jeho stranický kolega, který má větší autoritu a strana se postaví za prezidenta,“ vysvětlil Lebeda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…