Předčasné volby ještě před příchodem Klause. Údajný Kalouskův cíl

19. 9. 2011 21:01

POLITOLOGOVÉ Občanská demokratická strana se v čele se svým předsedou začala vymezovat vůči TOP 09. Politologové se shodují v tom, že strana Petra Nečase se bojí o to, že přichází o prvenství na pravici. Jedná se prý však až o reakci na situaci, do níž občanské demokraty zatlačila TOPka a především Miroslav Kalousek. Ten se podle politologů připravuje na předčasné volby a snaží se rozšířit členskou základnu.

Předčasné volby ještě před příchodem Klause. Údajný Kalouskův cíl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí MIroslav Kalousek (TOP 09) vedle premiéra Petra Nečase (ODS) ve sněmovně

Premiér Nečas a s ním i ODS se začínají vymezovat vůči TOP 09 a Miroslavu Kalouskovi. Nejnověji v otázce rozpočtového určení daní, kdy se Petr Nečas o víkendu v Brně na setkání s občanskodemokratickými starosty tvrdými slovy zastal velkých měst. ODS navíc podle premiéra není "marketingovým a umělým produktem přeběhlíků", čímž zjevně opět narážel na stranu TOP 09.

V minulých týdnech předseda vlády Petr Nečas odsoudil snahu ministra financí Miroslava Kalouska o větší zdanění OSVČ. Premiér si také prosadil svého tajemníka pro záležitosti EU přes protest Karla Schwarzenberga a jeho strany. Nejnověji je možné, že ODS a VV znemožní ministru financí zrušení zvýhodnění stravenek.

Související:


Klaus a TOP 09 sevřely podle Lukáše Jelínka ODS do kleští

Podle politologa Lukáše Jelínka má Nečas pro svou novou strategii dva důvody - jeden dlouhodobý, jeden krátkodobý. Tím krátkodobým je blížící se kongres ODS. Ten je sice nevolební, ale přesto bude podle Lukáše Jelínka prostorem ke kritice premiéra a vlády. „Petru Nečasovi bude vytýkáno, že je málo viditelný, že ustupuje koaličním partnerům. Jeho dosud nevídaná činorodost je tak dána říjnovým kongresem," usuzuje pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.

Podstatnější je ovšem pro Jelínka důvod, který by se dal považovat za dlouhodobý problém občanských demokratů. „ODS se ocitá v kleštích, na jedné straně je tu apetit TOP 09, která má ambice stát se nejsilnější pravicovou stranou, která se například na kauza Bátora profiluje jako pravice, co si nezahrává s fašizmem. Druhou stranou těch kleští je pak Václav Klaus a jeho možné znovuvstoupení do parlamentní politiky. Pokud by prezident zakládal novou stranu, byla by tato strana napravo od ODS, byla by to strana vyhraněná a ODS by ve srovnání s ní byla bledá a nejasná, proto Petr Nečas musí mobilizovat sympatizující voliče," vysvětluje politolog.

Strany vládní koalice přitom podle Lukáše Jelínka musí myslet na svou pozici u voličů při každém okamžiku, protože neustále ve vzduchu visí hrozba předčasných voleb. „Koalice má přinejmenším už ve straně Věci veřejné zabudovaný iracionální prvek, její konec může přijít doslova kdykoliv, a proto každá z vládních stran podmiňuje své kroky pozicí u voličů. U ODS není možné, aby vypadala jako strana, která ve vládě nic nedělá. Věci veřejné si totiž připisují případné body protikorupční strategií, TOP 09 má všechna reformní ministerstva, logicky se pak snaží tvářit jako ti, co táhnou reformy, ODS oproti tomu musí svoji pozici jasně najít a uhájit," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.

Nečas se snaží, ale nemá šanci na úspěch, míní Hvížďala

I podle mediálního odborníka Karla Hvížďaly je současné vyostřování pozic ODS vůči TOP 09 ze strany premiéra motivováno říjnovým kongresem ODS. „Pořád se ještě hraje o to, zda kongres bude volební, nebo ne. A také jde o to, zda další - volební - kongres ODS bude před krajskými volbami, nebo až po nich. Takže toto je prakticky poslední šance premiéra, kdy může ukázat, že něco dělá," varuje pro ParlamentníListy.cz Hvížďala.

O tom, jak bude snaha předsedy vlády vymezit se vůči TOP 09 úspěšná, však Karel Hvížďala pochybuje: „Nejedná se ani o příliš sofistikované, ani o jiným způsobem zajímavé kroky. Nečasovi chybějí závažné argumenty proti TOP 09. Ty, které předkládá, jsou slabé a nepřesvědčivé. Především v tom, že sám premiér nepřináší žádná nová témata. Ve vnitřním boji, který se nyní vede v ODS, s tím podle mě premiér nemůže uspět."

Pozor, s vymezováním začala TOPka

Mediální odborník Karel Hvížďala však dodává, že všechny premiérovy snahy vymezit se jsou reakcí na to, že se Miroslav Kalousek a jeho TOP 09 jasně vymezují a vymezovali vůči ODS. „TOP 09 chce získat vůdčí postavení v pravém politickém spektru. Dokonce mám informace, že Miroslav Kalousek se připravuje záměrně na předčasné volby. Ty by měly být dříve, než do hry vstoupí případná nová politická strana Václava Klause," říká pro ParlamentníListy.cz Karel Hvížďala.

Ani komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka nevidí situaci současného vymezování se ODS tak jednoznačně. „Je to přesně naopak. Miroslav Kalousek cítí, že struktura TOP 09 je křehká. Tři tisíce členů nestačí na střednědobý a dlouhodobý výhled, strana s tak malou členskou základnou prostě nemůže na politické scéně zakotvit. Právě určení daní, které Kalousek připravil, je kampaň, která má zaujmout 6030 starostů. TOP 09 se stylizuje do role obhájců obcí, proti čtyřem největším městům," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz alternativní pohled na situaci Bohumil Pečinka.

Schwarzenbergobakalovské lóže a bývalí lidovci jsou na silnou stranu málo, říká Pečinka

Podle Bohumila Pečinky je přitom celá struktura TOP 09 nejasná a vnitřně rozháraná: „Na jednu stranu je tu jakési - ve svém smyslu fungování - Schwarzenbergobakalovské lóže, kam se nevstupuje, ale přijímá, na stranu druhou je tu pak celá řada bývalých lidovců kolem Miroslava Kalouska. Přesto ta strana nemá téměř ani dost lidí na to, aby zvládla krajské volby. A právě rozpočtovým určením daní chce Miroslav Kalousek vyřešit problém s malou členskou základnou."

Bohumil Pečinka přitom upozorňuje, že ještě na podzim minulého roku chtěl Miroslav Kalousek daně určit jinak. „Primátoru Svobodovi ukazoval Miroslav Kalousek takové rozpočtové určení daní, kde menší města dostala peníze nikoliv na úkor měst velkých." Komentátor Reflexu přitom upozorňuje, že ani v jednom ze čtyř velkých měst, která budou novým rozpočtovým určením daní poškozena, není TOP 09 v magistrátní koalici.

Velká města jsou Kalouskovým rukojmím a ODS je podle Pečinky hájí až s velkým zpožděním.

„Jednak je to snaha o politické etablování strany TOP 09 na nejnižší politické úrovni, kdy například ve středu 21. září TOP 09 organizuje demonstraci starostů před Úřadem vlády. Jednak je to ovšem i nedomyšlené a levicové řešení. Kromě toho, že je absurdní, že demonstraci starostů za jejich rozpočty pořádá strana, která má ve vládě obsazené ministerstvo financí, tak je také problematické samotné rozpočtové určení daní, které připraví velká města o peníze," říká Bohumil Pečinka a svou verzi dále rozvádí: „Ono je to sice velice hezké říct, že ‚vezmeme peníze těm nejbohatším‘, ale je nutné si připomenout, že následkem ekonomické krize měla velká města extrémní propad příjmů, ubrat jim tedy další peníze je nedomyšlené a politicky účelové."

ODS tak v čele s Nečasem podle Pečinky pouze zpětně reaguje na Miroslava Kalouska. „Ta reakce však přichází 15 minut po dvanácté," uzavírá pro ParlamentníListy.cz Bohumil Pečinka.


Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Matěj Pálka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbořil: Milion chvilek vyzval ke státnímu převratu? ČT je součást protistátní akce

11:34 Zbořil: Milion chvilek vyzval ke státnímu převratu? ČT je součást protistátní akce

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Jsou lidé, kteří si myslí, že 17. listopad patří jen jim, jiní, že patří StB…