Profesor Tomský pro PL: Jsme na počátku rozvratu. EU ničí mír a demokracii. Ukrajincům nikdo nepomůže, mají smůlu

11.04.2016 7:08

ROZHOVOR „Unie je konkretizovaná Utopie, jež ničí demokracii, ekonomii a mír v Evropě. Jsme zřejmě na počátku rozvratu,“ varuje politolog profesor Alexander Tomský v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz. Také vysvětlil, proč Rusko potřebuje nepřátele a z jakého důvodu „Ukrajině nikdo nepomůže“.

Profesor Tomský pro PL: Jsme na počátku rozvratu. EU ničí mír a demokracii. Ukrajincům nikdo nepomůže, mají smůlu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský

Anketa

Myslíte si, že Češi jsou rasisté a xenofobové?

9%
91%
hlasovalo: 9082 lidí

Britský premiér David Cameron má za sebou svůj pravděpodobně nejdelší týden ve funkci. Pět dní poté, co unikly dokumenty zvané Panama Papers, se totiž přiznal, že měl peníze ve fondech svého otce, což byla informace, kterou dosud zapíral. Tvrdí ale, že nedošlo k daňovému úniku. Podle labouristů by však měl rezignovat. Informuje The Independent. Co to může způsobit? Bude to mít vliv na klíčové rozhodování Britů v červnu?

Opozice z principu přehání, včetně té konzervativní, neboť toryové jsou radikálně rozpolceni a strana brexitu se stala hlavním Cameronovými odpůrcem. Materiální podstata deliktu je poměrně slabá, premiér měl ve fondu peníze po otci, ale věděl, že je to problém a před volbami v roce 2010 je vybral. V lidovém referendu se bude ovšem volit i o něm, populární nikdy nebyl, tábory jsou vyrovnané a nepatrná menšina bude mít váhu. Leckdo bude hlasovat proti němu bez ohledu na Unii.

Anketa

Podporujete Andreje Babiše?

60%
40%
hlasovalo: 31165 lidí

Britský novinář Leo McKinstry v konzervativním deníku The Telegraph nazývá Evropskou unii „monstrem“, které chce zničit národní státy. Brusel obviňuje z toho, že hodlá díky stovkám tisíc migrantů z muslimským zemí vytvořit nový evropský národ. „Anarchistická politika Bruselu je hnacím motorem pro dovoz násilné misogynie, závislosti na sociálních dávkách a džihádistického extremismu,“ píše. Navíc i příhraniční agentura EU Frontext  připustila, že útoky v Paříži jasně prokázaly, že migrační toky silně zneužívají teroristé pro vstup do EU. Jak situaci vnímáte vy?

Naprosto stejně a nejsem sám, viz Klaus - Weigel: Stěhování národů. V Evropě vznikla nadnárodní oligarchie všech vládních stran všech států a jimi najmenované bruselské nomenklatury pěti prezidentů, komisařů a rozsáhlého aparátu 55 000 úředníků. Její moc tím výrazně převyšuje odvolatelné vlády domácí a jediná legitimita, kterou má, je budování společného evropského státu. Protože však podmínkou je lid, jenž Evropě chybí, je zapotřebí národní státy nejen legislativně oslabit, ale pokud možno poškodit i jejich vnitřní soudržnost. Proto jsou migranti vítanou příležitostí a nikdy jim také Unie v minulosti nebránila v příchodu. Statistika ukazuje, že naprostá většina přistěhovalců za posledních 20-30 let nejsou žádní azylanti. Nyní se zdůrazňuje rozdíl mezi migranty a uprchlíky kvůli uklidnění obyvatelstva. Doposud to bylo jedno.

Unie je konkretizovaná Utopie, jež ničí demokracii, ekonomii a mír v Evropě. Jsme zřejmě na počátku rozvratu.

Minimálně dalších čtrnáct dnů nebudou vraceni migranti z Řecka do Turecka, jak si žádá nová dohoda mezi EU a Ankarou. Informoval řecký ministr zahraničí. O azyl totiž v Řecku požádalo nebývalé množství utečenců. O čem to svědčí? Má nová dohoda s Tureckem budoucnost?

Myslím, že se příliv běženců sníží, aby poklesl domácí tlak na politiky, ale nepochybně budou migranti hledat jinou cestu. O tom, že by se měla Evropa uzavřít, nebo dokonce chránit svou vnější hranici, se vůbec neuvažuje. Mluví se o kontrole. Timmermans je známý fanatik unijní Utopie.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz zmínil: „Turecko vydírá, stupňuje své požadavky. Nejdříve to byly tři miliardy eur, pak šest miliard eur a teď mi jeden z prezidentů, kteří mě v posledních týdnech navštívili, dokonce říkal, že už je požadavek na 20 miliard eur. Trošku mi to připomíná tzv. tribut neboli výpalné, který stará Říše římská platila Barbarům, aby neloupili na jejich území.“ Do jaké míry se může prognóza prezidenta vyplnit?

Nikdo nevíme, jak budou Turci stupňovat své požadavky. Turecký bazar mají jistě v krvi, i zájem Západ oslabit. Střet civilizací je většinou skrytý, často podvědomý. Turecký islamizující autokrat kritiku Unie dost špatně snáší.

V rozhovoru prezident také zmínil návrh na umístění uprchlíků v Řecku: „Ten návrh spočívá v tom, že Řecko má desítky a desítky neobydlených ostrovů, má obrovský zahraniční dluh, který není schopno splatit, a tím, že by na těchto ostrovech zřídilo sběrné tábory pro ilegální migranty včetně těch, kteří budou deportováni z Evropské unie, by krytím nákladů na tyto sběrné tábory umazávalo svůj dluh vůči členským zemím EU.“ Mohl by takový postup být pro EU přijatelný? 

O tom se už dlouhodobě spekuluje, jinak by se musel nesplatitelný dluh z velké části vymazat, což je politický průšvih celé eurozóny – zvláště ovšem v Německu, kde vláda vytrvale celá léta prohlašuje, že je německou medicinou rozpočtových škrtů a zvyšováním daní splatitelný… Ve skutečnosti je trvale deflační a roste, z původních 120 miliard eur na dnešních hrůzných 300 miliard.

Vypadá to, že uprchlická vlna zeslabuje. Ovšem objevují se varování, že vzniknou další trasy například přes sever Afriky. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere mluví o další dohodě: „Pokud by lidé začali z tohoto směru znovu přicházet, budeme nuceni najít podobné řešení, k jakému jsme dospěli s Tureckem, a začít jednat rovněž se zeměmi severní Afriky.“ Do jaké míry může být tento scénář pravděpodobný?

Velice pravděpodobný. Proud uprchlíků je zapotřebí tlumit kvůli negativní reakci rozhořčených občanů.

Otevřená podpora Turecka Ázerbájdžánu ukazuje, že potyčky u Náhorního Karabachu jsou důležité i na poli mezinárodní politiky. „Ázerbájdžán je v daném konfliktu podporován Tureckem. To je navíc historickým nepřítelem Arménie, jelikož během první světové války osmanský předchůdce současného Turecka spáchal na Arménech genocidu,“ vysvětlil v iDNES.cz expert na Kavkaz Tomáš Šmíd. Rusko podle něj naopak v konfliktu podporuje Arménii. K čemu tato situace může vést?

Opět tu máme menší střet civilizací, ale k válce mezi Tureckem a Ruskem jistě nepovede. Doutnat ale konflikt může dlouho, tak jak v Ukrajině.

Pozorovatelé se shodují, že se Američané snaží nějak rozumně vyjít s Rusy. Je dokonce naznačováno, že Ukrajina už nemůže počítat přinejmenším do konce volebního období Obamy s podporou. Vybruslil tedy Putin z izolace?

Myslíte sankce? Ty zřejmě zůstanou. Putin ale potřebuje jednat samostatně, aby dokázal váhu ruského impéria, se Západem spolupracovat nehodlá. Zvláště nyní, kdy tak výrazně Rusko chudne, nabyla pro něj jistá izolace, čili odstup, ještě větší význam. Je to prastará státní doktrina, věčně obležené pevnosti, kterou doma získává na prestiži. Potřebuje nepřátele.

Pokud jde o Ukrajinu, co říci na současný stav a jakou špetku naděje lze Ukrajincům alespoň dát? Ukrajina prý stále věří, že dostane zásadní pomoc od Evropy a USA. A to i přesto, že začíná být zřejmé, že se žádná taková pomoc nechystá. V ohrožení je dokonce i asociační dohoda, kvůli které na podzim 2013 začal majdanský převrat. Jaký předpokládáte další vývoj?

Ukrajinci mají smůlu. Nikdo jim nepomůže. V Evropě budou teď hlavním problémem běženci, kteří prohloubí ekonomickou stagnaci, i v Německu způsobí ohromný výpadek, a politický rozkol mezi utopisty a realisty nabývá na síle. Vidíte jak to vře v Británii. Máme se na co těšit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…