Profesor a psychiatr posoudili kauzu „Pavel Novotný žaluje na rodinu, která poslouchá Ortel“. Verdikt zní jasně

02.03.2017 13:44

„Pavel Novotný může chápat tvorbu Ortelu jako kontroverzní, názor na tuto skupinu určitě rozděluje českou společnost, ovšem se stížností k orgánům ochrany dětí asi nebude mít úspěch,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz profesor Miroslav Mareš, odborník na extremismus, v reakci na to, že bulvární novinář Pavel Novotný půjde před soud a ještě má z toho radost. Novotného totiž zažalovala rodina, kterou on sám „napráskal“ orgánům zodpovědným za péči o dítě. Vadí mu totiž, že rodina umístila na server YouTube video, na němž s nezletilým synem zpívá píseň kontroverzní skupiny Ortel. „Těším se na proces," reagoval navíc ke všemu Novotný.

Profesor a psychiatr posoudili kauzu „Pavel Novotný žaluje na rodinu, která poslouchá Ortel“. Verdikt zní jasně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bulvární lovec Pavel Novotný

„Budu se soudit s rodinou z fiatu Multipla, co týrá dítě Ortelem. Mám jim poslat sto tisíc a omluvit se? ANI TU PÍČU,“ zveřejnil v těchto dnech novinář, podnikatel a profesionální hráč pokeru Pavel Novotný na sociální síti. Radost mu prý udělala zpráva, že jej rodina, kterou on sám napráskal orgánům zodpovědným za péči o dítě kvůli tomu, že zveřejnila video, na němž se svým malým synkem v autě zpívá písničku od Ortelu „Mešita“, zažalovala.

Novotného, který je známým zastáncem muslimů a imigrantů, totiž prý irituje, když někdo své děti učí, jak nenávidět jiné kultury.

„Bude to krásný střet dvou kultur. Boj o to, zda mám právo zařvat, že Karel je debil a když veřejně pověsí tento debil týrání svého dítěte (pouští mu v Multiple píseň Ortela a dítě ji s rodiči zpívá, aniž tuší, že zpívá s debilem za volantem i v kazetofonu), nebo nemám,“ píše o rodině veřejně Novotný. Ta totiž spolu s Ortelem zpívá: „Nechci multi-kulti svět... Pro Alláhovu slávu uříznou ti hlavu.“ K tomu pak při zpěvu malý kluk na videu ukazuje symbol stínání hlavy.

O případu jsme psali ZDE a ZDE.

Anketa

Udělala ODS na Vysočině chybu, když nedala Miroslavu Němcovou na 1. místo kandidátky?

6%
94%
hlasovalo: 5692 lidí

„To bude keců, až budu chtít nechat to nebohé robě svědčit. Dokážu, že neví, že tatínek Karel je debil a Ortel je taky debil,“ uzavřel veřejnou hanu rodiny Novotný se slovy, že celou kauzu je připraven táhnout až k Nejvyššímu soudu. Věří však, že soudní při vyhraje.

„Já bych si to jako otec dvou dětí, které nebudou rasisty, ale sluníčka, rád rozdal u soudu. Těším se na proces. Trvám na všem, co jsem o vás veřejně prohlásil, proto se vám nemohu ani omluvit, ani poslat sto tisíc...“ zveřejnil také Novotný na sociální síti SMS zprávu, kterou prý dotyčné rodině poslal on sám.

„Když nic, upozorním na příběh toho děcka, vyrvu ho z náruče těch tupých lidí a docílím plošného zákazu týrání dětí tímto žánrem...,“ připomíná k tomu ještě Novotný.

Expert na extremismus: Novotný neuspěje

Co ale o tom míní odborníci? „Nepřehání Pavel Novotný celou záležitost? Do jaké míry je produkce Ortela problematická, co se týče extremismu a terorismu? A může vůbec nějaká píseň narušit výchovu dítěte?“ zněl náš dotaz směrem k politologovi Miroslavu Marešovi z Masarykovy univerzity, který se zaměřuje na terorismus a extremismus.

„Pavel Novotný může chápat tvorbu Ortelu jako kontroverzní, názor na tuto skupinu určitě rozděluje českou společnost. Se stížností k orgánům ochrany dětí asi nebude mít úspěch, protože popularita skupiny je poměrně velká a podobná videa s jinými dětmi zpívajícími píseň Mešita jsem již viděl. Podstatné je, že tvorba Ortelu nebyla trestněprávně sankcionována; a jen na základě textu není úplně jasné, co interpreti a posluchači písně Mešita chtějí šířit za názory. Zpěvák Ortelu se v minulosti dostal do extremistického prostředí a koncerty Ortelu někdy navštěvují extremisté, nedá se tak ovšem označit celé publikum,“ uvedl k tomu Mareš a dodal, že se k poslední otázce ani nechce vyjadřovat, protože je spíše pro psychologa.

Jan Cimický: Je to emotivní výlev

ParlamentníListy.cz se proto obrátily s dotazy i na psychiatra Jana Cimického.

„Každá doba měla jiné formy vyřizování sporů, romantismus volil souboje šavlí či střelnou zbraní, majetnější vyhlašovali rovnou válku, jiní se jen fackovali v hospodě a dnes se lidé hádají a urážejí přes Facebook. A spory by šmahem měl řešit soud! Nešťastní soudci, kteří by měli za účastné strany rozplétat jejich hádky!“ reagoval Cimický.

Pavel Novotný, DiS.

  • Největší miláček čtenářů nejnedůvěryhodnějšího webu v Evropě
  • starosta městské části

Pozastavil se ale nad tím, proč Novotný celou věc tak nafukuje a ještě celou anabázi příběhu zveřejňuje.

„Upřímně řečeno, nerozumím tomu, co kultivované lidi vede k tomu, že své intimní myšlenky a postřehy, případně i konflikty musí ventilovat a zveřejňovat na internetu, včetně fotografií a detailů, které – domnívám se – nepatří na vědomost nikomu jinému. Nechci rozmnožovat emotivní výlevy, nabízené jen povrchními a navíc zprostředkovanými dojmy, proto ani nebudu komentovat jednání lidí. To ponechávám do ordinace!“ dodal ke všemu Cimický.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nepoučitelný Fiala, minule taky strašil Ruskem. Poštve proti sobě další, nevyřeší nic

17:50 Nepoučitelný Fiala, minule taky strašil Ruskem. Poštve proti sobě další, nevyřeší nic

Pražská média odtržená od reality nevnímají problémy českého venkova a premiér Fiala si svou nepouči…