Profesorka Dvořáková: Poslanci se kupují. A nejen za peníze. To podezření je tu už dlouho...

06.11.2012 17:00

Víc než kterákoli jiná vláda v minulosti, je ta nynější Nečasova závislá na poslancích, kteří nejsou součástí žádné strany. Dochází přitom k paradoxu, kdy koalici odmítají podpořit někteří členové vládní ODS, zatímco pomocnou ruku nabízí podivuhodně slepenému kabinetu bývalý člen Věcí veřejných a exministr školství Josef Dobeš.

Profesorka Dvořáková: Poslanci se kupují. A nejen za peníze. To podezření je tu už dlouho...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková
reklama

Dva a čtvrt roku bohatě stačilo k radikální proměně sněmovny oproti tomu, jaké složení si koncem května 2010 nadiktovali v parlamentních volbách voliči. Kromě pěti tehdy úspěšných stran lze dnes mezi poslanci najít zástupce LIDEM, NS-LEV 21, Jihočechů 2012, nově i Hnutí pro sport a k tomu všemu ještě několik nezařazených jedinců.

Patří mezi ně čerstvě i litvínovský starosta Milan Šťovíček, jehož vyloučily Věci veřejné ze svého poslaneckého klubu, protože nadále podporuje vládu. Za VV byl zvolen i Josef Dobeš, jenž v barvách této strany dokonce obsadil na rok a tři čtvrtě křeslo ministra školství. Po dnešku je zřejmé, že na rozdíl od svých bývalých spolustraníků bude vládu Petra Nečase podporovat a zároveň zakládá Hnutí pro sport.

Pravicové kořeny a velká koalice moc dohromady nejdou

„Jestli někdo vystoupí ze strany nebo z poslaneckého klubu, tak to se stává. Mandát je poslance a ne politické strany, přestože za ni byl zvolen. Takoví poslanci se navíc často zaštiťují tím, že nadále budou hájit program, za který byli zvoleni. Já si spíš myslím, že to, co se teď děje ve sněmovně opět naznačuje, že se potřebný počet hlasů u nás získává asi velmi podivnými způsoby,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Vladimíra Dvořáková, vedoucí Katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE.

Na nynější dění ve sněmovně však nepohlíží jako na poškozování demokracie. „Tady jde o normální a slušné jednání. O otázku, jakým způsobem mění poslanci svůj názor, a to jestli ho mění z důvodu opravdu hlubokého vnitřního přesvědčení. Právě to mě v případě lidí, kteří říkají, že se chtějí vracet k pravicovým kořenům a zároveň třeba v Praze dávali dohromady velkou koalici ODS a ČSSD, příliš nepřesvědčuje,“ vysvětluje politoložka.

Dějí se tu věci, které se očekávají v méně vyspělých státech

Klíčové je podle šéfky katedry, jak se získávají poslanci, kteří poté hlasují pro ty které návrhy. „A mám obavy, že taková praxe je tady už od 90. let, tedy že ty způsoby nejsou úplně čisté. Respektive tu je silné podezření, že se tu možná dějí věci, které se jinak odehrávají v jiných ovšem méně vyspělých státech. To znamená, že se poslanci v nějaké podobě kupují,“ uvádí Vladimíra Dvořáková s tím, že to kupování neznamená nutně za peníze, ale i za příslib nějakých míst či jiné výhody.

Zároveň ale připomíná, že se u žádného českého soudu nic takového ještě nikdy neprokázalo, a to ani v kauze poslance Zdeňka Kořistky, jenž v roce 2004 obvinil z pokusu o uplácení lobbisty Marka Dalíka a Jana Večerka. „To se prokazuje těžko, ty snahy získat či přesvědčit poslance, aby hlasovali požadovaným způsobem,“ uvědomuje si profesorka politologie z Vysoké školy ekonomické.

První otázkou po změně postojů je interní motivace

„Ve mně vždy tyhle pohyby ve sněmovně vyvolávají jako první otázku, jaká je interní motivace těch lidí, že tak velmi rychle mění své postoje, názory a příslušnost ke straně. Tedy jestli to spíš nesouvisí s nějakou jinou motivací, než se snaží předstírat. Ale tohle je věc, kterou by musela vyšetřovat policie, nebo by se na to muselo přijít jinak,“ říká pro ParlamentníListy.cz Vladimíra Dvořáková k názorovým veletočům poslanců.

Koaliční vláda je už nyní závislá na podivuhodném slepenci, který kromě ODS a TOP 09 tvoří nikým nevolená strana LIDEM a pak několik solitérů, o jejichž motivaci pro pokračování Nečasova kabinetu se dá jen spekulovat. Navíc není jisté, kolik se jich podaří koalici na svou stranu získat, a tak je zapotřebí přesvědčit alespoň několik z původní šestice rebelů ODS, aby vládu podpořili. Tím mužem, který by měl s některými z nich najít společnou řeč, je čerstvý první místopředseda Martin Kuba.

Má zaštítit stranu, ale premiérem ani volebním lídrem asi nebude

Ten po víkendovém kongresu ODS vykrystalizoval jako muž, který by měl stranickému šéfovi a zároveň premiérovi Petru Nečasovi krýt záda. I když se objevily i úvahy, že v případě pádu vlády by to mohl být právě on, kdo by po Nečasovi štafetu převzal. „Je to spíš o tom, aby nahradil Petra Nečase ve straně a aby případně vytvořil prostor při předčasných volbách pro výběr určitého volebního lídra, který nutně nemusí být předsedou strany,“ domnívá se Vladimíra Dvořáková.

Politoložka si ale nemyslí, že by stávající ministr průmyslu a obchodu měl být tím, kdo by se v případě pádu Nečasovy vlády postavil do čela té nově vytvářené. „Jeho úlohu opravdu vidím v tom, že má převzít stranu, ale že se s ním nepočítá jako s člověkem, který by mohl být budoucím premiérem. A možná ani s tím, že by byl volebním lídrem. Měl by být tím, kdo by tu stranu dokázal zaštiťovat,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Vladimíra Dvořáková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ben Kuras: V USA za týden stihli, co Gottwald za rok. Bude z toho katastrofa pro celý svět

8:14 Ben Kuras: V USA za týden stihli, co Gottwald za rok. Bude z toho katastrofa pro celý svět

OBZOR BENJAMINA KURASE Poté, co Donald Trump úspěšně tlumil progresivismus v USA, mu svou chybou, kt…