Rozeženou vás. Než se rozejdete sami. Zbořil vážně k sněmovně. Mafie? Dobro?

12.07.2021 9:10 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Dojde i na facku? „Dnes zde jsou obstrukce a la poslanec Volný a jeho vyhrožování flákanci, ale jistě může být ještě hůř,“ říká politolog Zdeněk Zbořil, jenž komentuje také diskusi poslance Lubomíra Volného se senátorkou Miroslavou Němcovou na Primě. A důvod, proč Piráti už v průzkumech ztrácejí? „Stali se, dokonce i se svým ‚honem na Babiše‘, příliš velkou konkurencí jiných politických stran.“ Zbořil se pozastavuje u slov Miroslava Kalouska, jenž varuje nejen před pirátským politickým zatměním mysli. „Dokonce si myslím, že právě on, jako jeden z dnes nejzkušenějších politiků v ČR, zrozený a vychovaný jejími i svými chybami a omyly, varuje se vší odpovědností, které je jen schopen,“ říká Zbořil.

Rozeženou vás. Než se rozejdete sami. Zbořil vážně k sněmovně. Mafie? Dobro?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Poslanci v uplynulém týdnu projednávali zákon o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny, v jehož rámci by lidé dostali možnost volit z vlastního automobilu, nebo by k nim domů mohla přijít speciální komise se zvláštní volební schránkou. Poslanec Lubomír Volný mlčky seděl u mikrofonu přes pět minut a nedbal pokynů předsedy Sněmovny Radka Vondráčka, aby prostor pultu opustil. Schůze proto byla přerušena a Volného ze Sněmovny vyvedla ochranka s policií. Volný přitom poničil mikrofony i pultík.

„Pan poslanec Volný sice není takový hulvát a polovzdělanec jako třeba pan starosta v Řeporyjích, který často na veřejnosti reprezentuje ODS + Spolu, ale to ještě neznamená, že s jeho útokem na parlamentní procedury musíme souhlasit,“ říká politolog Zdeněk Zbořil.

„Zatím se mu podařilo jen obstruovat a zdržovat volbu členů Rady ČT. Když se k obstrukcím uchylovali v minulosti někteří členové protivládní pozice, upozorňovali jsme, že to může být jen začátek a že nastanou i horší časy. Dnes zde jsou obstrukce à la poslanec Volný a jeho vyhrožování flákanci, ale jistě může být ještě hůř. Ti, kteří se před několika měsíci dokázali smát, potom byli nějakou dobu zděšeni, mohou být překvapeni, až na nějakou tu facku opravdu dojde,“ dodal.

Parlament není bitevní pole. Pokud to nezvládnou, měli by se rozejít

Jak Volný vysvětlil i redakci PL, celá akce byla způsobena omezením času pro jeho vystoupení na pět minut, což je doba, za kterou nemohl představit a vysvětlit pozměňovací návrhy. „Situace má více rovin. Zjistil jsem, že do rozpravy není nikdo přihlášen, to znamená, že všechny kluby, včetně SPD a KSČM, se domluvily, že schválí zákon, který může způsobit ukradení voleb v kombinaci s dalším nezákonným vládním nařízením. Upozorňoval jsem předsedajícího po debatě, že je to v rozporu s jednacím řádem, což mi potvrdili kupodivu i Piráti, se kterými se moc nemusíme. Omezit vystoupení na jeden krát pět minut je v rozporu s jednacím řádem,“ řekl poslanec.

Takto vysvětloval svůj postup i v neděli na Primě. „Ve Sněmovně mi bylo v rozporu s jednacím řádem zkráceno právo vystoupit, kdy jsem potřeboval představit pozměňovací návrh. Měl jsem to rozpracováno na tři A4. Zkrácení lhůty na jedenkrát pět minut bylo účelové. Bylo to proto, abych upozornil na to, že se ve Sněmovně porušuje Ústava a jednací řád,“ uvedl. „V Poslanecké sněmovně narůstá zvůle ze strany covidové mafie, která se těší, až bude moct ty miliardy rozkrást. Poslanci, kteří na to upozorňují, jsou cílem poslanecké mafie,“ prohlásil Volný.

„Parlament je místo k mluvení, během kterého se jednající strany přesvědčují o své pravdě. Jejich cílem je získat svými argumenty pro své názory stranu druhou. Není to bitevní pole, kde se, jak sami členové parlamentu rádi říkají, bojuje mezi jediným správným a jediným nesprávným názorem. Tato jednání se mají vést ‚za účelem dosažení nějakého dobra‘, jak víme nejméně od Aristotela. Pokud to dámy a pánové zvolení na omezenou dobu nezvládnou, měli by si přiznat svou neschopnost a rozejít se dřív, než je někdo rozežene a povede k odpovědnosti,“ uvedl politolog.

„Na názorech pana Volného je pozoruhodné, že je přesvědčen o existenci ‚poslanecké mafie‘. Snad by toto konstatování mohlo zaujmout některou z mnoha soudních autorit (máme jich požehnaně) víc, než opakovaně se vracející problém zvýšení jejich mezd a platů,“ dodal.

Na Primu byl Volný pozván do diskuse se senátorkou a bývalou šéfkou Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou. „Ve Sněmovně není žádná poslanecká mafie. Ve Sněmovně se můžete chovat slušně. Nemusíte fackovat řídícího schůze, mohl jste požádat o svolání schůzky předsedů poslaneckých klubů,“ reagovala Němcová. Chování Volného označila za provokaci. „Pokud by došlo k porušení jednacího řádu Sněmovny, tak je tady jiný opravný prostředek, než volí pan Volný. Bitky nebo demolování majetku Sněmovny nic nevyřeší. Jsme jakýmsi vodítkem pro společnost. Jestliže bude narůstat agrese, zvůle a netolerance, tak se to přenese do společnosti,“ prohlásila Němcová.

„Slova senátorky Němcové o tom, že ona a její kolegyně a kolegové jsou ‚vodítkem společnosti‘, jsou trochu kostrbatá, ale jejich smysl chápeme docela dobře. Jen by je měla víc popularizovat v obou komorách Parlamentu ČR, kde by se dal pořídit seznam osob a neosobností, které to buď nevědí, že ‚vodítky‘ jsou, anebo to z různých důvodů vědět nechtějí,“ konstatuje Zbořil.

„Nevím, zda způsoby vyřizování sporů na půdě parlamentu, které navrhuje paní senátorka, mohou být  účinné, ale zatím jsme se my, v podhradí, učili jejich prostřednictvím spíše netoleranci, řevnivosti a bezduchému plácání o věcech jednání parlamentu nehodných,“ dodal.

Ano, pozor na volby. Mohou být ohroženy

Volný měl původně u řečnického pultu v plánu vysvětlit lidem, čeho se týkají předložené pozměňovací návrhy, tedy „zákazu diskriminace neočkovaných při volbách a zákazu diskriminace neočkovaných ve volebních komisích“. Kromě toho se jednalo o hlídání volebních uren pro ty, kteří hodlají volit ze svých automobilů. Podle Volného by měli mít zástupci politických stran právo na nonstop vizuální kontrolu těchto volebních uren. A to dokonce i v noci v místnosti, kde se urna nachází. A jestli opravdu může dojít k ohrožení voleb?

„Samozřejmě, po zkušenostech z různých zemí, dokonce i z takových bašt demokracie, jako jsou Spojené státy, víme, že volby je možné ohrozit, jejich výsledky zfalšovat, voliče obelhat, materiálně i morálně uplácet. A to ještě nemluvíme o pověstných ruských hackerech, schopných, alespoň podle ČT a části českých médií, rozvrátit demokracii kdekoliv na světě. Takže důraz na věnování pozornosti možným podvodům a nekalým praktikám je namístě. Jen je otázkou, zda právě současní členové Parlamentu ČR jsou schopni vymyslet, jak tomu zabránit.,“ připomíná politolog.

Krok onoho zkrácení času obhajoval předseda Sněmovny Radek Vondráček a Sněmovna ho odhlasovala. Počínání Volného bylo podle něj na hraně politického výtržnictví a v jeho jednání vidí jen způsob, jak se zviditelnit. Volný svůj postup obhajuje. „Takže došlo opět k porušení zákona vládními poslanci. Vláda už má přes třicet nezákonných nařízení, takže vládní a mnozí opoziční poslanci potvrdili další nezákonnost,“ domnívá se. „Když chce řadový poslanec vyslat zprávu, že se tady děje něco velmi podezřelého, tak mu zkrátí čas na pět minut a nechají ho vyvést policií. Dvanáctihodinová obstrukční přestávka, několikrát za sebou zmařené celé týdny jednání Poslanecké sněmovny obstrukcemi, to je v pořádku, ale poklidný protest jednoho poslance…“ prohlásil Volný. Poslanci by se mohli zabývat návrhem zákona „lex Volný”, který by zpřísnil sankce za přestupky poslanců.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Válka? Dějí se věci, o nichž nám neříkají. Ale připravují nás

13:24 Zbořil: Válka? Dějí se věci, o nichž nám neříkají. Ale připravují nás

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA V posledních dnech se v globálních rozměrech děje něco, o čem nejsme dobře in…