Tajemná strana, jedoucí na vlně protestu. Podívali jsme se pod palubu Pirátům, kteří mají velkou šanci doplout až do sněmovny

08.10.2017 12:19 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Piráti se stávají černým koněm podzimních voleb. Podle tří posledních průzkumů aspirují až na sedm procent hlasů, takže není vyloučeno, že se dostanou do Poslanecké sněmovny. Podle politologa Lukáše Jelínka jsou další typickou stranou, jež přitahuje protestní hlasy lidí, kteří se v politice nijak výrazně neorientují.

Tajemná strana,  jedoucí na vlně protestu. Podívali jsme se pod palubu Pirátům, kteří mají velkou šanci doplout až do sněmovny
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Ondřej Kolek se s Vlaďkou Kolkovou u autobusu Pirátské strany

„Takže je podle mne určitá pochybnost o tom, jestli dokážou volební preference zúročit, jestli ti, kteří jim vyjadřují podporu, budou opravdu ochotni přijít k volebním urnám, nebo zda se nenechají přetáhnout jinou stranou,“ upozornil ParlamentníListy.cz Jelínek, podle kterého se u Pirátů dá předpokládat nízká míra loajality. Piráty podporují často lidé, kteří jsou zklamáni jinými stranami, ne ti, kteří by nějak zapáleně hořeli pro jejich cíle a ideály.

Piráti tak mohou být podle odborníků po ODA, Unii svobody a TOP 09 další z politických stran, které v minulých letech volili městští liberální voliči. Politolog Jelínek si myslí, že z nabídky protestních stran jsou Piráti alternativou, která se drží klasického rámce politických stran, protože sami o sobě říkají, že jsou politickou stranou. „Nedeklarují se jen jako nějaké hnutí nebo ad hoc projekt, snaží se najít svůj program ve všech oblastech, i když není všude dostatečně dobře známý,“ vyzdvihl politolog. Právě v nedostatku kompetence ale spatřuje nejsilnější pochybnost. „Kdyby zasedli ve sněmovně nebo měli exekutivní ambice, je otázka, jestli dokážou být kompetentní v oblastech, jako jsou ekonomika, sociální politika nebo zahraniční politika,“ vyjádřil obavy, jestli nejsou schopni nabídnout jen jednorozměrné kandidáty, které považují za kompetentní.

Piráti se totiž od počátku zabývají hlavním tématem – internetovou svobodou. „Je to strana, která přišla s dobou modernizace, digitalizace, rozvoje sociálních sítí, kdy se snadněji dostáváme k duševnímu vlastnictví druhých. Ten jejich kontroverzní přístup k duševnímu vlastnictví, ke sdílení informací, uměleckých děl je podle mne poměrně silné téma, které je typické pro poslední desetiletí u nás, ve vyspělejších zemích dvacetiletí, takže jejich nástup zrovna v této době se dá pochopit, zvlášť když vezmeme do úvahy, že jsou podporováni zejména mladými voliči, kteří pracují s internetem, se sociálními sítěmi, sdílejícími platformami intenzivněji než třeba starší voliči, “ uvedl Jelínek. Z tohoto hlediska je tedy přirozené, že přišla politická strana, která nevyzývá jen svobodu v obecném rámci, jak jsme zvyklí od politických stran, ale svobodu, která se orientuje především na část, která souvisí s moderními technologiemi.

Ale podle politologa je to dvousečné, protože nevíme, jestli jsou Piráti kompetentní i v jiných oblastech. „Zadruhé – i samotné téma svobody na internetu má svůj rub i líc,“ dodává, „protože na jedné straně je celkem logické bojovat proti nejrůznějším omezením, regulacím a překážkám v elektronické komunikaci kladeným ze strany státu, na druhé straně je zpochybňování hodnoty duševního vlastnictví věc, která se dá vnímat jako určitý problém“. Lukáš Jelínek si nemyslí, že Piráti jsou stranou, která – když někoho osloví ve dvaceti letech, osloví ho i ve čtyřiceti, protože člověk se vyvíjí a získává na věci, které Piráti akcentují, jiný pohled a posouvá se i někam jinam. „I proto si myslím, že jejich elektorát nebude úplně stálý a pevný,“ dodal.

Městští liberální voliči volí Piráty jako menší zlo, takže nejsou stabilními příznivci

Pokud však volební preference v průzkumech ukazují, že se Piráti přehoupnou nad pět procent hlasů potřebných pro vstup do Poslanecké sněmovny, začnou jim pomáhat i starší liberálnější voliči, kteří chtějí mít někoho, komu dají hlas, ale nemohou se spolehnout na tradiční liberální pravici, je přesvědčen politolog. „Levice je moc nepřitahuje, jak se dnes sociální demokracie posouvá doleva a Zelení vypadají v horší kondici, než mají Piráti,“ říká Jelínek. Proto si dovede představit, že Piráti mohou být atraktivní i pro voliče, kteří je ještě před čtyřmi roky nevolili.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…