Tak co Miloš Zeman udělal dobře a co pokazil? Nezaujaté hodnocení perného týdne našeho prezidenta

11.05.2015 14:34 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Politolog Jan Kubáček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zhodnotil návštěvu Miloše Zemana v Moskvě a její výsledky. Vyjádřil se i k odmítnutí prezidenta jmenovat profesory či ke kauze týkající se článku Ferdinanda Peroutky.

Tak co Miloš Zeman udělal dobře a co pokazil? Nezaujaté hodnocení perného týdne našeho prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

Co říkáte na prezidentovo angažmá v Moskvě, potažmo setkání s prezidentem Putinem?

Myslím si, že návštěva proběhla důstojně, celý program byl standardní. Jediné, co trochu chápu jako problém a sám prezident se v tom jakoby několikrát zablokoval, to je popis současného stavu Ruska a Ukrajiny. Přirovnávání historicky ke španělské občanské válce těžko obstojí a bylo vidět, že se mu tam ty argumenty hledají velice těžce. Pozici si sám komplikoval hledáním složitých paralel a toho, jak by celá situace měla být řešena a jaká by tam měla být role Evropy a Ruska. Myslím si, že si to udělal zbytečně složitější, než musel, na druhou stranu všechny ty ostatní aktivity proběhly opravdu bez problémů a myslím si, že i symbolicky dobře připomenuly odkaz sedmdesáti let od největšího světového konfliktu, jaký jsme zažili.

Není podle vás zajímavé i to, že Putin hovořil o tom, že prezident Zeman se stává jakýmsi mostem mezi Ruskem a západní Evropou?

Samozřejmě, je to určitá symbolika, na druhou stranu ruská strana rozumí velmi pragmaticky vztahům, hlavně po ekonomické a silové stránce, takže symbolicky možná to je jedna z platforem, kdy se komunikuje skrze českého prezidenta, ale když přijde na věc, tak samozřejmě telefonát amerického prezidenta potažmo reprezentantů nejsilnějších států Evropské unie má navrch a je to jakoby výraznější karta. Takže spíše to vnímám jako určitou symboliku. Bude zajímavé sledovat, jak se například prezidentská návštěva v Moskvě přetaví do vzájemných česko-ruských vztahů a hlavně dorovnávání ruských dluhů, které jsou mnohaleté a některé se táhnou i desetiletí a stále nejsou dořešeny. Uvidíme, jestli opravdu ty mosty byly pouze symbolického rázu z úst prezidenta Putina, anebo se opravdu přetaví, přinejmenším,  aby se umazaly resty, ti kostlivci ve skříni a problémy z minulosti a vztahy fungovaly racionálně a pragmaticky na principu čistého stolu. Ale zatím to vidím jako slova, která nic nestojí a počkáme si na výsledek…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Václav Fiala

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Jak to chodí uvnitř SPD?

Myslíte, že je vaše podle všeho mizerná docházka do sněmovny skutečně tím důvodem, proč vás SPD chtěla na kandidátce upozadit? Jaké jsou vlastně poměry ve straně? Já mám někdy dojem, že o všem rozhodují jen Okamura s Fialou a zbytek členů jsou spíš jen figurky na šachovnici. A dost možná, když pak n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…