Tak co, Miloši Zemane? O budoucnosti prezidenta se dvěma muži, co ho dlouho sledují

13.05.2015 8:54

Gradaci hysterie Zemanových odpůrců a sprostá nařčení předpokládá politický a mediální analytik Petr Žantovský, který poukazuje na to, že už teď se „hledá nový prezident“ místo současné hlavy státu. Čím více se bude blížit prezidentská volba, tím více prý odpůrci budou „vyšťourávat kdejakou hloupost“. Pro politologa Lukáše Jelínka je Miloš Zeman „prezidentem populismu“ a příznivce už může jen ztrácet. Odborníci zhodnotili i to, jak cesta do Moskvy mohla ovlivnit náladu společnosti pro budoucí prezidentkou volbu.

Tak co, Miloši Zemane? O budoucnosti prezidenta se dvěma muži, co ho dlouho sledují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Anketa

Co soudíte o prezidentu Zemanovi?

hlasovalo: 15919 lidí

Uctil památku padlých, debatoval s Vladimirem Putinem a mimo jiné konstatoval, že „lze zcela zrušit“ sankce vůči Rusku. A zatímco opozičním politikům se zvedá adrenalin kvůli „hrbení před diktátorem“, příznivci prezidenta mohou být prý spokojení. „Zeman je tady od toho a také to říká, aby země vzkvétala. Myslí na to, aby země fungovala, a ne, aby fungovala jeho kariéra a věhlas. Na věhlas nikdy nedbal,“ reagoval v souvislosti s účastí české hlavy státu na oslavách konce II. světové války v Rusku politický a mediální analytik Petr Žantovský. „A jestli i cesta do Moskvy zvyšuje jeho body pro druhou volbu? U příznivců ano. Čekali, že do Moskvy pojede, že bude říkat to, co říkal a utvrdili se v tom, že ho chtějí za prezidenta i na dále,“ dodal. Politolog Lukáš Jelínek, který se dlouhodobě zaměřuje zejména na poměry na levé části politického spektra, se domnívá, že úvahy, co přesně může mít vliv na budoucí hlasování jsou předčasné: „Pokud se rozhodne kandidovat, o metodách, jakými se bude pokoušet dostat na svou stranu voliče, bude Zeman teprve přemýšlet,“ podotkl Jelínek.

Lukáš Jelínek: Zeman už může jen ztrácet

Jelínek se domnívá, že Miloš Zeman už nemá odkud čerpat nové příznivce. „Ty, kteří ho podporovali jako politika, který se vyjadřuje k domácím tématům nebo se chová autonomně k zahraniční politice, už  mezi sympatizanty zahrnul. Teď už může jen ztrácet,“ konstatoval s tím, že otázkou je, kolik se mu jich podaří odradit a v tomto kontextu připomenul odmítnutí jmenovat tři profesory, což se týkalo také Jana Eichlera: „Je známý jako bezpečnostní expert, historik, který velmi citlivě přistupuje k Rusku, a dokážu si představit, že prezidentovi budou sympatizanti těžce odpouštět, že se pustil do člověka, který je s ním v některých ohledech na jedné lodi,“ říká Jelínek, který nepředpokládá, že by dokázal Zeman do budoucna pohnout s těmi, kteří mu už dnes nedůvěřují. 

Fotogalerie: - Miloš Ubu

Ve foyer Nové scény Národního divadla mělo premiér...
Jevištní kulisy představení byly jednoduše laděné
Před začátkem představení se podávalo za zvuku dec...
Miloš Ubu měl představovat Miloše Zemana
Matka Ubu ztvárňovala Miroslava Šloufa
Miloš Ubu s matkou Ubu-  divadelní představení

Žantovský: Odpůrci budou stále více hysteričtí. Už teď hledají jiného prezidenta

Petr Žantovský předpokládá u tábora Zemanových odpůrců tento vývoj: „Jeho odpůrci pan Zieleniec a spol., Schwarzenberg atd., jak poplyne čas, budou čím dál více hysteričtí, budou čím dál více vstupovat do médií a vykřikovat čím dál větší a sprostější denunciace na prezidenta. Budou vyšťourávat kdejakou hloupost a usvědčovat ho před národem, že není schopen vykonávat svou práci. Vzhledem k tomu, že jsme před první volbou viděli mediální tanec a stejně to nebylo platné, tak nevím… Myslím si, že Zeman vykonává svůj mandát v podstatě dobře a nemusíme se za něj v žádném případě stydět,“ dodal. Zároveň zmínil, že je potřeba vnímat situaci v kontextu událostí a upozornil na think-tank Evropské hodnoty Josefa Zielence a Petra Koláře, bývalého diplomata. „Evropské hodnoty je think-tank, který je inspirován a také dirigován Josefem Zielencem, zahájil kampaň Česko hledá prezidenta. Dláždí se tu trajektorie pro lidi typu Petr Kolář, Šimon Pánek, Tomáš Halík. Na ně se hraje, proto se strkají do médií nejčastěji. Nastolila se agenda, že hledáme prezidenta ne místo Zemana, ale po Zemanovi,“ uvádí Žantovský.

Jelínek: Role SPO je podružná, propadla ve volbách a životaschopnost neprokázala

Politologové se shodují na tom, že Zeman v podstatě žádné politické zázemí ani nepotřebuje. „Vztah Zemana ke SPO je nečitelný. Její role je podružná, propadla ve volbách a životaschopnost neprokázala,“ konstatoval Jelínek s tím, že Zeman se na Stranu práv občanů vázat nemusí. „SPO bohužel politické zázemí žádné nevykonává a nikdy moc nevykonávala. Byl to manažerský aparát, který koordinoval volby,“ konstatoval Žantovský, který ale upozornil na senátora Velebu, který je podle něj naprosto přesvědčivý kandidát, ovšem úspěšný spíš díky své osobnosti než politické straně. „Nemyslím si, že Miloš Zeman je politik ve smyslu politického stranictví, je státník. Spíš chce určité myšlenky prosadit, ovšem rutinní život partaje pro něj nikdy moc nebyl. Myslím si, že mu nikdo moc neradí a kvalitní názor si vytváří sám. Nevím o nikom, kdo by mu našeptával politická moudra,“ doplnil Žantovský a ještě upozornil: „Má kolem sebe klub přátel, ne poradní orgán. On to ani nepotřebuje.“

Proč Mynář s Nejedlým obklopili Zemana? V pozadí je prý vysoká loajalita prezidenta

Na jednání s ruským prezidentem doprovodili českou hlavu státu kancléř Vratislav Mynář a poradce a šéf českého Lukoilu Martin Nejedlý. „Zeman má jednu vlastnost, kterou má málokterý politik, ale má ji také Václav Klaus. Je obdivuhodná, ale pro daného člověka může být zrádná. Je to vysoká míra loajality. Když pro Zemana někdo dlouhodobě, aktivně a sveřepě pracuje, tak si to pamatuje a takové lidi neodkopává,“ vysvětlil Žantovský a upozornil na Nejedlého kvalitní organizační schopnosti. Politolog Jelínek k tématu zmínil: „Potřebuje pracovat s lidmi, na které si zvykl, od kterých cítí loajalitu a nehledí na jejich odbornou kvalifikaci nebo morální profil. Možná jen napíše další díl knihy s názvem Jak jsem se mýlil na Hradě.“

Žantovský k podpoře prezidenta od Okamury: Museli by mít Marine Le Penovou a já ji tady nevidím

Za Zemanem, jak se nedávno vyjádřil pro Parlamentní Listy, stojí i Tomio Okamura a jeho nová strana SPD. Nový subjekt, nejen, že je otevřený například spolupráci se SPO, ale zároveň uzavřel dohodu s Národní frontou Marine Le Penové. Lze si představit, že by vznikla nějaká nová politická platforma, která by podporovala Zemana? Žantovský zdůraznil, že politika potřebuje autority. „Mají naději, ale museli by mít výrazné téma a vůdce. Museli by mít Marine Le Penovou a já ji tady nevidím,“ uvedl Žantovský s tím, že Le Penová má přímočarý program a tah na branku. Zároveň zkritizoval nálepkování Národní fronty jako krajní nebo extrémní pravici, podle něj jde v jejich případě o prosazování konzervativní politiky. To, že Okamura fandí Zemanovi, považuje Žantovský za pozitivní signál: „Asi našel taktiku, že bude podporovat Zemana, ale to je správě. Čím více lidí bude podporovat svého šerifa, tím bude ve vsi klidněji. Zemana znám spoustu let a prožil jsem s ním stovky hodin diskusí, ale nedospěl jsem k závěru, že je to typicky levicový politik. Vyloženě levičák je v našem pojetí Vojtěch Filip, ale například v ČSSD nevidím skutečného levičáka ani jednoho, možná pana Jaroslava Foldynu. V případě ostatních je to salónní intelektuálský liberalismus, který má levicovou jen rétoriku a ještě ne vždy. Tyto pojmy se zdráhám používat, protože jsou nevypovídající.“   

 

Jelínek: „Zeman se rozhodl vystupovat jako prezident českého populismu.“

Politolog Jelínek nepředpokládá, že by prezident s Okamurou navázal bližší kontakty.

„Miloš Zeman si dává záležet na tom, aby nebyl vidět s neúspěšnými politiky,“ uvedl Jelínek.

„Rozhodl se vystupovat jako prezident českého populismu nebo jako reprezentant populistického tábora a v tom okamžiku získává sympatie řady lidí, kteří se takto chovají, a Okamura je jeden z nich. Není náhoda, že jsme se dozvěděli, že vede rozhovory se SPO. Možná existoval už dříve kalkul, že strana postavená na tématech národních zájmů a přímé demokracie by těžila z toho, že Zeman je na Hradě. Myslím si, že ale ani tato vize nemá dlouhou životnost,“ dodal.

Žantovský: „Podstatná je jeho základní vize, že prezident je od toho, aby se staral o blaho lidu.“

Politický a mediální analytik Žantovský k osobnosti prezidenta dále uvedl: „Skutečně si naprosto upřímně myslí, že Evropa páchá sankcemi vůči Rusku ekonomickou sebevraždu. Na rozdíl od hlupáčků v Bruselu doceňuje neskutečný problém,“ a s jistotou také tvrdí, že samotná přehlídka v Moskvě byla mediální záležitost a neměla politický obsah.

Jelínek ale připomíná štěpení společnosti: „Na tom staví svou popularitu a s tímto vědomím k moskevské cestě přistoupil. Choval se jako politik, který si nenechá radit, setká se, s kým bude chtít, a bude si říkat, co bude chtít.“ Žantovský pro ParlamentníListy.cz také zhodnotil: „Podstatná je jeho základní vize, že prezident je od toho, aby se staral o blaho lidu a ne proto, aby pořádal večírky, koncerty a kul pikle. Starého psa novým kouskům nenaučíš, Miloš Zeman je takový jaký je a jiný nebude.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocábe, ne. Pamětník nestrpěl „kecy“ o Havlovi a roku 1989: Bylo to jinak

12:01 Kocábe, ne. Pamětník nestrpěl „kecy“ o Havlovi a roku 1989: Bylo to jinak

Michaelu Kocábovi se zastesklo po slávě, tak začal šířit své verze převzetí moci od komunistů v roce…