Temný kartel Bohuslava Sobotky a Miroslava Kalouska. Erik Best po volbách odhaluje už vše

11.10.2016 4:49

Proč ČSSD nevyzývá svého předsedu k rezignaci po neúspěšných volbách? Kam povede propad TOP 09 v čele s předsedou Kalouskem? A proč Babišovi nevadí, že jeho hnutí nezíská hejtmany ve všech vítězných krajích? Tyto otázky se pro ParlamentníListy.cz pokouší zodpovídat novinář a zkušený pozorovatel českého politického zákulisí Erik Best.

Temný kartel Bohuslava Sobotky a Miroslava Kalouska. Erik Best po volbách odhaluje už vše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best

Bohuslav Sobotka prozatím i přes totální volební neúspěch zůstává v čele ČSSD. Důvod, proč svého předsedu k rezignaci strana nevyzývá, je podle Erika Besta jasný. Vše se přitom týká termínu „ČSSD a.s.“, který před časem Best vnesl do veřejné debaty.

„Zajímalo mě to, co říkal politolog Tomáš Lebeda v ČT, že situaci v Královéhradeckém kraji, koalici všech proti Babišovi, nelze vysvětlit tak, že dané strany (shodly se dokonce i ODS s TOP 09 a ČSSD, pozn. red.) našly shodu ve svých programech, ale že musí být jiný důvod, proč se dohodly tak rychle. Když se díváme na celostátní výsledky, tzn. jaká je situace pana Sobotky, mám pocit, že to platí také. To, že šéf ČSSD zůstává ve funkci, není politické rozhodnutí. ČSSD má jiné důvody, proč chce, aby Sobotka zůstal ve vedení. Vidím to tak, že důvody jsou komerční a důvody, které se týkají potenciální kriminální činnosti,“ konstatuje otevřeně Erik Best.

Pokud bychom prý na vzniklou situaci nahlíželi jen politicky, předseda strany, která utrpí tak špatný výsledek ve volbách, by musel odstoupit. „Když neodstupuje, měli bychom hledat jiné důvody. A myslím, že je to spojené i s policejní reorganizací. Pan Sobotka má evidentně pocit, že nesmí odejít,“ je přesvědčen.

Anketa

Který politický matador v roce 2019 již nebude v politice?

hlasovalo: 3315 lidí

„Nějakou dobu už o ČSSD mluvím jako o ČSSD a.s. To znamená, že je to uskupení politiků, médií a podniků, které mají komerční zájmy od ČEZ přes Energetický a průmyslový holding po SkyToll. Problém je v tom, že ČSSD a.s. neobsahuje celou ČSSD. Nevěřím třeba, že by Jan Hamáček, Lubomír Zaorálek či Jeroným Tejc byli součástí toho uskupení. Na druhé straně věřím, že součástí toho uskupení je Miroslav Kalousek. Znamená to, že když jde do tuhého, musejí se semknout. Zatím mají dost sil, takže díky tomu může zatím pan Sobotka zůstat, ale čím dál se to bude vyvíjet, tím méně ochotní budou ostatní členové ČSSD, kteří nejsou součástí této skupiny. Z toho může být v rámci ČSSD velké rozštěpení,“ soudí novinář.

Každý prý prostě nemá zájem na tom, aby Bohuslav Sobotka zůstal předsedou a preference strany nadále klesaly. „Někdo bude chtít, aby se strana začala chovat politicky, a ne komerčně. Třeba: deník Právo měl před volbami zázračně reklamy za skoro 13 milionů korun a nikdo se neptá, proč to tak je. Nemá žádný komerční smysl, když tam ČEZ propaguje energetická řešení, která čtenáři Práva příliš nekupují. Zatím má ČSSD sílu v tomhle všem pokračovat, ale teď podle mě přichází zlom a bude čím dál těžší pro vedení strany tohle vysvětlovat a protlačovat,“ předpovídá pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

Sociální demokraty čeká na jaře příštího roku volební sjezd. Podle Besta bychom ale spíš neměli očekávat, že budou chtít socialisté své „špinavé prádlo“ prát na veřejnosti. „Nejrozumnější pro ně by nejspíš bylo nechat tyto volební výsledky trochu ‚sednout‘, před koncem roku něco udělat a nenechávat to až na sjezd. Nemyslím, že je dobře, když takové špinavé prádlo budou prát na sjezdu. Rozumné by to bylo vyřešit před sjezdem, jenže ČSSD se ne vždycky chová rozumně,“ míní politický analytik.

Co si Erik Best myslí o komentáři prezidenta k neúspěchu ČSSD? Podle některých kruhů Miloš Zeman překvapivě nezaútočil na Sobotku, což ještě nedávno činil s každou příležitostí. Hlava státu „pouze“ prohlásila, že nebude tančit na hrobě ČSSD.

„Výrok, který jste citoval, beru jako velice jasné vyjádření. Mluvil o hrobě ČSSD. Nemyslím si, že chce pan prezident být tím, kdo zatluče ten poslední hřebíček do rakve sociální demokracie, to nechá na někom jiném a tuhle roli podle mě hrát nechce, protože nechce naštvat tu část voličů ČSSD, která pana Sobotku ještě uznává. Velice jasně dal ale najevo, že by socialisté měli něco podniknout,“ sděluje.

Erik Best se neopomněl podívat ani na hnutí ANO a otázku, nakolik bude mít Babišovo uskupení úspěšnost ve stavění krajských koalic a jaká může být jejich životnost. „ANO je v jiné situaci. Babiš nemusí tolik dbát na zájmy svých regionálních politiků. Částečně ano, ale ne do takové míry jako strana s běžnou strukturou, kde si lidé odpracovali patnáct dvacet let a očekávají odměnu. Babiš se na to dívá jinak. Sleduje to z hlediska, co přinesou tyto volby v dalších volbách. Netlačí na to, protože to nepotřebuje. Babiš podle mě chce, aby vzbudil aspoň zdání, že ANO chce lépe řídit kraje. Jestli to tak nakonec dopadne, to samozřejmě nemůžeme vědět. Hlavní je vzbudit dojem. I Babišovi politici v krajích jsou vyškoleni na to, že říkají: nám nezáleží, jestli budeme mít hejtmana, my chceme, aby kraj dobře fungoval. Proto bude skoro jedno, kolik hejtmanů budou mít, protože budou mít voliče. Klíčové je i to, že pokud vytvoří koalice, je málo pravděpodobné, že se rozpadnou za rok (do parlamentních voleb). Z tohoto hlediska jde o výbornou taktiku,“ hodnotí analytik.

„Důležité je i něco jiného. Minimálně v Plzeňském a Královéhradeckém kraji se proti ANO už spojují ostatní strany, a to má jasný důvod. V Plzeňském kraji vedl kandidátku ČSSD Josef Bernard (bývalý šéf Škoda Transportation, pozn. red.), kde existuje propojení na Milana Chovance. Tohle je pro Babiše vynikající situace. Bude protestovat, ale ve skutečnosti bude rád, když k tomu dojde. O dalších krajích příliš nevím, tak nemohu hodnotit. Ale ty dva zmíněné, pokud tam skutečně vzniknou koalice proti ANO, je to pro Babiše skutečně výhoda, že bude obejit,“ má jasno Erik Best.

Pokud jde o TOP 09 a její nízký volební výsledek, podle Erika Besta se na tom podepsal Miroslav Kalousek coby šéf strany. „Pan Kalousek je špatná tvář. Neříkám, že by měl odejít z politiky. On je dobrý, když je v zákulisí a tahá za nitky, když není vidět. Jakmile je vidět, je to problém. Nikdy jsem to veřejně neřekl, ale když byl Kalousek zvolen předsedou, bral jsem to za chybu. Předsedou TOP 09 se měl stát Leoš Heger (bývalý ministr zdravotnictví, pozn. red.), který je sice nepříliš výrazný, ale velice slušný a dělá dobrý dojem. Nebyl by sice stoprocentní náhradou za Schwarzenberga, ale byl by velice přívětivou tváří TOP 09 a strana by měla lepší výsledky,“ je Best jistý.

„Na takový krok ještě není pozdě. TOP 09 bych ještě neodepisoval. V každém případě musí Miroslav Kalousek odejít z čela strany. Může třeba zůstat místopředsedou nebo něco takového, ale nemůže zůstat předsedou. I když má TOP 09 dobrou politiku a já podporuji jejich myšlenky proti ztrátám svobod, v tom s nimi skoro stoprocentně souhlasím a jsem v tomhle smyslu proti hnutí ANO. Když to ale propaguje Kalousek, nemůže to fungovat. Jenže on to evidentně nechce akceptovat. Ať místo sebe do čela dá někoho jiného a TOP 09 může fungovat dál,“ uzavírá s jasným ortelem Erik Best.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdo seje vítr, sklízí bouři.“ Zbořil: Buďte opatrní. A o čem se nemluví

4:44 „Kdo seje vítr, sklízí bouři.“ Zbořil: Buďte opatrní. A o čem se nemluví

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA O koncepci kdysi populární Hedvábné stezky hovořil politolog Zdeněk Zbořil v …