To ČT z olympiády neukázala. A Zbořil to viděl

07.02.2022 9:02 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Varoval kritiky, že jeho úřad stále existuje.“ Politolog Zdeněk Zbořil přidává v dnešním Rozjezdu postřehy k vystoupení prezidenta Miloše Zemana na Primě a s odkazem na některé komentáře hovořící o „rozlité žluči ve službách politiky“. Věnuje se i bojkotu olympiády v Číně. „Byla tam oficiální diplomatická reprezentace snad všech asijských států (s výjimkou Japonska), jejichž vztahy nejen k Číňanům, ale i k ČLR, jsou opatrné, avšak někdy více než vřelé.“

To ČT z olympiády neukázala. A Zbořil to viděl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Zdálo se mi, že pan prezident trochu vystrašil své věčné nepřátele už jen tím, že oznámil, jak vstal z vozíku a pomocí hole udělal několik kroků,“ komentuje vystoupení hlavy státu v neděli na Primě politolog Zdeněk Zbořil. „Navíc dělal dojem, že si toho pamatuje víc než mnozí jeho kritici a političtí komentátoři či kazatelé, kteří nám v té naší ‚vrchnostenské demokracii‘ přikazují, jak máme jeho slovům rozumět a jak se vůči úřadu prezidenta máme chovat,“ dodává. Prezident také podle Zbořila upozornil na to, že kampaň k prezidentským volbám začíná. „Na stejnou věc poukázal paralelně i Miroslav Kalousek tím, že svou kandidaturu odvolal, který, ostatně tak jako vždy, prokázal cit a odhad pro věci, které jsou pro něho osobně výhodné,“ doplňuje a přidává další postřeh: „Pan prezident Zeman navíc varoval své kritiky, že jeho úřad stále existuje, a že on sám má zájem učinit do konce svého termínu několik rozhodnutí, které se jeho ‚věčně mladým‘ oponentům nebudou muset líbit. A hlavně, že to s ním budou muset ještě rok vydržet.“

Tak ubohé a podlé! Těžko hledat podobné příklady

Politologa překvapily snad nejvíc ze všech možných ohlasů na projev prezidenta, nenávistné komentáře na Novinkách.cz a PL. „Vím, že je to sice jen několik jednotlivců, kteří se ‚odvážně‘ ukrývají za smyšlenými pseudonymy, ale jsou tak přeplněné ‚rozlitou žlučí ve službách politiky‘, že je to až chorobné. Byl jsem v životě svědkem mnoha utrpení způsobených záští a nenávistí, ale to, k čemu se dokážou snížit někteří lidé, se kterými je nám souzeno se setkávat, je tak ubohé a podlé, že se těžko hledají podobné příklady v české historii,“ popisuje Zbořil. V této souvislosti poukazuje na to, že se každý den setkáváme s kritikou zemí, o kterých tvrdíme, že se v nich nedodržují lidská práva. „Sami si pak pleteme lidská práva s lidskostí, cíl svého snažení s prostředky, kterých k jeho dosažení používáme. Proto se nám asi daří tak snadno schvalovat, když se někde humanitárně bombarduje, když posíláme dělostřelecké granáty do míst, kde ani nevíme, kdo je proti komu použije, a nevadí nám, když prezident světové velmoci od svého stolu komentuje zavraždění třinácti teroristů, z nichž deset jsou ženy a děti. A podle jeho slov to bylo pro jeho vojáky ‚opravdu těžké‘,“ komentuje politolog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…