To se vám strašně vymstí. Těsně před sjezdem visí nad ČSSD temná věštba zkušeného mazáka

9. 3. 2017 18:49

POLITOLOGOVÉ Sociální demokracie kopíruje scénář Občanské demokratické strany, je přesně tam, kde byla ODS před pár lety, říká publicista a komentátor Bohumil Pečinka před sjezdem nejsilnější vládní strany. „ČSSD ročník 2017 připomíná úplně ve všem ODS na podzim 2010 a její tehdy také brněnský kongres, jen místo jména Nečas můžeme dosadit jméno Sobotka,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Nechce předjímat, jestli dojde k nějaké změně, i když se neočekává. Při rekordním počtu osmi set delegátů a tajné volbě vždycky může k nějakému překvapení dojít, i když se neočekává. „Ale rozhodně není nic předem připraveno, když něco vznikne, bude to spontánní, a to chce odvahu,“ je přesvědčen známý novinář.

To se vám strašně vymstí. Těsně před sjezdem visí nad ČSSD temná věštba zkušeného mazáka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka

I když se očekává, že Sobotka v čele zůstane, křeslo nemá úplně jisté

Dnes a zítra se v Brně na sjezdu ČSSD bude volit nové vedení strany. I když je současný předseda Bohuslav Sobotka jediným kandidátem, chce s jednoznačnou podporou obhájit post předsedy a udržet na místě prvního místopředsedy Milana Chovance, nemá jistotu, že se mu to podaří. V poslední době se na šéfa strany valí kritika z regionů, které mu vyčítají, že vinu za neúspěšné krajské volby hodil na regiony nebo že své představy prezentuje bez projednání ve straně.

Pečinka vidí příčiny v nespokojenosti v tom, jak bylo zapuzeno jedno křídlo v sociální demokracii, jak byly zpřísněny stanovy, ty dnes dávají vedení velkou šanci rozhodovat o umísťování na kandidátkách. „Strana zní jedním hlasem, ten je navíc nevýrazný,“ kritizuje komentátor. Mezi největšími kritiky jsou vlivný hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, Jaromír Tejc, který chce nahradit Chovance, a těsně před sjezdem zaútočil na Sobotku i silný zákulisní hráč sociální demokracie Miroslav Jansta. I když se předpokládá, že Sobotka zůstane v čele strany, Chovanec své křeslo nemá úplně jisté.

Anketa

Kdo by byl lepší 1. místopředseda ČSSD?

hlasovalo: 5016 lidí

Předseda a premiér měl projevit velkorysost a zapojit druhé křídlo strany

Podle Bohumila Pečinky udělal předseda sociálních demokratů několik zásadních chyb, kterými přišel o rozhodující šanci na dobrý volební výsledek. Když dělal Sobotka jako premiér rekonstrukci vlády a vyměňoval tři ministry za sociální demokracii ve vládě, měl podle komentátora projevit velkorysost a zapojit druhé křídlo, které ztratilo ve straně významné pozice po lánském puči a krajských a senátních volbách, ve kterých velcí Sobotkovi kritici a účastníci lánské schůzky Michal Hašek a Zdeněk Škromach propadli. „Kdyby jmenoval například ministrem práce a sociálních věcí Škromacha nebo kdyby z Tejce či někoho jiného z druhého křídla udělal nějakého ministra, ukázal by, že sociální demokracie je taková, jaká vždycky byla, široká strana, v níž jsou různé platformy,“ říká Pečinka. Takhle je strana v posledních letech příliš jednoplatformová, protože Sobotkova skupina všechno ztransformovala a ještě se vnitřně hroutí. Odešel pan Evropa – Tomáš Prouza, který měl mít pod palcem volební kampaň strany a ještě nedávno se o něm mluvilo jako o horkém kandidátovi na ministra průmyslu a obchodu. „Mnozí Sobotku kritizují, Sobotka zůstává sám, předkládá chaotické názory od svých poradců, nepředjedná je s předsednictvem ani výkonným výborem,“ poukazuje na předložení nápadu na zavedení daňové reformy, která by znamenala pro jedny skupiny výrazné zvýšení daní, pro jiné naopak snížení.

ČSSD mohla vyměnit předsedu a nechat Sobotku premiérem, nebo vytvořit volebního lídra

Bohumil Pečinka upozornil, že sociální demokraté měli po krajských volbách, kdy Sobotka přišel s řadou nevýrazných prohlášení, které vyvolaly ve straně překvapení i kritiku, dobrou možnost něco udělat. „Mohli vyměnit předsedu a nechat ho jako premiéra nebo mohli vytvořit nějakého volebního lídra. Mohli udělat cokoli, ale neudělali nic. Myslím, že se jim to strašně vymstí,“ říká komentátor týdeníku Reflex. Sjezd je podle něj teoreticky poslední šancí, že by Sobotku vyměnili. „Ale Sobotka se tak strašně silně drží své pozice, je kvůli tomu schopen všeho včetně toho nabídnout někomu funkci ministra průmyslu a obchodu,“ soudí Pečinka. I když bude nejspíš nějakou většinou zvolen, sociální demokracie tak prý tratí možnost uvažovat o nějakém dobrém výsledku, který by se přiblížil výsledku Babišova hnutí ANO.

Důvodů ke změně měla podle novináře Pečinky sociální demokracie více než dost. „Už v roce 2013 dosáhli ve volbách o deset procent hlasů méně, než čekali. Byl to nejhorší volební výsledek, a nic se nestalo,“ upozorňuje. Stačilo to sice na těsné volební vítězství, ale z obrovského propadu hlasů od roku 2010 ČSSD nic nevyvodila. „Víc a víc se stávají z velké politické strany středně velkou stranou,“ konstatuje komentátor. I když neúspěšné strany říkají, že jejich čím dál menší podpora je zaviněna tím, že lidé chtějí volit populisty, Pečinka s tím nesouhlasí. „Tím to není. Je to tím, že tradiční strany přestávají odpovídat na politická témata a lidé si hledají alternativní volbu. Tak to je.“

Sociální demokraté by měli využít toho, že jsou hlavní protibabišovskou silou

Podle Bohumila Pečinky sociální demokraté nevyužívají toho, že mají teď v politickém spektru dobré postavení v tom, že jsou hlavní reálnou protibabišovskou silou. „Je vždycky dobré být ten druhý pól, protože spousta voličů, která nemá ráda Andreje Babiše, může volit sociální demokracii a ta tím může Babišovi reálně konkurovat. Jenže sociální demokraté tuhle pozici ztrácejí, protože dělají vážné chyby. Mohli sjednotit antibabišovské části společnosti, mohli lovit pravdoláskové voliče, ale oni zvolili pozici vykrást program komunistům. V ČSSD je příliš chaotických pohybů, nikdo neví, o co Sobotkovi vlastně jde. Jak jim tedy důvěřovat?“ poznamenal komentátor.

Zarputilé držení křesla připomíná Vladimíra Špidlu

V zarputilosti, s jakou se Sobotka drží funkce předsedy strany, připomíná Pečinkovi Vladimíra Špidlu, který byl nakonec také nucen pod tlakem ustoupit. „Dovedu si představit, že když nebude Sobotka zvolen v prvním kole, půjde i do třetího, čtvrtého kola, jen aby byl zvolen,“ soudí. Ale někdy se tak zarputilá taktika vyplácí. Vzpomeňme na první volbu Václava Klause prezidentem, byl zvolen parlamentem až v devátém kole třetí prezidentské volby.

Pečinka se netají názorem, že by sociální demokracii prospělo, kdyby přece jen ještě před volbami přepřáhla. „Souhlasím s názorem Miroslava Jansty, který řekl v médiích těsně před sjezdem, že alternativním kandidátem do čela strany by mohl být Lubomír Zaorálek. To je zajímavá realistická alternativa. Zdálo se, že by to bylo možné, ale Zaorálek nakonec cukl, protože se nedohodl s Chovancem. Nevylučuji, že v tajných volbách může na sjezdu k něčemu dojít, ale chce to odvahu. A myslím, že Zaorálek na to odvahu mít nebude,“ shrnul Bohumil Pečinka své názory na to, jak může dopadnout sjezd sociálních demokratů v Brně.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poděláte se.“ Šok na Ukrajině: Mocný muž promluvil. Zvrat vůči Rusku? Tereza Spencerová to vidí jasně

8:27 „Poděláte se.“ Šok na Ukrajině: Mocný muž promluvil. Zvrat vůči Rusku? Tereza Spencerová to vidí jasně

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Když nás Západ nechce, domluvíme se s Ruskem. A poblíž Varšavy a Kra…