Tomáš Pojar pro PL: Donald Trump nemusí být špatný prezident. Na Turecko pojďme tvrdě. Hrozí proměna našich vztahů s USA

25.02.2016 6:41 | Zprávy

ROZHOVOR EU by měla s Tureckem vyjednávat tvrdě, a ne mu stále jen něco nabízet, říká pro ParlamentníListy.cz diplomat, bezpečnostní analytik a prorektor vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar. Podle něho Turecko potřebuje Evropskou unii víc, než EU potřebuje Turecko. Nezvládnutá migrační krize a otřesy EU, to prý bude nejspíš napsáno v učebnicích o Angele Merkelové. Pojar dále uvádí, že bychom neměli předem zatracovat Donalda Trumpa, nemusel by to nakonec být špatný prezident.

Tomáš Pojar pro PL: Donald Trump nemusí být špatný prezident. Na Turecko pojďme tvrdě. Hrozí proměna našich vztahů s USA
Foto: cevroinstitut.cz
Popisek: Tomáš Pojar, M.A., diplomat, bezpečnostní expert, prorektor pro zahraniční vztahy VŠ CEVRO Institut

Pane prorektore, začněme vývojem na syrské frontě. Ruská média halasně tvrdí, že Asad už v bojích rozhodl ve svůj prospěch a současně obviňují tureckého prezidenta Erdogana, že pomáhá IS tím, že jeho rodina od radikálů kupuje ropu, a tím pádem Erdoganův vztek na vývoj v Sýrii souvisí s tímhle. Jak situaci střízlivě a nepropagandisticky posoudit?

Díky vstupu Ruska do syrské války byl Asadův režim zachráněn. To automaticky neznamená, že se mu podaří získat pod kontrolu zpět území celé Sýrie. Nelze to vyloučit, ale cesta ke konsolidaci syrské diktatury vládnoucí z Damašku bude ještě každopádně dlouhá, pokud vůbec bude možná. Nezapomínejme, že Sýrie je v zásadě uměle vytvořený státní útvar.

Rusko se ve válce jednoznačně postavilo na stranu syrsko-íránské šíitské aliance. Prezident Erdogan stojí jako sunnita samozřejmě na straně opačné. Situace na syrském bojišti má navíc na sousední Turecko ekonomický i bezpečnostní dopad a vstup Ruska do války vyhnal do Turecka další statisíce lidí. Prezidenti Putin i Erdogan mají zároveň oba obrovská ega a geopolitické mocenské ambice. Ty na sebe nyní logicky narážejí.    

V Evropě začala smršť zostřování ochrany hranic. Rakousko na hranice vysílá další vojáky, omezuje počet běženců, kterým udělí azyl, a Německo se zlobí, že tímto krokem Rakušané uprchlíky v podstatě přeposílají do Německa. Na makedonské hranici nepouštějí Afghánce a plán Angely Merkelové na dohodu s Tureckem zjevně zatím v EU podporu nemá. Co k jednotlivým položkám v migrační krizi říci a v co lze doufat?

Lze doufat, že posílená ochrana hranic proud migrantů nakonec oslabí, byť se tak nestane hned a bude třeba ještě daleko více konkrétních opatření. Jakákoli dohoda s Tureckem musí být postavena na ochotě Turecka brát zpět neúspěšné žadatele o azyl. S Tureckem je třeba vyjednávat tvrdě a nejen mu stále něco nabízet. Pokud se Turecko nebude chtít dohodnout, bude muset možná EU přistoupit k omezení vzájemné hospodářské spolupráce. Nezapomínejme, že Turecko nakonec v ekonomické oblasti potřebuje EU více než EU Turecko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

Ukrajinskou válku tato koalice nezbytně potřebuje až do voleb, proto Petr Holec neváhá říci, že si p…