V noci mezi volebními dny se prý kolem uren dějí podivné věci. Babiš a lidovci zvažují radikální řešení

29.3.2015 8:49 dop.

POLITOLOGOVÉ Je načase, aby se i v České republice stejně jako ve většině evropských zemí konaly volby jen v jeden den. Odpadlo by hlídání místností přes noc, riziko manipulace s volebními lístky, snížily by se finanční náklady. Jako logický den vychází neděle, i když v minulosti panovala obava, že by na ní vydělali lidovci, protože lidé půjdou volit cestou z kostela. Bývalý předseda KDU-ČSL Jan Kasal to považuje za nesmysl, protože lidé chodící do kostela volí napříč politickými stranami s výjimkou fašistů a komunistů.

V noci mezi volebními dny se prý kolem uren dějí podivné věci. Babiš a lidovci zvažují radikální řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost, ilustrační foto

V České republice se dlouhodobě propadá volební účast, což potvrdily loňské volby do Evropského parlamentu, k nimž přišlo 18,2 procenta oprávněných voličů. Toto už tak nízké číslo ještě "trumflo“ druhé kolo voleb do Senátu, jehož se zúčastnilo jen 16,69 procenta voličů. Často zmiňovaným důvodem pro klesající volební účast bývá nevyhovující dvoudenní a k tomu ještě víkendový termín voleb. Letošní nevolební rok tak dává ideální příležitost připravit a uskutečnit změnu z dvoudenních na jednodenní volby. Navíc mezi zastánce změny patří dva ze tří koaličních subjektů – hnutí ANO a dlouhodobě také KDU-ČSL – což zvyšuje šanci na prosazení jednodenních voleb.   

Snahám lidovců, kteří o jednodenní volby usilují už od devadesátých let, ale pro změnu až dosud neměli politickou sílu, nahrává skutečnost, že se pro nějakou volební změnu opakovaně vyslovil i vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Tomu by se zamlouvalo, kdyby se místo pátku a soboty volilo ve čtvrtek. "Čtvrtek je tradiční den v Británii. Nevím, jestli máme nějaký zvláště dobrý důvod, proč by to zrovna měl být volební den i v České republice, to si nejsem úplně jistý. Ale v Evropě je běžné, že volby jsou jednodenní, naopak dvoudenní volby jsou naprostá výjimka,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Tomáš Lebeda, vedoucí Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Dvoudenní volby jsou hrozbou pro regulérnost voleb

Za výhodu dvoudenních voleb považuje to, že zvyšují šanci pracovně zaneprázdněným lidem, aby měli čas se do volební místnosti dostavit. "Ale podle mě mají mnohem víc nevýhod. Jedna z nich spočívá v tom, že existuje jedno velmi slabé místo, a tím je noc z pátku na sobotu, kdy je teoreticky možné, aby byla ohrožena regulérnost voleb tím, že do volební místnosti někdo pronikne a třeba zamění část lístků nebo nějak jinak bude manipulovat s volební urnou. A k tomu, že to není jenom fantazie, že se to dost možná u nás děje, nějaké indicie mám. Netvrdím, že je to nějaký masový jev, ale je to prostě riziko. A to riziko není podle mě úplně malé,“ tvrdí politolog Tomáš Lebeda.

Za významné považuje toto riziko zvláště v komunálních volbách, kdy jeden volební okrsek znamená poměrně hodně pro výsledek voleb. "Dvoudenní volby jsou o něco dražší, mají možná nějaké další nevýhody, ale ty nevidím jako podstatné. Z mého pohledu je podstatné riziko manipulace v době, kdy ve volební místnosti není nikdo přítomen. Volební místnost je sice zapečetěna, urna je také zapečetěna, ale v dnešní době není asi úplně problém disponovat buďto kopií nebo dokonce originálem toho razítka. To jsou rizika, jež nejsou úměrná tomu komfortu, který dvoudenní volby nabízejí. Navíc dvoudenní? Jsou to stejně dva půldny. Takže je otázka, jestli volby od rána do večera v jeden den by nebyly velmi podobné a nedaly by voličům hodně podobnou šanci se voleb zúčastnit,“ míní Tomáš Lebeda.

Většinový Čech o víkendu nejezdí na chatu, ale do nákupního centra

"Co se týká manipulace s hlasy či urnami přes noc, toho bych se moc nebál. Pokud k manipulacím dochází, tak mimo volební místnosti. Mám na mysli nákupy hlasů, legitimitu takového počínání nechávám stranou, nebo samotné počítání hlasů, kdy mají členové volební komise možnost například doplňovat neudělené preferenční hlasy,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Otto Eibl z Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Osobně by proti volbám v jeden den nic neměl, ale návrh na čtvrteční termín nepovažuje za šťastný ani promyšlený. "To, že lidé na víkend odjíždějí 'na chaty', považuji spíš za mýtus. Pokud o víkendech většinový Čech někam jede, tak do nákupního centra,“ poznamenává Otto Eibl.

Proti volbám konaným ve čtvrtek má jednu zásadní námitku. "V tu chvíli k volbám nemohou z praktických důvodů přijít třeba studenti vysokých škol a lidé, kteří pracují a bydlí mimo svou trvalou adresu. Problém se tak samozřejmě neřeší,“ poukazuje politolog, jemuž se nelíbí argument, že v případě jednodenních voleb se ušetří část peněz na výdaje. "Když už nechám stranou otázku, jestli je důležitější z hlediska kvality demokracie nechat lidem možnost hlasovat dva dny, nebo kvůli úsporám tuto skutečnost změnit, tak musím připomenout, že provozní náklady nejsou jediným nákladem, který je s volbami spjatý. Obrovskou sumu tvoří 'příspěvky na hlas' a mohli bychom se ptát, zda je tento institut nastaven správně. Ale financování politických stran je trochu jiné téma,“ konstatuje Otto Eibl.

Kdo chce k volbám jít, půjde bez ohledu na to, zda jsou v jeden, nebo dva dny

Velkým zastáncem jednodenních voleb je bývalý předseda KDU-ČSL Jan Kasal, jenž o jejich zavedení usiloval i z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny, kterou zastával více než třináct let. "Jsme už jednou z posledních zemí v Evropě, kde pravidelné volby probíhají ve dvou dnech. Ty nepravidelné – doplňovací volby do zastupitelstev měst a obcí – se v jeden den konají. A když se porovná účast, tak není vůbec nižší. Stejně tak volby do krajských zastupitelstev proběhly v jeden den a účast byla velmi slušná. Nerozumím tedy tomu, proč se někdo brání tomu stáhnout dvoudenní maraton na jeden den. Ekonomické úspory jsou evidentní, zbývá se dohodnout, který den v týdnu by to měl být. A tady je KDU-ČSL naprosto otevřená tomu, jestli to bude čtvrtek, pátek, sobota, či neděle,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jan Kasal.

Podle něj předchozí úsilí KDU-ČSL zavést jednodenní volby blokovaly politické strany, které o změnu neměly zájem, se zdůvodněním, že k volbám přijde málo lidí. "Proti tomu svědčí úplně jednoznačně účast ve volbách, když se porovnají čísla z obcí, v nichž se volby konaly v řádném termínu a pak v mimořádném. Kdo chce jít k volbám, tak k nim půjde bez ohledu na to, zda jsou vypsány na jeden, nebo dva dny. To úplně jednoznačně. Odpadlo by hlídání místností přes celou noc, jejich blokování, náklady na nájmy, na odměny členům volební komise a nabalí se k tomu kdeco. Nevím, jaký argument může v tuto chvíli hovořit pro udržení dvou dnů,“ domnívá se bývalý lidovecký předseda Jan Kasal.

Volby by měly mít pevný termín, který by nebyl závislý na vůli hlavy státu

O tom, že by se zkrácením na jeden den snížila kvalita demokracie u nás, nelze prý vůbec uvažovat. "Takže celá Evropa je nedemokratická, jenom my jsme demokratičtí. Na Slovensku nebo v Německu jsou nedemokratičtí, ve Spojených státech jsou nedemokratičtí. Naopak by se mi líbilo, kdybychom si od nich vzali příklad a neposouvali termíny voleb tím, že by se natvrdo stanovily třeba volby do Senátu na druhý a třetí čtvrtek v říjnu. Proti tomu přece nikdo nic nemůže mít. Aby se vědělo, že volby do obecního zastupitelstva a do krajského zastupitelstva budou v tom a v tom termínu, třeba třetí čtvrtek v říjnu. Tečka. Žádné že prezident republiky zváží a vyhodnotí termín, to nemá žádné opodstatnění,“ konstatuje Jan Kasal.

S posouzením výhod a nevýhod váhá předseda a výkonný ředitel think tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský. "Já na to nemám úplně silný názor. V zásadě nevidím ani jednu variantu, že by byla výrazně pozitivnější než druhá, nebo že by jedna z nich byla negativní. Výhody a nevýhody jsou na jedné i druhé straně, ale u mě nepřevažuje nic, co by bylo výrazně pozitivnější. Klidně mohou pokračovat dvoudenní volby, ale kdyby se podařilo prosadit jednodenní, tak by to také žádné neštěstí nebylo,“ říká pro ParlamentníListy.cz Radko Hokovský z Institutu politologických studií Katedry mezinárodních vztahů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Obavy z neděle, aby na ní nevydělali lidovci, jsou nesmyslné

O tom, jaký den by se měl v případě jednodenních voleb u nás vybrat, nemá politolog Tomáš Lebeda jasno. "Čtvrtky, jak už jsem říkal, jsou tradiční třeba pro Británii. Řada zemí v Evropě má zase neděli jako den pracovního volna, kdy by lidé měli mít čas dojít k volebním urnám. Tím by byl do jisté míry řešen dokonce i permanentně zmiňovaný jev českého chalupářství, protože lidé se stihnou vrátit tak, aby mohli volit v neděli večer. Byť mi to přijde trochu absurdní neustále toto zvažovat, ale budiž. Ale nebudu říkat nějaký konkrétní den, protože to nemám promyšlené, ale myslím, že by se určitě vhodný našel,“ myslí si Tomáš Lebeda.

Naopak dobře promyšlené to má vzhledem ke svému dlouholetému působení ve vysoké politice Jan Kasal. "Neděle je výhodná proto, že lidé, kteří se vrací z víkendu, mohou odvolit večer. A také v tom, že nenarušuje školní vyučování. Soboty jsou v podstatě mimo kvůli tomu, že jsme národ táborníků a víkendových chatařů. Pátek sice možný je, ale je to také diskutabilní. Preferoval bych čtvrtek, nebo neděli. V minulosti panovala u jiných stran obava, že lidovci chtějí neděli, protože lidé půjdou volit cestou z kostela. To je naprostý nesmysl, protože lidé, kteří chodí do kostela, tak volí stejně napříč politickými stranami s výjimkou fašistů a komunistů, aspoň doufám. Jinak je to rozprostřené, takže o tom to vůbec není,“ tvrdí Jan Kasal.

V současné době je politika pomalu synonymem pro organizovaný zločin

Bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny uznává, že přechod na jednodenní volby není politickou otázkou číslo jedna. "To bych tvrdit nechtěl. Ale myslím si, že je načase, aby se k tomu přistoupilo teď, kdy je příhodná doba tím, že letošní rok není volební. Navíc bych usiloval o to, aby byly i pevně dané termíny tak, jak už jsem říkal. Ale je to jenom můj názor, není to názor KDU-ČSL. Ale každopádně spustíme vnitrostranickou anketu o tom, který ze dnů v týdnu by byl pro jednodenní volby nejlepší,“ prozrazuje pro ParlamentníListy.cz Jan Kasal.

Podle politologa Otto Eibla by se politické elity, jimž leží na srdci volební účast, měly snažit, aby se politika stala opět integrální součástí života občanů. "Tedy něčím, co je skutečně bude zajímat a co se pro ně stane důležité. V současné době, kdy je politika pomalu synonymem pro organizovaný zločin a část elit vehementně odmítá, že jsou politici – ale zároveň říkají jako třeba Andrej Babiš v Otázkách Václava Moravce, že jsou v politice – tak se situace nejspíš nezlepší,“ dodává Otto Eibl s tím, že v opačném případě by jako volební den nevadila neděle, kdy se všichni vrátí z oněch mystických chat, než odjedou studenti na koleje nebo mnozí za prací mimo své trvalé bydliště.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad pro kontrolu topení. Zbořil má jasnou výzvu

10:52 Úřad pro kontrolu topení. Zbořil má jasnou výzvu

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Podle Petra Fialy ‚jsme ve válce‘, tak stále čekám na politická rozhodnutí, …