Václav Havel je prý hrdina. Toto vše mu k tomu ale nahrálo

18.11.2014 18:40 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Proč má Václav Havel tak dobrou pověst a Miloš Zeman tak špatnou (alespoň u části veřejnosti a médií)? Není už současný prezident za hranou? A může si získat i tu část veřejnosti, která ho vůbec nemusí? Tyto otázky položily ParlamentníListy.cz politologům Janu Kubáčkovi a Lukáši Jelínkovi.

Václav Havel je prý hrdina. Toto vše mu k tomu ale nahrálo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Posuzování obou prezidentů je podle Kubáčka dáno i dobou, kdy do úřadu nastoupili, a jaká byla očekávání. „Vždycky, když nastává změna, ten, kdo je s ní zosobněn, má vždycky heroický obraz. I když se podíváme do historie, tak v uvozovkách otec zakladatel měl pozici výjimečnou a byl vykreslován v lepších barvách než jeho nástupci,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček. A jmenuje prvního amerického prezidenta, prvního poválečného francouzského prezidenta. „Ukázkově je to vidět u našeho Tomáše Garrigua Masaryka. Řadu věcí činil společně s Edvardem Benešem. Přesto byl vnímán jako člověk, který stál u spousty změn, jako odhodlaný solitér, dobrý organizátor, udával tempo. A už se nedívalo tolik na ostatní, kteří mu dokázali spoustu věcí prosadit,“ upozornil.

A to je podle něj přesná paralela s Václavem Havlem. „Kdyby byl jen on a nebyli další, spousta věcí neprojde. Jednotlivec tohle nedokáže zvládnout, i když má výjimečné charisma i příležitost. Že je mu nasloucháno, média a společenské skupiny k němu přistupují s mnohem větší pokorou. Což se jeho nástupcům už nestává. Ví o tom své Václav Klaus i Miloš Zeman,“ sdělil Jan Kubáček.

Dalším aspektem podle něj je, že když některé věcí nefungují, tak hněv a kritika dopadá na současníky – na Miloše Zemana, Václava Klause a další lidi ještě dnes politicky aktivní. „A pak je tu také přístup médií. Václav Havel se těšil často i nekritickému přijetí a velmi významné mediální podpoře. Což už nikdy žádný jeho nástupce neměl. Což je mimochodem stejné, co zažíval Masaryk, ale už ne Beneš, který byl kritizován i za Masarykovy kroky,“ objasnil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Strach z preferencí KDU čsl

Jsem hluboce znepokojen tím, že se vaše strana do některých krajských zastupitelstev. Jak jako křesťanská strana zaručíte, že v případě vašeho volebního vítězství nebudou znovu probíhat čarodějnické procesy, násilna rekatolizace nebo dokonce povinná práce na cirkevním a odváděním desátek. Křesťanstv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…