Václav Havel je prý hrdina. Toto vše mu k tomu ale nahrálo

18.11.2014 18:40

POLITOLOGOVÉ Proč má Václav Havel tak dobrou pověst a Miloš Zeman tak špatnou (alespoň u části veřejnosti a médií)? Není už současný prezident za hranou? A může si získat i tu část veřejnosti, která ho vůbec nemusí? Tyto otázky položily ParlamentníListy.cz politologům Janu Kubáčkovi a Lukáši Jelínkovi.

Václav Havel je prý hrdina. Toto vše mu k tomu ale nahrálo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Posuzování obou prezidentů je podle Kubáčka dáno i dobou, kdy do úřadu nastoupili, a jaká byla očekávání. „Vždycky, když nastává změna, ten, kdo je s ní zosobněn, má vždycky heroický obraz. I když se podíváme do historie, tak v uvozovkách otec zakladatel měl pozici výjimečnou a byl vykreslován v lepších barvách než jeho nástupci,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček. A jmenuje prvního amerického prezidenta, prvního poválečného francouzského prezidenta. „Ukázkově je to vidět u našeho Tomáše Garrigua Masaryka. Řadu věcí činil společně s Edvardem Benešem. Přesto byl vnímán jako člověk, který stál u spousty změn, jako odhodlaný solitér, dobrý organizátor, udával tempo. A už se nedívalo tolik na ostatní, kteří mu dokázali spoustu věcí prosadit,“ upozornil.

A to je podle něj přesná paralela s Václavem Havlem. „Kdyby byl jen on a nebyli další, spousta věcí neprojde. Jednotlivec tohle nedokáže zvládnout, i když má výjimečné charisma i příležitost. Že je mu nasloucháno, média a společenské skupiny k němu přistupují s mnohem větší pokorou. Což se jeho nástupcům už nestává. Ví o tom své Václav Klaus i Miloš Zeman,“ sdělil Jan Kubáček.

Dalším aspektem podle něj je, že když některé věcí nefungují, tak hněv a kritika dopadá na současníky – na Miloše Zemana, Václava Klause a další lidi ještě dnes politicky aktivní. „A pak je tu také přístup médií. Václav Havel se těšil často i nekritickému přijetí a velmi významné mediální podpoře. Což už nikdy žádný jeho nástupce neměl. Což je mimochodem stejné, co zažíval Masaryk, ale už ne Beneš, který byl kritizován i za Masarykovy kroky,“ objasnil.

Havel lidi spojoval, Zeman si libuje v rozruchu

Lukáš Jelínek vidí rozdíl ve vnímání obou prezidentů i v jejich povaze. „Václav Havel byl introvertní a měl tendenci lidi spojovat, zklidňovat poměry a hledat nějaké konsenzuální kompromisní řešení. Zatímco Miloš Zeman je výrazně excentrická osoba, která kolem sebe potřebuje nějaký rozruch. Která naopak si libuje v polarizaci prostředí kolem sebe i společnosti,“ konstatoval.

Podle mnohých se Miloš Zeman hlavně svými výroky v Hovorech z Lán ocitl už za hranou. Příliš také uvíznul v prezidentském souboji s Karlem Schwarzenbergem a jeho příznivci. Neměl by se nad to povznést? „Samozřejmě, že měl. Ale starého psa novým kouskům nenaučíš. Lidé se velmi těžko předělávají, zvláště tak výrazné politické osobnosti jako Miloš Zeman. Těží z toho, že rozdělí společnost na dvě skupiny. Jednu, která stojí za ním, a druhá, která mu nemůže přijít na jméno. A spoléhá na to, že ta skupina stojící za ním bude silnější a vynese ho do prezidentského úřadu znovu. Ale že by cítil nějakou zodpovědnost za to, že by měl společnost směrovat, naslouchat všem, jak to krásně vykládal ve svém inauguračním projevu, tak na takovéto ambice dávno rezignoval a ani mu nejsou vlastní. Neexistuje autorita, která by ho přesvědčila, že by se měl změnit,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.

Miloš Zeman podle Kubáčka plně nedoceňuje mnohdy význam role prezidenta republiky pro českou společnost. „Trochu to podceňuje a někdy zapomíná, že už to neříká jako privátní osoba, případně jako premiér či předseda výrazné politické síly – kterým je samozřejmě povoleno mnohem více. Ale že to říká naopak jako politik, který by měl sjednocovat, umírňovat, podporovat to zdravé, úspěšné a potřebné ve společnosti. Který by měl tak trochu oddělovat zrno od plev. Zvýhodňovat morální a důstojné chování,“ uvedl. Stále podle něj jakoby žije v modelu, že je jeho povinností společnost upozorňovat na řadu fenoménů, udržovat ji v pohotovosti. „To není volání po tom, aby mazal med kolem úst davů, ale role prezidenta byla u nás od počátku koncipována jako usmiřovatelská, která zdůrazňuje důstojnost a dává dobrý příklad a zastává se těch nejslabších. A není za každou cenu konfliktní. Což Miloš Zeman miluje a svádí ho to k tomu,“ ozřejmil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Část svých kritiků si získá jedině tehdy, pokud proti němu vyroste někdo jako Haider v Rakousku

Přesto občas nastanou situace, kdy i lidé, kteří Miloši Zemanovi nemůžou přijít na jméno, a které on i trochu provokativně tituluje "pražská kavárna", jeho postoj oceňovali. „Třeba když zastává vyhraněné zahraničně politické postoje v boji s terorismem, kdy se jasně postavil na stranu USA, nebo jeho jednoznačně proizraelský postoj, což oceňuje i značná část české pravice a naopak na levici nad tím kroutí hlavami,“ vyjmenoval pro ParlamentníListy.cz Jelínek. Jsou oblasti, kde podle něj dokáže Zeman najít spojence i v jiné části politického spektra. „Ale nemyslím si, že strukturou svého chování, vyjadřování, svou politickou kulturou, by dokázal přetáhnout na svou stranu lidi, kteří jsou kritičtí k jeho stylu,“ zmínil.

Podle něj nemají smysl ani demonstrace či petice proti Miloši Zemanovi. „To jen žene vodu na mlýn jeho snaze společnost rozdělit a zahánět do zákopů. Ze kterých na sebe budou obě skupiny v lepším případě pokřikovat, v horším střílet. Musíme se smířit s Milošem Zemanem takovým, jaký je. Lepší je se jeho excesům nevěnovat a nevšímat si jich,“ vysvětlil Lukáš Jelínek.

Boj či snaha naklonit si část společnosti a médií je podle Kubáčka pro Zemana dopředu prohraný. „Pokud tedy proti němu nevzejde politik nebezpečného charakteru. Například v Rakousku někteří politici vyrostli právě v takové krizovém momentu. Kdy neumožnili nebezpečnému politikovi s touhou po moci, aby se ujal úřadu. Narážím na kauzu Haidera,“ upozornil. Něco podobného se dle jeho mínění může stát Miloši Zemanovi. „Když se dostane do nějaké mezní situace a dokáže být příkladný, tak může část svých oponentů získat na svou stranu. Ale bude to mít velmi těžké po nedávném vývoji a událostech a bude zapotřebí velkorysosti. Ale stále je ještě ani ne v polovině mandátu. Takže tyto možnosti tu ještě jsou,“ uzavřel Jan Kubáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to kampaň. Ředitel Dvořák se může smát. O Haně Lipovské, benzínu, sirkách a pohřbu s Bobošíkovou

16:56 Je to kampaň. Ředitel Dvořák se může smát. O Haně Lipovské, benzínu, sirkách a pohřbu s Bobošíkovou

VHLED MICHALA BOKA Dříve dělala pražským kavárníkům na těle husí kůži. Mnozí si od ní slibovali velk…