Všichni hned vědí, že to udělal Putin, směje se Zdeněk Zbořil. Rozkrývá mrazivé teorie kolem Andreje Babiše a posílá pro prášky muže z TOP 09, který vidí pátou kolonu Ruska

02.03.2015 6:45 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Víkendový sněm hnutí ANO byl podle Zdeňka Zbořila určený především veřejnosti, aby viděla, že jeho členové jsou schopni dělat realistickou politiku bez ohledu na to, jestli to někdo nazývá pravicovostí, či levicovostí. Odmítá přitom spekulace, že Andrej Babiš na něm zahájil rozvodové řízení s ČSSD a námluvy s TOP 09. Politologa překvapilo, jak po páteční vraždě Borise Němcova s bleskovou rychlostí všichni věděli, že za ni může ruský prezident.

Všichni hned vědí, že to udělal Putin, směje se Zdeněk Zbořil. Rozkrývá mrazivé teorie kolem Andreje Babiše a posílá pro prášky muže z TOP 09, který vidí pátou kolonu Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Domácí politickou událostí uplynulého týdne byl jednoznačně víkendový sněm hnutí ANO, který byl pro mnohé až příliš velkou selankou. „Pan Babiš přednesl zajímavý úvodní projev, měl ho nacvičený, protože bylo poznat, že s někým trénoval, kam má dávat důrazy. Zdá se, že předjednané bylo i to obsazení místopředsednických míst. Tematicky dobře připravené bylo to, že se pan Babiš vyhnul ožehavým tématům zahraniční politiky, ale ta na sněmu přednesl v takovém hyperevropském duchu belgický expremiér Guy Verhofstadt, předseda evropské frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, jenž pro Unii planul víc než kdokoli z dalších řečníků,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický analytik Zdeněk Zbořil.

Tímto atypickým způsobem tak bylo vyřešeno napětí, jak a kdo z vedení bude na sněmu definovat vztah hnutí ANO k zahraniční politice. „Svou roli hrálo aranžmá hostů a jejich představování. Tím myslím od Američanky Margaret Kimbrellové, výkonné ředitelky politické organizace No Labels, až po Václava Bělohradského a další řečníky, kteří tam skládali jakýsi hold hnutí. Volby vedení byly důsledkem toho, v jakém stavu vzestupu se hnutí ANO stále ještě nachází, ačkoli mnozí komentátoři a kritici pana Babiše už téměř mluví o jeho ústupu ze slávy. Ale na sněmu se ukázalo, že soudržnost hnutí je velká a že nemusí jít o nějaký diktát pana Babiše,“ míní politolog.

Nezvolený Pilný se stal zajímavým, protože jeho názor byl ojedinělý

Za zajímavé považuje to, že se Andrej Babiš ve svém projevu obracel kriticky ke koaličním partnerům, tedy hlavně ČSSD. „Jako kdyby se hnutí už vlastně připravovalo na příští volby, tím myslím v řádném termínu, a tak si možná zaujímání kritických postojů vůči sobě navzájem od ANO i ČSSD ještě užijeme. V podtextu jako bych slyšel, že hnutí ANO, i když kritizuje koaliční vládnutí, tak se do vnitřních sporů nebo napětí uvnitř ČSSD před sjezdem sociálních demokratů nechce nijak míchat. Kritika koaličního vládnutí sice vyvolala velký zájem, ale podle mého názoru nebyla natolik zdrcující, aby ohrožovala existenci koaliční vlády,“ domnívá se Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec

Ukrajinskou válku tato koalice nezbytně potřebuje až do voleb, proto Petr Holec neváhá říci, že si p…