Vystřídá Nečase v ODS Pospíšil? Za určitých okolností

5.7.2012 9:11 dop.

POLITOLOGOVÉ Ať už byly skutečné důvody k odvolání ministra Jiřího Pospíšila jakékoli, nic to na skutečnosti nemění. Pospíšil si pár dnů po spolknutí hořké pilulky, na níž recept s nebývalou rychlostí podepsal i prezident Klaus, vytyčil nový cíl. Chce se stát v prvé řadě hejtmanem. Ale bude mu to v případě úspěchu stačit?

Vystřídá Nečase v ODS Pospíšil? Za určitých okolností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil a Petr Nečas

Nečasovo odvolání nejdéle sloužícího ministra spravedlnosti vyvolalo negativní reakci nejen u veřejnosti a opozice, ale setkalo se s částečným nepochopením u poslanců ODS, kteří vyjádřili veskrze lítost nad jeho odchodem z vlády. 

Nezvykle tvrdý byl v hodnocení Nečasova kroku Karel B. Müller z VŠE. Podle něj je situace v ODS velmi vyhrocená. "Osobně mi to připadá jako rozpad ODS v přímém přenosu, který pramení z její nepoučitelnosti. Pospíšil byl a stále je vnímán veřejností jako kompetentní ministr i politik a jako ostrůvek důvěryhodnosti a pozitivní deviace v ODS. Vypadá to jako stranické harakiri, když v době hluboké krize důvěry v občany ve veřejné funkce pokračuje ODS v zákulisní a od veřejnosti odtržené politice,“ usuzuje. Petr Nečas tímto aktem odhodil podle Müllera zbytky své politické kompetence, které prý ještě čas od času vykazoval. "Skutečným důvodům odvolání Pospíšila nevěří ani děti na základní škole, a Nečas tak veřejnosti dodal jasný důkaz o tom, že opět pozorujeme pouhou práci s veřejností a technologii moci, a že ve skutečnosti opět rozhoduje někdo jiný, někde jinde a o něčem jiném, než co se nám snaží Nečas podsunout.“ uzavřel. Připomeňme jen, že premiér uvedl jako oficiální důvody Pospíšilova odvolání situaci ve vězeňství.

ODS potřebuje krizového manažera

Nečasovo rozhodnutí bylo podle Pavla Kopeckého trochu sobecké a může se ve finále otočit proti němu samotnému. "Nečas upřednostňuje podpírání své upadající autority před perspektivami strany a navíc už nepokrytě hlásá doktrínu svého kabinetu - mínění lidu je mu vlastně šumafuk,“ analyzuje pro ParlamentníListy.cz Kopecký. Snění, že by Pospíšil mohl stanout v čele ODS, je sice podle politologa staršího data, ale třeba i na to nakonec dojde. "Politika občanských demokratů jde od deseti k pěti, partaj směřuje do krize a bude tudíž zapotřebí krizový manažer,“ nastiňuje scénář. Obdobný potkal v zásadě i ČSSD za předsednictví Stanislav Grosse, kdy preference strany klesly k 15 procentům. Nad rekordních 30 ji poměrně rychle vytáhl Jiří Paroubek.

Anketa

Mohl by se Pospíšil podle Vás stát předsedou ODS?

hlasovalo: 509 lidí

Hejtmanství jako odrazový můstek

V krajských volbách nemají občanští demokraté věru co ztratit. Oranžová mapa krajů hovoří jasně. Jiří Pospíšil bude ale asi nejspíš největším trumfem. Podle Pavla Hynčicy z Univerzity Jana Evangelisty Purkyněho je ale Pospíšilova stranická ambice podmíněna úspěchem v krajských volbách. "Pokud Pospíšil uspěje v Plzeňském kraji, je v zásadě možná jeho následná aspirace na post předsedy ODS. Bylo by to logické a patrně by získával podporu. Takový postup je v politice v zásadě normální, možná i zde platí pouhé jednoduché přísloví jednou jsi dole, jednou nahoře,“ odhaduje politolog vývoj pro ParlamentníListy.cz.

V úvaze Miroslava Mareše MUB by Pospíšil mohl hrát roli jistého "muže v záloze" pro případ, že by ODS pod Nečasovým vedením zcela zásadně klesly preference (až pod 10%), Mareš ale vychází ze stejné premisy jako Hynčica. „Je ale důležité, zda se stane hejtmanem a udrží se ve veřejném povědomí (třeba jako aktivní vůdce protinečasovské opozice). Musí ale umět balancovat se slovy a činy, aby nebyl chápán jako "rozvraceč z tábora pravdy a lásky", což by velká část členské základny ODS nesla stále nelibě,“ soudí politolog.

Přes kmotry neprojde

S Hynčicou, Kopeckým ani Marešem  v otázce kandidatury na předsedu ale nesouhlasí Jan Bureš z MUP. „ Pokud ODS má mít nějakou šanci uspět v krajských volbách na Plzeňsku (při současné vysoké míře nepopularity Nečasovy vlády), pak určitě Jiří Pospíšil jí může spíše přinést kladné body. To ano. Obávám se ale, že na předsedu ODS Pospíšil aspirovat nemůže. Myslím totiž, že je docela možné, že Nečas ho odvolal právě kvůli nelibosti kmotrů v ODS, kteří nechtěli, aby Pospíšil pokračoval v reformě zejména státního zastupitelství, která by zřejmě dala více nezávislosti orgánům činným v trestním řízení, aby mohly vyšetřovat korupci politiků. A tito kmotři určitě nedopustí, aby se Pospíšil stal šéfem ODS,“ vyčítá Bureš pochybné zákulisí největší pravicové strany.

Bude napadán

Zdeněk Zbořil pro ParlamentníListy.cz jen velmi opatrně odhaduje exministrovu politickou budoucnost. "Lze předpokládat, že se ve společenství "lidí deprivovaných", kteří sice nejsou stiženi nízkou úrovní intelektu, ale jsou to "porouchané osobnosti, které lze považovat za podivíny, lidi excentrické, dramatické, emoční, proměnlivé, úzkostné a ustrašené, kteří své problémy skrývají za obvykle jen domnělou skupinovou identitu, a proto zakládají politické strany, bude pan exministr atraktivní nejen pro své bývalé spolustraníky, ale možná i pro členy a příznivce jiných politických stran. Pravděpodobně bude ale také vystaven brutálním útokům jako mnozí, kteří byli ve svém hodnocení nějaké politiky nebo zaujímání postojů neústupní. Jako byly útoky např. na Jiřího Paroubka, Václava Klause nebo Davida Ratha,“ nevěští Zbořil přívětivou budoucnost. Pospíšil má totiž podle Zbořila tu výhodu/nevýhodu, že se stal symbolem nedeklarované, ale očekávané změny a kdokoli na jeho místě (ve vládě, ve straně nebo na hejtmanství) bude tímto jeho významem poměřován.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to na stole a Fiala se toho hned tak nezbaví. Babiš mu přichystal past, říká Erik Best

4:44 Je to na stole a Fiala se toho hned tak nezbaví. Babiš mu přichystal past, říká Erik Best

STAN mimo vládu? I takovou variantu nelze podle politického analytika Erika Besta vyloučit. Trestní …