Zbořil: Kalousku, lidé už jsou na velká slova alergičtí. ODSáci, pláčete na vlastním hrobě

21.08.2013 12:50 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Miroslav Kalousek neustále zdůrazňuje potřebu bránit parlamentní demokracii a vývoj po roce 1989. Podle politologa Zdeňka Zbořila jsou ale lidé už alergičtí na slova o velkých ideálech. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Zbořil také řekl, že poslanci rozpustili sněmovnu zřejmě i z obavy o ztrátu voličů, a naznačil, co může potkat ČSSD.

Zbořil: Kalousku, lidé už jsou na velká slova alergičtí. ODSáci, pláčete na vlastním hrobě
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

140 poslanců hlasovalo pro rozpuštění sněmovny.  Je to moc, nebo málo? Jak hodnotit to, že ODS nakonec odešla ze sálu?

Pokud jde o ODS, tak je to pochopitelné, protože potřebují čas, aby se strana nějakým způsobem resuscitovala. Samozřejmě šlo o to, zda budou volit proti, nebo odejdou ze sálu, ale zřejmě se zalekli podpory, kterou mělo rozpuštění Poslanecké sněmovny u veřejnosti. A těch 140 hlasů mě skutečně překvapilo, protože jsem předpokládal, že zvítězí osobní zájmy nad zájmy veřejnými, že se poslanci budou bát ztráty imunity a ztráty všelijakých prebend, které mají. Zřejmě u nich také zvítězila obava, že by se postavili proti veřejnému mínění a u voleb by se jim to nemuselo vyplatit. Ale to nemusí být pravda. Pokud hlasovali také proti Miloši Zemanovi, tak to byla z jejich strany špatná kalkulace a spíše tedy měli pravdu ti členové ODS, kteří upozorňovali na to, že naopak se rozpuštěním dá výkonná moc přesouvat více k prezidentovi, než aby zůstávala u vlády v demisi.

Miroslava Němcová hovořila o tom, že sněmovna se přeci nemůže rozpustit, když na ni někdo zadupe, a uváděla příklady z historie. I další poslanci ODS mluvili podobně. Ocení voliči tento postoj ODS?

Já myslím, že už ne. ODS se také zasloužila o nevyváženost Ústavy. Začalo to přímou volbou, pokračovalo to změnou Ústavy, která provázela přímou volbu prezidenta, což pomohlo k rozpuštění Poslanecké sněmovny. Takže, když začali naříkat nad přímou volbou prezidenta, tak plakali na svém hrobě. Stejně tak jako když upozorňovali na rozpuštění sněmovny, museli si přiznat vlastní podíl na tom, že se tento paragraf vůbec dostal do Ústavy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…