Během středeční noci schválil řecký parlament první strukturální reformy požadované eurozónou výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Řecko přijetím reformních zákonů odvrátilo bankrot, protože ty byly podmínkou pro dohodu s mezinárodními věřiteli o nové záchranné půjčce. Jednání parlamentu probíhalo za nepokojů v hlavním městě Aténách a jeho výsledek je nejčastěji hodnocen jako řecká kapitulace, nebo dokonce zavedení jakéhosi stanného práva Evropské unie nad Řeckem. Pod kontrolou evropských dohlížitelů totiž bude zřízen zvláštní fond v objemu až 50 miliard eur, který bude shromažďovat finanční prostředky z privatizace státního majetku.
I přes naprostý ústupek od výsledku nedávného referenda to Řecku nemusí stačit a zcela nepokrytě to dává najevo Mezinárodní měnový fond. Ve svém nejnovějším stanovisku upozorňuje, že přijaté řešení je naprosto nedostatečné. A pokud evropské země Aténám výrazně nesníží dluhovou zátěž, tak se MMF nebude moci podílet na novém záchranném programu pro Řecko. „Mají-li hodnostáři z Mezinárodního měnového fondu pravdu, pak byla všechna ta jednání ‚přes večerku‘ marná a ti nejvyšší z Evropské unie si z nás dál dělají legraci,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický analytik Zdeněk Zbořil.
Evropské rozhodnutí o Řecku způsobí v zemi změnu politického režimu
Domnívá se tedy, že proti řeckému předsedovi vlády pravděpodobně použili nejmocnější zbraně, aby zachránili banky, které řeckému státu v posledních letech nezodpovědně půjčovaly. „Ale zapomněli, že strašit třeba i hlavu státu ještě neznamená, že pod olivami bude mír, nebo se tam dokonce něco urodí. Dostat celou zemi z dluhové pasti tzv. kapitalizací dluhů se pokusili velmoci na začátku třicátých let minulého století a všichni víme, jak to dopadlo. Nemusíme se zrovna strašit Hitlerem, ale rozhodnutí evropských hofrátů způsobí změnu politického režimu v Řecku a možná, že ten nový bude po slíbených letech odkladu horší než ten, ze kterého má EU a eurozóna rudě před očima,“ upozorňuje politolog.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Posselt , Řecko , Ukrajina , Zbořil , Bělobrádek , Rozjezd Zdeňka Zbořila
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán
Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…
- 10:24 Rumunský model. Zbořilův strach, jak se zachrání „kauza bitcoin“
- 18:55 Studená sprcha ohledně Blažka. „Opozice nemůže nic.“
- 9:53 Jako 30. léta. Zbořil o Fialovi a Merzovi
- 16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec
- 14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem