Výsledky krajských voleb a prvního kola senátních nabízejí rozličné interpretace podle toho, z jakého tábora jejich vykladač pochází. „Ti, co vyhráli, budou výsledky voleb považovat za potvrzení své politiky. Ti, co prohráli, budou piklit pikle, hádat se o křesla v zastupitelstvech, vytvářet nové ‚oposmlouvy‘ a než si uvědomí, že hnutí ANO bude profitovat nejen z toho, že bude mít někde nějaké zastoupení, ale také z toho, že bude v opozici, budou zde volby do Poslanecké sněmovny. Myslím si, že motivací tohoto růžovo-modrého průvanu bylo neuctivé, až vulgární chování politiků k partnerům, se kterými se rozhodli spolupracovat. A urážky se pamatují více než chyby,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil své pravidelné hodnocení zaměřené tentokrát takřka výlučně na volby.
Ve dvanácti z třinácti krajů dali voliči nejvíce hlasů koaličním partnerům. Devětkrát se jejich největší přízni těšilo hnutí ANO, dvakrát ČSSD a jednou KDU-ČSL. Jediným nevládním vítězem tak byli Starostové pro Liberecký kraj. „Situace v každém kraji je sice jiná, ale ústup a pád ze slávy ČSSD a TOP 09 nelze přehlédnout. Vedení těchto stran si to asi nebude chtít přiznat, ale ať si vzpomenou na obstrukce ve vládě a v Parlamentu, EET, Šlachtovu aféru, osobní maléry pana ministra vnitra Chovance, Lety, Zaorálkovu popularitu a vůbec akci za akcí, které měly především diskreditovat hnutí ANO a Andreje Babiše osobně, přičemž ho neváhali označovat za rasistu a skoro-nacistu, a připraví se na to, že budou mít až do voleb 2017 co dělat, aby ‚utekli hrobníkovi z lopaty‘. Alespoň tak, jak se to tentokrát podařilo ODS,“ konstatuje politický analytik.
Kdo Sobotkovi a spol. rovná v Lidovém domě noty, nerozdává je rozvážně
Více, než se čekalo, vyklidila pole ve vedení krajů sociální demokracie. Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky ovlivnilo její výsledky hlavně to, že byla v čele mnoha krajů už osm let. V regionech podle něj rozhodovaly především osobnosti tamních kandidátů a jejich pověst. Naopak prezident Miloš Zeman pro Blesk.cz řekl, že za propad ČSSD nemůže špatná práce v krajích a důvod musí být spíš na celostátní úrovni. „Rozhodně bych souhlasil s panem prezidentem. Vzpomeňme si, kdo všechno byl po neúspěchu ČSSD v posledních všeobecných volbách na odstřel. Pan Jiří Zimola se udržel jen proto, že odešel, respektive byl odejit z vedení ČSSD. Dnešní ministr vnitra Milan Chovanec tam zůstal jen díky obdivuhodné pružnosti své páteře. Nejsem takový odborník na stranickou politiku, abych věděl, kdo v Lidovém domě rovná panu Sobotkovi a spol. noty. Ale vypadá to, že jsou nerozvážně rozdávané,“ myslí si Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán
Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…
- 10:24 Rumunský model. Zbořilův strach, jak se zachrání „kauza bitcoin“
- 18:55 Studená sprcha ohledně Blažka. „Opozice nemůže nic.“
- 9:53 Jako 30. léta. Zbořil o Fialovi a Merzovi
- 16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec
- 14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem