Zdeněk Zbořil má legraci z toho, co viděl u Moravce. A tuší, jak to Evropa provede se zlobivými Brity

13. 6. 2016 6:51

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ministr vnitra Milan Chovanec buď ve stávající kauze reformy policie hraje o život, nebo už ví, jak to všechno dopadne. Politolog Zdeněk Zbořil to tvrdí ve svém pravidelném ohlédnutí za politickým děním uplynulého týdne, v němž se věnuje především vládní krizi odstartované chystaným zrušením ÚOOZ. Je podle zkušeností s nedávnými prezidentskými volbami v Rakousku rovněž přesvědčen o tom, že Evropa nedopustí, aby Velká Británie unijní společenství opustila.

Zdeněk Zbořil má legraci z toho, co viděl u Moravce. A tuší, jak to Evropa provede se zlobivými Brity
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

Anketa

Doporučujete Andreji Babišovi, aby s hnutím ANO odešel z vlády?

76%
24%
hlasovalo: 4657 lidí

Oznámení policejního prezidenta Tomáše Tuhého o reorganizaci policejního sboru a sloučení dvou elitních útvarů v jeden, vyvolalo dosud největší spor ve vládní koalici. V ní čelí hnutí ANO přesilovce zbývajících dvou členů, ČSSD a KDU-ČSL, jimž se dostává vydatné podpory od dalších „tradičních“ stran z opozice. V tomto duchu si Česká televize naplánovala nedělní klábosení v OVM, kde měl být Andrej Babiš předhozen nejen kolegům z vlády, Milanu Chovancovi a Pavlu Bělobrádkovi, ale aby byl nepoměr ještě zvýrazněn, hodil se jako další host exlidovec a nyní předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ministr financí však pozvání z pátečního dopoledne přijmout nemohl, protože se účastnil dlouho dopředu ohlášeného semináře k EET. Udivilo ho proto, když jím nabídnutého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ČT neakceptovala a židli pro zástupce hnutí ANO nechala ve studiu prázdnou.

Zmíněné trio si notovalo, že reorganizace policie je plně v kompetenci policejního prezidenta, ministr vnitra za ni nese politickou odpovědnost a ostatním politikům ani dalším představitelům státní moci nepřísluší do věci jakkoliv zasahovat. Fotku jejich vysmátých tváří z útrob Kavčích hor okomentoval večer na twitteru slovy „Již brzy. Nová menšinová vláda. Jak se vám líbí?“ Andrej Babiš, jenž se v nepřítomnosti stal otloukánkem veřejnoprávní diskuse. „Pánové, kteří v Otázkách Václava Moravce soudili a odsoudili Adreje Babiše s odvoláváním se na právní stát trochu zapomněli, že mu neposkytli právo obhajoby, ani obhájce ex offo. Za druhé, a to je vážnější, podceňují ty, ke kterým mluví,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Lidé nezapomněli na to, co lidovci a sociální demokraté vyváděli

Myslí si, že už si lidé nepamatují, jak, kdy a kteří členové jejich stran, a to nejen řadoví členové, ale i ministři a poslanci, museli odejít z politiky. „A to proto, že byli pravomocně odsouzeni za různé trestné činy – ministři spravedlnosti a zdravotnictví, poslanci a jiní z ČSSD, místopředseda vlády za KDU-ČSL. Kolik jich muselo opustit své funkce pro podezření z podobné trestné činnosti a kvůli kontaktům s privatizačním podsvětím. Kolik podobných a veřejně známých záhadných, nevyšetřených a neodsouzených případů takzvaně spadlo pod stůl. Jak to bylo s desítkami milionů nebohého Stanislava Grosse a jakou ekvilibristiku předváděli státní zástupci, soudci, a dokonce i místopředseda Nejvyššího soudu, aby nebylo možné odsoudit senátora Čunka. A kolik tento případ stál peněz Karla Schwarzenberga,“ připomíná politický analytik přítomným špičkám tradičních stran.

Proto jim doporučuje místo výkřiků, že se hnutí ANO vydalo cestou politizace policie, aby se někdy podívali na internet a na seznamy nevyřešených a nejasných případů. „Pak by snad pochopili, že nikdo nic nepolitizuje, jak tvrdí duo Chovanec–Tuhý, ale že se občané ptají, dnes už dokonce i prostřednictvím svých volených zástupců, kterým odevzdali ve volbách část své suverenity, co se to vlastně děje. Navíc když pánové, kteří jsou první podezřelí z ‚neefektivity‘, upřílišněně mluví o efektivnosti, které chtějí dosáhnout, a zdá se, že už dosáhli vyvoláním nedůvěry, chaosu a podezření, že se za tím vším skrývá něco velkého, a hlavně jiného, než s čím je seznamována veřejnost,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil, jemuž vadí slova o politizaci reformy policie.

V této zemi nekradou snad jen ručičky na orloji

„Co to je za výraz ‚politizace problému‘? Vždyť v zemi, kde, jak říká lidová moudrost, nekradou snad jen ručičky na orloji na Staroměstské radnici v Praze, je právě stíhání podobných věcí největší ‚politikum‘. Ale hlavně, vždyť se před volbami všichni oháněli tématem potírání organizovaného zločinu, tedy jako problému politického, a snažili se mobilizovat právě voliče svých stran,“ připomíná politolog, podle něhož politici hnutí ANO neúčastí v OVM o nic nepřišli. „Asi si nemyslí, že se tam jedná, jak říká nemoderující moderátor Václav Moravec, o témata, ‚která budou hýbat veřejností celý příští týden‘. Vystupování ministra vnitra Chovance jim dalo za pravdu. Ukázalo se, že není schopný diskuse a plete si svou zvláštním způsobem vyslouženou funkci – vzpomeňme na Lány – za poslední soud, včetně oněch dvou lotrů na pravici a levici,“ poukazuje Zdeněk Zbořil.

O příčinách vypuknutí kauzy kolem reorganizace policie s následnou koaliční krizí se dá jen spekulovat. Otevřeně se však příliš nemluví o těch, které se při prvním zamyšlení nabízejí nejvíc. Má končící ředitel ÚOOZ Robert Šlachta na ČSSD něco takového, že je třeba se ho zbavit? Chce ministr vnitra Milan Chovanec s využitím reformy policie dosadit do vedení protimafiánského útvaru místo Roberta Šlachty takové lidi, aby buďto našli, nebo vyrobili cokoli na Andreje Babiše a jeho hnutí ANO? „Protože to bylo, jak pánové v televizi tvrdí, ‚špatně komunikováno‘, jen se dohadujeme, oč vlastně jde. Ale to, že se hybatelé této události postavili do řady – policejní ředitel, ministr vnitra a předseda vlády – a teď z toho dokonce chtějí udělat otázku bezpečnosti celého státu, svědčí o tom, že se něčeho bojí,“ domnívá se politolog.

Ministr vnitra zapomněl zmínit snad už jen Krakatici

Nediví se proto, že se mezi lidmi v podhradí pak rodí nejrůznější dohady o tom, co to je, to „velké“, co nám zůstává skryto. „Mohu-li přispět také svou nejistotou, napadlo mne spojení se slovy prezidenta republiky na nějakém setkání s občany, kdy řekl, že geniální podnikatel pan Bakala by měl jít sedět. Co když už ví prezident, ale i předseda vlády a ministr vnitra, že se něco podobného chystá? Pan generál Tuhý by mohl být slavný, ale ještě je zde mnoho ‚neslavných‘, kteří nemají jistotu. Pan ministr vnitra v Otázkách Václava Moravce zatáhl do diskuse i pány Kmentu a Kroupu. Škoda, že nezmínil ještě spis Krakatice, třeba bychom tomu i my, prostí a nepoučitelní, porozuměli,“ říká pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Velice ostře se proti plánu na reorganizaci policie postavil v uplynulých dnech ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který dokonce pohrozil odchodem z vlády. „Tato slova pana ministra byla jeho první reakcí na zprávu, která se i k němu jako ostatně ke všem ostatním, kteří měli být informováni, dostala opožděnou cestou. Jistě ho napadlo, že podobně by se dalo zatočit, v případě odchodu hnutí ANO z vlády, i se státními zástupci. Také v zájmu efektivnosti a jednotného nebo jediného (?) vedení. To, že ho napadlo odvolat se na možnost svého odchodu z vlády, je také pochopitelné. Když pana generála, ověšeného velkozahrádkou metálů, viděl v České televizi a když mu okamžitě přispěchali vyjádřit podporu ministr vnitra i předseda vlády, toho času v pohybu, nemohlo ho napadnout nic jiného, než že za celou akcí je něco většího,“ míní politolog.

Dobrat se v Česku spravedlnosti je dost klikatá cesta

Šéf rezortu spravedlnosti tlumočil i obavy státních zástupců a poukázal na to, že nachystaná reorganizace policie může vést ke ztížení i k zastavení vyšetřování závažných kauz korupce a hospodářské kriminality. „K tomu se vyjádřit je nad mé síly. Sice sleduji diskuse o možných změnách ve struktuře a funkci státních zastupitelství a všímám si toho, co se děje okolo některých státních zástupců – viz doktor Grygárek – takže mohu konstatovat, že tento názor pana ministra Pelikána je samozřejmě alarmující, ale nevím o tom nic jiného, než že cesta, jak se dobrat v Česku spravedlnosti, ať již jde o vojenské vyzvědače, sekretářku předsedy vlády, ministry, kteří utráceli za všechno možné, je dost klikatá a obtížná. O soudcovské mafii se mluví už dlouho a nemálo lidí má smutné zkušenosti – pánové Stodola, Popelka a jiní – s tím, že se až příliš často mluví o svobodě a demokracii, ale málo o spravedlnosti,“ podotýká Zdeněk Zbořil.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Také předseda hnutí ANO Andrej Babiš se netajil názorem, že další fungování vlády bude v případě provedené reformy policie velmi obtížné, protože pak by to nebyla protikorupční, ale prokorupční vláda. Když se však nechal slyšet, že se v hnutí ANO musí poradit, jestli v takové vládě chtějí být, jako by zahrál na strunu politických rivalů. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek prohlásil, že kabinet může pokračovat i bez hnutí ANO, ve stejném duchu se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Obě koaliční strany hrály viditelně i s kartami opozice, protože předseda TOP 09 Miroslav Kalousek neváhal přispěchat s ujištěním, že pokud by hnutí ANO opustilo vládu, jeho strana nebude v případném hlasování pro vyslovení nedůvěry Sobotkovu kabinetu.

Kalousek vyjádřil obavu z „gottwaldovského řešení“ vládní krize

Zdůvodnil to i tím, že prezident nesmí dostat další šanci sestavit „svou“ vládu jako v případě kabinetu Jiřího Rusnoka. „Pan Kalousek byl vlastně první, kdo vyjádřil obavu z ‚gottwaldovského řešení‘ případné vládní krize. Problém je, že zatím, podle všech možných analýz, jsou všechna ta řešení – ať už menšinová vláda, ‚obrozená‘ či rekonstruovaná koalice, tzv. úřednická vláda až třeba po předčasné volby – s otevřeným koncem. Pánové by si měli místo hádání se o ‚politizaci reformy‘ uvědomit, že už to politikum je a že někdo na tom určitě prodělá. A mohl by to být i ten, kdo je hybatelem stejně jako nástrojem tohoto zase jednoho pokusu o ‚transformaci režimu‘. A nezapomínejme ani na u nás tak obvyklý koeficient ‚politicko-stranické zrady‘,“ připomíná Zdeněk Zbořil, že v případě odchodu hnutí ANO z vlády by bylo možné skoro vše.

Takovou radost politické konkurenci však Andrej Babiš nemíní dopřát, a to navzdory tomu, že si podle něj všichni přejí, aby odešel z vlády. Na nedělním odpoledním brífinku ujistil, že kabinet opouštět nemíní. Také srovnal Chovancovu chystanou reformu policie s Langerovým zrušením finanční policie, proti čemuž tehdy ještě jen opoziční poslanec Bohuslav Sobotka protestoval. A zatímco Ivan Langer to tehdy alespoň projednal v koalici, nynější šéf vnitra Milan Chovanec ne. „Podle mého názoru není důležité, zda jsou tato rozhodnutí podobná, nebo identická, ale zejména to, jak jsou anebo byli důvěryhodní ti, kteří tato rozhodnutí činí anebo učinili. A kdybych si mohl dovolit někomu nevěřit, ačkoli to není důležité, udělil bych diplom za ‚nedůvěru‘ právě ministru vnitra,“ přiznává politolog.

Chovanec buď hraje o život, nebo už ví, jak to všechno dopadne

Evidentně pod kotlem napětí přikládá ministr vnitra Milan Chovanec, jenž hodlá po úterním zasedání Bezpečnostní rady státu podepsat reorganizaci policie. Pokud to udělá, měl by podle Andreje Babiše rezignovat, protože by tím porušil koaliční dohodu. Oba dva politici se do sebe pouštějí i na sociálních sítích. „Pan Chovanec dokázal nemožné – překonal Ivana Langera. Ten tehdy zrušení finanční policie aspoň probral na vládě,“ napsal na Twitteru Andrej Babiš. „Pan Babiš ví, o čem mluví. Pan Langer byl jeho blízký kámoš, byl mu i na svatbě. Mne si nekoupí ani za všechny svoje miliardy,“ reagoval Milan Chovanec. „Milý pane ministře, víte, kolika lidem jsem byl na svatbě? Jinak to by mě v životě nenapadlo vás si koupit,“ odvětil mu Andrej Babiš.

Tím však jejich vyostřená diskuse neskončila. „Jiné si tedy kupujete, pane kolego? Něco jsem o tom četl v médiích. Můžete být konkrétní? Koho a za kolik?“ neodpustil si další rýpnutí Milan Chovanec. „Zaměstnávám víc než 35 tisíc lidí, ale nikdy jsem si nikoho nekoupil,“ kontroval Andrej Babiš. Jeho rival pak sdílel vyjádření reportéra MF Dnes Karla Hrubeše, že když ministr financí brání jako lev policejní útvar, který vyšetřuje jednu z jeho firem, měl by být člověk na pozoru. „No s některými názory lidí, které platíte, bych i souhlasil. Třeba s tímto určitě,“ napsal na závěr jejich výměny názorů Milan Chovanec. „Jsem zvědavý, jak budou moci tito pánové vedle sebe sedět při jednání vlády. Zdá se mi ale, že pan ministr vnitra buď hraje o život, nebo už ví, jak to všechno dopadne,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Nomenklatuře v EU se hodí přirovnávat některé strany k neonacistickým

Z dalších událostí ho zaujalo vystoupení prezidenta Miloše Zemana v Lidicích, v němž varoval před nebezpečím návratu nacismu. Za neonacistu označil slovenského hejtmana Mariana Kotlebu i předsedu DSSS Tomáše Vandase. „Ludvík Vaculík někdy na počátku 90. let, napsal: ‚Odstranili jsme komunismus, ale neodstranili jsme důvody, proč vznikl.‘ Politika a politické myšlení páně Kotlebovo a Vandasovo má stejné důvody vzniku jako podobné ideje a ideologie kdykoli v minulosti. Ale mezi panem županem Kotlebou a panem Vandasem je přece jen rozdíl. Kdo si přečte Kotlebův volební program, pochopí, proč se stal županem navzdory Bratislavě, která jej označuje za fašistu nebo nacistu. Jak se právě hodí. Něco jiného bylo, když se hlásil k přepjatému slovenskému nacionalismu jako mladík. Něco jiného je dnes, kdy má (na rozdíl od mnoha dalších slovenských politiků) atraktivní sociální program. Proto byl také zvolen,“ vysvětluje politolog.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

To Dělnickou stranu sociální spravedlnosti v čele s Tomášem Vandasem považuje oproti Kotlebovi za trochu pomalejší. „Připadá mi jako uzavřený klub, který je navíc nejednotný a trochu hádavý. Až přejde nebo oslabí migrační krize, která byla i pro DSSS živou vodou, ukáže se, že všechno je trochu jinak. Ale to hlavní je, že se současné nomenklatuře v EU hodí zdůrazňovat, že Slovensku, Česku, a dokonce i Evropské unii hrozí nebezpečí. Proto přirovnává obě tyto strany a jim podobné – dokonce i vládnoucí maďarský Fidesz – k radikálním nacionalistickým nebo neonacistickým antisystémovým stranám. Pan prezident to podobně dělá už léta, ale i on by už pomalu měl nacházet rozdíly mezi všemi těmito politickými stranami a ptát se, co je důvodem jejich vzniku,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.

Z rakouských prezidentských voleb plyne, že Evropa brexit nedovolí

Předseda Ľudové strany Naše Slovensko Marian Kotleba se netají oslavováním prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa, tedy i rozbitím Československa z března 1939. „Když nám to nevadilo v letech 90–92 a nebránili jsme se rozdělení státu a de facto zániku Československa, bylo by farizejské si dnes stěžovat, že i Slovensko chce mít svou politickou mytologii. A do té patří také Slovenský štát, i když my považujeme nátlak Hitlera na slovenskou reprezentaci a její nemožnost odolat mu za ‚zradu‘. Slováci si zase myslí, že Češi a Moraváci ‚zradili‘ ve volbách v roce 1946 a na podzim roku 1947 umožnili komunistům převzít moc na Slovensku. Byla tak připravena půda pro Únor 48. Tak si vyberme, co je naše, a co jejich,“ doporučuje politolog.

Už za deset dnů se bude v referendu rozhodovat o setrvání, či vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Internetový průzkum veřejného mínění pro deník Independent zjistil, že stoupenci brexitu mají údajně desetiprocentní náskok před stoupenci setrvání Británie v EU. V důsledku těchto informací dále poklesla hodnota britské libry na mezinárodních trzích. Zvyšuje se cena zlata. Švédská ministryně zahraničí varovala, že odchod Británie z EU může vést k úplnému rozpadu Evropské unie. „Po zkušenosti s volbami v Rakousku bych se nebál předvídat, že pokud jde o brexit, Evropa to nedovolí. Či jak se také říká, kdyby volby, plebiscit nebo referendum mohly něco změnit, dávno by je zakázali. Navíc ještě rozlišujme, co je realita, co přání, ba ‚evropská fikce‘,“ říká Zdeněk Zbořil.

Němci byli pro britskou královnu dlouho Hunové

Na čerstvě zahájeném fotbalovém Euro zpívali angličtí fotbaloví fanoušci během střetů s policií v Marseille „Ať jde Evropa do prdele, hlasujeme pro odchod“ i protiněmecké písně a heslo „Posaďte se, kdo nenávidíte Francouze“. „Včera 95 let oslavující britská královna byla známá tím, že nepoužívala slovo ‚Němci‘, ale ‚Hunové‘. Bylo tomu tak od prvních náletů německé Luftwaffe na Londýn. A tak můžeme konstatovat, že národní a zemské animozity trvají a ME ve fotbale není výjimkou. Jak kdysi upozorňoval (tehdy vysmívaný) Václav Klaus, EU nejsou jen ‚summity‘, podepisování smluv, potřásání rukou a úsměvy, ale také tvrdý a neúprosný boj o obranu vlastních zájmů. A bude-li Velká Británie ‚out‘, nebo ‚in‘, není zas tak důležité. Její zájmy jsou už nejméně 250 let imperiální, a tak tomu i bude. Jen bychom si mohli stále připomínat Margaret Thatcherovou: ‚Budoucností je, že buď bude Evropa německá, nebo Německo evropské.‘ A hlavně si to stále opakovat,“ dodává politolog.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožené miliardy? Zapojení zpravodajské služby? Erik Best předkládá bombastickou verzi toho, kdo „propálil“ noční schůzku Prymuly

16:03 Ohrožené miliardy? Zapojení zpravodajské služby? Erik Best předkládá bombastickou verzi toho, kdo „propálil“ noční schůzku Prymuly

Do prozrazení Romana Prymuly na vyšehradské schůzce mohly podle Erika Besta zasáhnout významné byzny…