Zeman v rozhovoru pro bulvár tvrdě účtoval. A zde je dohra

17.04.2016 18:33

POLITOLOGOVÉ „Očekával bych, že se prezident Miloš Zeman pozastaví nad argumentací Andreje Babiše,“ řekl o nedělním živém rozhovoru prezidenta pro Blesk.cz politolog Jan Kubáček. Dle jeho slov hlava státu tento prostor využívá a nastavuje tak agendu příštího politického týdne. Střídmost v kritice Andreje Babiše kvůli Čapímu hnízdu ze strany prezidenta vidí v možném strategickém partnerství obou stran.

Zeman v rozhovoru pro bulvár tvrdě účtoval. A zde je dohra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

„Miloš Zeman do značné míry kopíroval svá předchozí vystoupení. Bilancoval posledních čtrnáct dní a měl možnost utvrdit veřejnost ve svých názorech. Navíc v neděli využívá prostoru a nastavuje agendu příštího politického týdne, zároveň to znemožňuje konkurenci včas reagovat,“ popsal pro ParlamentníListy.cz Kubáček výhody živých rozhovorů v neděli s tím, že žádným tématem nepřekvapil, ani se nevychýlil od obvyklé rétoriky.

Anketa

Na co by se mělo snížit DPH?

25%
2%
hlasovalo: 5812 lidí

Zeman se měl pozastavit nad argumentací Babiše

Prezident potvrdil, že přijal pozvání Andreje Babiše do Čapího hnízda, což považuje za běžnou návštěvu jako v jiných podnicích: „Pokud jde o Čapí hnízdo, souhlasím s Bohuslavem Sobotkou, že politici si nemají hrát na vyšetřovatele ani soudce a stejně tak si na ně nemají hrát novináři, kteří o tom příliš mnoho nevědí. Měli by počkat na vyšetření této věci.“ Mírnou reakci Zemana vůči Babišovi komentoval politolog Kubáček jako velkorysost. „Ve svém postoji nepřekvapil, vůči ostatním politikům byl neutrální nebo kritický, jediné jakési pardon dostal Andrej Babiš. V jiných případech by byl dávno kritický nebo vydal mírnou výstrahu, jako k tématu inkluze. I kdyby se nakonec vyšetřováním ukázalo, že se nic nestalo, tak bych přinejmenším očekával, že se jako politik pozastaví nad argumentací Babiše, kdy jasně a srozumitelně nevysvětloval tuto kauzu, ač si to jako vysoce postavený politik a ministr financí musel velice bedlivě uvědomovat,“ řekl Kubáček.

Na otázku ParlamentníchListů.cz, proč to Miloš Zeman dělá, odpověděl, že prezident může vnímat Andreje Babiše jako strategického partnera. Popularita jednoho i druhého se může násobit a je vidět, že čím budou vztahy s Babišem konkrétnější, tím složitější pozici bude mít Sobotka a naopak. „Zeman se chrání a do budoucna se nechce zavazovat silným výrokem, proto neútočí, nekope, ale zároveň se více nebije za Andreje Babiše, než je nutné. Ale všechny ostatní politiky, které vzpomenul, tak s výhradou,“ podotkl Jan Kubáček.

Prezident: Podezření na tunel OKD Bakalou hraničí téměř s jistotou

Hlava České republiky na dotaz, která média považuje za podplacená, označil Hospodářské noviny. Jako důvod uvedl skutečnost, že jsou vlastněny podnikatelem Zdeňkem Bakalou. „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Bakala je ve vážném podezření na tunel OKD. To podezřejní hraničí téměř s jistotou a jeho média, zejména Hospodářské noviny se tomu snaží čelit tím, že útočí na ty, kdo Bakalu kritizují, což lze prokázat z obsahu novin,“ řekl Miloš Zeman. Proč nezmínil také média Babiše, a souvisí to s tím, co říkal Kubáček o strategickém partnerství? „Bezesporu ano. Kdybychom to vzali doslova, každé médium v naší zemi už vlastní nějaká skupina širšího zájmu. Miloš Zeman je pragmatik a prozaický politik, útočí na ta média, která nemají takový vliv a dopad a jejich vztahy jsou dlouhodobě na kordy.“

Prezident Zeman se také poprvé vyjádřil k vystoupení zpěvačky Lenky Dusilové při předávání Cen Akademie populární hudby Anděl, kdy kritizovala hlavu státu. Zeman ji označil za „chudinku holčičku“ a „zpěvačku podřadné kvality“ a nelíbilo se mu ani, že si nedokázala tři věty zapamatovat a přečetla svá slova z lístku. Podle politologa není takový způsob komunikace vhodný. „Dnes už jde o to, že obě strany jsou na sebe hubaté a ničemu dobrému to neprospívá. Rozumím tomu tak, že obě tyto strany to dělají cíleně s jednoduchým důvodem: udržet oba tábory stoupenců a oponentů. Taktika je cílená a vzniká optika buď jsi sparťan, nebo slávista, aby zkrátka veřejný zájem a fanouškovská identita neklesla, ale utvrzovala obě strany,“ vysvětlil svůj pohled Kubáček. Zároveň upozornil na uvědomění Zemana, že nejhorší je lhostejnost.

Čínská návštěva je věc prestiže

Prezident se také opakovaně vyjádřil negativně směrem k moderátorovi. Například, jak se měl lépe připravit, za jednostrannost, ale i ve svých odpovědích se o novinářích vyjadřoval nelichotivě. „Mám pocit, že to byla reakce na poměrně kritické a věcné otázky v prostředí, kde Zeman sám nemoderoval a neovládal ho. Mohlo ho to popudit, ale beru to spíše jako evergreen, věc, která by u něj neměla být překvapivá,“ sdělil politolog pro ParlamentníListy.cz. Podle něj není paušalizování šťastné a ničemu neprospívá.

Za nepodstatná a dokonce nepatřičná označil Zeman slova proti návštěvě čínského prezidenta. Jan Kubáček vysvětlil, proč čínskou hlavu státu pozval. „Je to věc prestiže a dělá v podstatě to samé, co britská královna, prezident USA, francouzský prezident nebo německá kancléřka. I přesto, že smlouvy byly symbolického charakteru, nemění to nic na unikátnosti návštěv a ve světě mají zvuk. Od kritiků bych spíše očekával stejné protesty za návštěvu v Londýně nebo v USA. To se neděje,“ řekl Kubáček, podle nějž v tomto případě vítězí malichernost, která republiku poškozuje. Domnívá se, že nám chybí rozměr věcnosti a návštěvu bychom měli zužitkovat ke zlepšení zaměstnanosti a strategických vztahů.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

A reagoval i na prezidentova slova, kdy rozhodnutí soudkyně ohledně sporu kvůli existenci Peroutkova článku s titulkem Hitler je gentleman označil za amatérismus. Politolog Kubáček prohlásil, že se sám zbytečně zatlačuje do slepého kouta a zbytečně snižuje kompetenci soudů. „Zeman měl původně sezvat historiky a věnovat grant, za nějž by se věnovali analytické a žurnalistické práci. Měl by také umět přiznat chybu a ukázat sebekritické smýšlení. Nic by neztratil a více získal. Mohl by se pak věnovat důležitým věcem a nestal by se z toho kolotoč vyhraněných i ideologických komentářů ze strany oponentů,“ dodal Kubáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Kotrba po volbách: Verbež ČSSD, zvracet z nich. Volil bych Salviniho. Pravda o Pirátech. EU už není pro lidi

6:01 Štěpán Kotrba po volbách: Verbež ČSSD, zvracet z nich. Volil bych Salviniho. Pravda o Pirátech. EU už není pro lidi

ČSSD je nicnedělající verbež, jejíž ministr Petříček „leze do zadku“ kdekomu, na české voliče však k…