Zrušte funkci prezidenta. Kalousek už je nezajímavý. Bohumil Doležal a profesorka Dvořáková pro PL nejen o Miloši Zemanovi

24.02.2016 6:50

POLITOLOGOVÉ Volba prezidenta bude až za dva roky, ale už nyní se začíná spekulovat, kdo se postaví prezidentu Miloši Zemanovi, pokud se rozhodne prodloužit si pobyt na Pražském hradě o dalších pět let. Z vedení TOP 09 se nyní ozvalo, že sociální demokracie jako nejsilnější politická strana by měla přijít s vlastním kandidátem, a pokud bude pro TOPku přijatelný, mohla by ho podpořit. V opačném případě by navrhla svého kandidáta. Politology to poněkud překvapilo.

Zrušte funkci prezidenta. Kalousek už je nezajímavý. Bohumil Doležal a profesorka Dvořáková pro PL nejen o Miloši Zemanovi
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Plzeňském kraji

Anketa

35 let vězení pro Radovana Krejčíře. Je to moc, nebo málo?

hlasovalo: 3370 lidí

„Je otázka, jestli v této situaci nebude nominace nějaké politické strany znamenat spíš handicap. Protože vítězí ideologie, že tu dvacet let vládli politici, kteří kradli, a teď je tedy potřeba volit ‚normální‘ lidi jako třeba Babiše,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Bohumil Doležal. Podle jeho názoru ale nejhorší možný kandidát do příští prezidentské volby je Miloš Zeman. „Okamura není horší, ten je stejný,“ prohlásil o poslanci Tomio Okamurovi politolog.

Protizemanovský a protibabišovský kalkul

Politoložka Vladimíra Dvořáková míní, že to může být určitá strategie, kdy by politické strany spojily své síly. „Když nějaká strana nemá silnou osobnost, mohlo by se více stran shodnout na jednom kandidátovi, pak může mít větší šanci. Jde o to, kdo bude schopen dostat se do druhého kola a být silným kandidátem,“ připouští. Ale je překvapena, že TOP 09 by byla ochotna podpořit i kandidáta sociální demokracie. „Znamená to, že chtějí eliminovat koaliční návrh, vliv hnutí ANO. A bude tam asi přítomno i to, že chtějí zeslabit vliv Miloše Zemana, jehož  popularita zejména v souvislosti s jeho populistickým postojem k migraci se zvýšila proti minulému období, kdy byla hodně dole,“ uvedla politoložka Vysoké školy ekonomické, že může jít ze strany TOP 09 o protizemanovský a protibabišovský kalkul.

U Zemana dochází k posunu preferencí směrem k Babišovi

Současný prezident Miloš Zeman možná získá podporu hnutí ANO, alespoň jeho šéf Andrej Babiš to připustil. „Je ještě hodně brzy, uvidíme, jaký bude další vývoj, jak se bude vyvíjet popularita vládních stran a jestli se udrží popularita Miloše Zemana,“ říká profesorka Dvořáková. Ale potvrzuje, že došlo k posunu preferencí od Zemana směrem k Babišovi. „Jejich kontakty jsou mnohem bližší než v době, kdy se sestavovala vláda. Tehdy se k němu prezident vyjadřoval velmi kriticky,“ uvedla ParlamentnímListům.cz. Zatím tato přetvářející se spojenectví vidí v rovině politických hrátek. „Je otázka, jestli Babiš bude hledat podporu proti Sobotkovi,  s nímž je ve vládě, u Miloše Zemana, a zda uspěje, když se Zemanovi nepodařilo dostat Stranu práv občanů – Zemanovci do Sněmovny a nepodařil se mu ani vnitřní převrat v sociální demokracii kolem Michala Haška,“ zamýšlí se politoložka nad možnými motivy nově vznikajících mocenských uskupení.

Politoložka si nedokáže představit spolupráci ČSSD s TOP 09

Ale ne každé spojenectví může být pro účastníky přínosem. „Neplatí, že to povede k součtu hlasů voličů jedné a druhé strany,“ upozornila Vladimíra Dvořáková. Ale viděla by spíš nějakou šanci na synergii mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Tam by podle ní nemuselo ke ztrátě hlasů voličů dojít. „Ale těžko si dokážu představit část Sobotkovy sociální demokracie, jak spolupracuje s panem Kalouskem,“ uvedla, protože Kalousek představuje pro většinu sociální demokracie vážný problém. Připadá jí složitější najít kandidáta, který by odpovídal představám jak nezemanovského křídla ČSSD, tak TOP 09. Navíc je podle ní jasné, že kdyby byl kandidát zemanovsko-babišovský, šel by jejich útok výrazně proti Kalouskovi. „Zeman se už v minulosti chlubil tím, že zbavil zemi Miroslava Kalouska, a souboj Babiš–Kalousek už je pro mnoho voličů až nezajímavý, protože je to stále opakování téhož,“ konstatovala politoložka.

Přímá volba je strašná paseka

Politolog Bohumil Doležal si není jist, jestli podpora prezidentského kandidáta politickými stranami je vhodnou taktikou, jak ho dostat na Pražský hrad. „Nevím, protože přímá volba je strašná paseka, člověk vůbec neví, co to udělá. Svým způsobem je důsledné, asi i správné postavit kandidáta politických stran, ale jiná věc je, jakou ten člověk bude mít šanci,“ uvedl. Podle profesorky Dvořákové stranická příslušnost nebo sympatie ke straně, když doporučí nějakého kandidáta na hlavu státu, určitý vliv má. „Už jen proto, že její kandidát představuje určité zaměření a hodnotovou orientaci. Pak záleží na kampani,“ uvedla. Důvod, proč se sociální demokraté zachovali při minulé volbě v prvním kole jinak, než jim doporučila strana, která nominovala vlastního kandidáta, považuje za výjimku. „Sociální demokracie je rozdělena dlouhodobě. Je jasné, že osobností, která dělila stranu, byť zvnějšku, byl Miloš Zeman. I ve chvíli, kdy nebyl v politice, si udržoval vliv v určité části sociální demokracie. To není klasický příklad,“ je přesvědčena politoložka.

Jestli se počet potřebných podpisů sníží, může kandidovat skoro každý

Podle Bohumila Doležala je nápad TOP 09 zajímavý experiment, který má svou logiku, ale vůbec nemusí dopadnout dobře. Ale nebude mít kandidát politické strany aspoň tu výhodu, že jeho nominaci podpoří potřebný počet poslanců nebo senátorů, takže nebude muset projít tím problematickým martýriem padesáti tisíc podpisů, které se stalo pro některé kandidáty – například Vladimíra Dlouhého nebo Tomio Okamuru – překážkou, přes kterou neprošli? „Ale dotyčný nepotřebuje ke zvolení jen padesát tisíc podpisů, ale dva miliony. To je ten problém,“ poukázal Doležal. Navíc se uvažuje o snížení počtu potřebných podpisů na osm tisíc, ale ověřených. „Jestli se to sníží, může kandidovat skoro každý. To nebude tak těžké sehnat,“ míní politolog.

Politolog Doležal doporučuje funkci prezidenta raději zrušit

Bohumil Doležal poukázal na současnou nechuť veřejnosti k politickým stranám. „Drtivá většina lidí se dnes k žádné politické straně nehlásí, takže je těžké říci, jestli to, když nějaká strana předloží svého kandidáta, bude mít nějaký vliv. Ale zkusit by se to asi mělo, i když je to riskantní. Já osobně bych doporučoval tuto funkci zrušit. Kdysi to navrhoval Petr Uhl a já myslím, že na tom něco je,“ prohlásil. Podle Doležala se nemáme čeho bát, protože horší než Zeman už být nikdo nemůže. Vzhledem k tomu, že ve druhém volebním období by Miloš Zeman už neměl žádnou brzdu, která by ho omezovala, považuje ho za nejhoršího možného kandidáta do příští prezidentské volby.

I když lidem, kteří byli v politice do roku 2013, tedy do „velké protikorupční revoluce“, jak označil Bohumil Doležal pád Nečasovy vlády, veřejnost nevěří, je podle něj důležité, aby budoucí prezident měl jakousi politickou praxi. „Když přijde někdo úplně mimo politiku, bude to katastrofa, protože tam bude jako hadr na holi, s kterým si někdo, kdo bude zrovna mocensky a politicky nejsilnější, může mávat, jak chce,“ dodal politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babišovy výstupy k aktuálnímu dění kolem kauzy Čapí hnízdo jsou spojeny jednou linkou, sleduje politolog Sokol

11:49 Babišovy výstupy k aktuálnímu dění kolem kauzy Čapí hnízdo jsou spojeny jednou linkou, sleduje politolog Sokol

ROZHOVOR Výstupy premiéra Andreje Babiše jsou podle politologa Petra Sokola spojeny jednou linkou. „…