„Babiš není cizí slouha.“ Docent bez milosti: Vliv USA u nás, Milion chvilek, kolaboranti. Vážná tvrzení

16.07.2019 12:15 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU Nestabilita a demonstrace? Ne, na rozdíl od „Západu“ je u nás situace extrémně klidná. Demonstranti nejsou masakrováni gumovými střelami. Podle vysokoškolského pedagoga docenta Radima Valenčíka nás ohrožuje absence realistické vize, kterou nelze od žádné strany očekávat, a drahošovskou prázdnotou trpí i letenští demonstranti. „Absurdní je, že proti Benešové protestovali i ti, kterých se ve své době statečně zastala, např. místopředseda ČSSD Dolínek. Z toho se chce člověku zvracet a vypadá to hodně divně,“ říká. A pozice premiéra Andreje Babiše? „Stal se premiérem, který není slouhou současné globální moci. Proto ta obrovská nenávist vůči němu.“ Valenčík hovoří také o zneužití ve stylu „palte na štáby!“ jako za tzv. kulturní revoluce v Číně. V souvislosti s evropskými volbami popsal i svou konverzaci s Jakubem Jandou z Evropských hodnot.

„Babiš není cizí slouha.“ Docent bez milosti: Vliv USA u nás, Milion chvilek, kolaboranti. Vážná tvrzení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Demonstrace, změny ve vládě, nestabilita, politická krize... I tak by se dala popsat první polovina roku, kdy si připomínáme 30. výročí sametové revoluce. V kontextu tohoto výročí, co jsme se za uplynulé měsíce dozvěděli o naší společnosti? Je tento půlrok skutečně extrémně neklidný, nebo máme jen tendenci si idealizovat minulost? Co nám schází a co nás trápí?

Možná, že vás překvapím, ale podle mě je situace „extrémně klidná“. Alespoň ve srovnání s našimi vzory, tedy se „Západem“. U nás nejsou demonstranti masakrováni gumovými střelami jako žluté vesty ve Francii, mají možnost se vyjádřit a na volební preference to nemá, jak se ukazuje, žádný vliv.

Pokud jde o 30. výročí listopadu 89 – tehdy byla společnost jednotná v odporu proti selhávající moci. Té moci, která byla dosazena okupačními silami, vůči kterým se dokázala jen částečně emancipovat. Velmi dobře si pamatuji, jak rok 1989 probíhal, a mimořádně cenné bylo, že došlo ke spojení odporu organizovaného mimo KSČ i uvnitř KSČ. Proto se tak rychle podařilo změny provést.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

18:40 Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

Německo je na nejlepší cestě stát se velmi agresivním chalífátem, tak bychom měli začít na hranicích…